telefon

i

Autor: Pixabay

WAŻNE

Stalking - co grozi za prześladywanie innych?

2023-11-07 8:14

Uporczywe nękanie bądź prześladowanie - to dość powszechne działania, które nazywane są stalkingiem. To przestępstwo, za które grozi kara więzienia. Jakie zachowania mogą świadczyć o stalkowaniu?

- Stalking polega na wielokrotnym podejmowaniu różnych naprzykrzających się czynności. Może to być na przykład dzwonienie, wysyłanie wiadomości tekstowych lub listów. Może przejawiać się też nachodzeniem w domu, czy w miejscu pracy, bądź śledzeniem, obserwowaniem, wyzywaniem czy grożeniem - tłumaczy Małgorzata Perkowska-Kiepas, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. 

Badania socjologiczne wskazują, że zjawisko stalkingu jest dość powszechne. Według przeprowadzonych badań, niemal 10 procent społeczeństwa jest lub było już ofiarą uporczywego nękania, czyli stalkingu.

Sprawcami są zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ludzie z różnych środowisk, czasem bardzo inteligentni.

Dręczyciele zazwyczaj działają poprzez dzwonienie, tzw. głuche telefony oraz telefony w porze nocnej, wystawanie w okolicy domu ofiary czy miejsca zatrudnienia, nawiązywanie niechcianego kontaktu przy pomocy osoby trzeciej, śledzenie, włamania do domu lub samochodu, wysyłanie listów, e-maili, a nawet prezentów.

W ostatnim czasie kielecka policja zatrzymała 51-letniego stalkera z Kielc.

- W październiku kielecka policja zatrzymała mieszkańca Kielc. Mężczyzna jest podejrzany o to, że od dłuższego czasu obserwował 29-letnią kobietę. Również wykonywał do niej liczne telefony. Dodatkowo w kierunku 29-latki, a także jej bliskiej osoby, kierował groźby pozbawienia życia - dodaje rzeczniczka.

51-latek został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Co możesz zrobić, kiedy ktoś Cię nęka:

  • Przede wszystkim należy wyraźnie oświadczyć, że nie życzysz sobie jego działań: żądasz zaniechania wysyłania sms-ów, prezentów, wystawania pod oknem, nachodzenia Cię w pracy, przysyłania listów itp.
  • Musisz to udokumentować, np. zachowując treść e-maila, w którym wzywasz do zaprzestania nękania. Jeśli nie znasz osoby, która Cię nachodzi – poświadczy to osoba, która była świadkiem.
  • Warto gromadzić dane na temat niechcianych działań stalkera. Zachowuj jego listy, e-maile czy sms-y.
  • Zachowaj pismo, sms, e-mail, w którym wyraźnie powiedziane zostało, że nie życzysz sobie zachowania stalkera i żądasz zaprzestania tych działań.
  • Nagrywaj rozmowy.
  • Jeśli niszczy Twoje mienie, dokumentuj te działania (np. fotograficznie) i gromadź rachunki, by można było prawidłowo ocenić wielkość strat.
  • Udokumentuj działania podjęte przez Ciebie dla uniknięcia stalkingu.
Świętokrzyskie. Festiwal Czekolady i Słodkości w Kielcach