Bal studniówkowy to ważna wydarzenie w życiu maturzysty, symbolika i dla większości pierwsze takie wydarzenie w dorosłym życiu. Od lat większość szkół organizuje studniówki w lokalach lub hotelach. Wiąże się to oczywiście z kosztami.
Studniówki 2024 w Kielcach. Jakie koszty?
W ostatnich latach organizatorzy studniówkowych balów mają wiele problemów. Najpierw dała się we znaki pandemia koronawirusa, która, ze względu na obostrzenia i ograniczenia sanitarne, uniemożliwiała przeprowadzenie zabawy. Potem nadeszła inflacja, ceny usług wzrosły, co odbiło się też na kieszeni rodziców maturzystów. Przy szkołach działają już komitety studniówkowe, w większości organizacją balów zajmują się rodzice. Jak wygląda sytuacja w kieleckich placówkach ponadgimnazjalnych?
Iwona Skoczek, która przewodniczy komitetowi studniówkowemu w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego, informuje, że bal maturzystów z tej placówki odbędzie się 20 stycznia w Hotelu Binkowski. Szacunkowo weźmie w nim udział ponad 300 osób (to maturzyści z sześciu klas, ich partnerzy i partnerki, dyrekcja, nauczyciele, zaproszeni goście).
- Uczeń/uczennica płaci 530 złotych za miejsce w lokalu, jedzenie, oprawę muzyczną, kwiaty, obsługę foto i wideo. Taki jest koszt w przypadku, kiedy na balu bawią się wspólnie dwie osoby uczęszczające do "Żeromskiego". Jeżeli osoba towarzysząca maturzystki lub maturzysty jest spoza szkoły, wtedy ten koszt wynosi 860 złotych - dodaje Iwona Skoczek. Studniówki uczniów tego liceum od wielu lat odbywają się w "Binkowskim", nasza rozmówczyni przyznaje, że koszty były podobne do ubiegłorocznych.
Jedzenie, które zostanie na stołach po balu "Żeromskiego" ma być przekazane do Kieleckiego Towarzystwa Pomocy imienia Świętego Brata Alberta.
Salon kosmetyczny czy pomoc koleżanki?
Oczywiście uczestnik balu musi jeszcze liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli dziewczyna zechce skorzystać z usług salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego, wtedy nowa fryzura, makijaż, paznokcie mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Tu wszystko jednak zależy od tego, na jaki zakres usług zdecyduje się taka młoda klientka. Jeśli do balu przygotuje się we własnym zakresie, z pomocą rodziny czy koleżanek, wtedy ten koszt będzie dużo mniejszy.
O przykładowych cenach usług kosmetycznych opowiada nam Klaudia Brejdak, która w Kielcach prowadzi salon beauty. Ile kosztują:
- pielęgnacja paznokci u rąk - od 110 do 150 złotych
- pielęgnacja paznokci u stóp - 150 złotych
- makijaż studniówkowy - 200 złotych
- zabieg kosmetyczny twarzy, tak zwany bankietowy - 200-300 złotych
- laminacja brwi oraz rzęs - 150-160 złotych
Garnitur nie tylko na studniówkę
Ceny najbardziej popularnych kreacji dla dziewczyn, w zależności od ich rodzaju, wahają się od 200 do 600 złotych, ale dostępne są też droższe, szpilki kosztują np. 200-300 złotych.
Koszt dla chłopaka i jego rodziny też może nie być dużo mniejszy. - Można na przykład kupić garnitur za 400-500 złotych i za cztery tysiące, wszystko zależy od gustu i możliwości finansowych - takie opinie słyszymy od niektórych tegorocznych maturzystów czy ich rodziców.
Warto natomiast pamiętać, że maturzysta może założyć go nie tylko na bal studniówkowy, ale i np. na egzamin dojrzałości czy w razie innych okazji. Chcąc kupić buty męskie na studniówkę trzeba z kolei liczyć się z wydatkiem 300-400 złotych.
Pierwszy taki bal i... niemały wydatek
Około tysiąc złotych za udział w studniówce zapłacą maturzyści z Zespołu Szkół Mechanicznych imienia generała Władysława Sikorskiego w Kielcach. Oni będą bawili się 13 stycznia w Grand Hotelu, w stolicy województwa. W tym roku szkolnym jest tu osiem klas maturalnych.
- Na przełomie ostatnich dwudziestu lat studniówki w naszej szkole odbywają się w lokalach. Sala na nasz bal została zamówiona we wrześniu tego roku - informuje Dariusz Wójcik, dyrektor kieleckiego "mechanika". Jak dodaje, ceny usług kształtują się na podobnym poziomie, co przed rokiem.
Maturzyści, którzy będą bawili się w styczniu i lutym 2024 roku, poniosą różne koszty. Jak wysokie - to zależy w dużej mierze od tego, czy skorzystają z usług salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz jakie kreacje czy garnitury wybiorą sobie na pierwszy bal w dorosłym życiu. Łączne wydatki mogą wynieść od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych!