Na takie pytania szukali odpowiedzi m.in. czytelnicy serwisu internetowego pit.pl. Jedna z pań, która złamała rękę, przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w najbliższy weekend jest zaproszona na wesele? Czy może udać się na przyjęcie bez obawy, że złamie przepisy prawa i narazi się na konsekwencje?
Wesele a L4. Co wolno choremu pracownikowi?
W tym temacie wiadomo tyle, że znajdując się na zwolnieniu lekarskim pracownik nie może podejmować jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Może natomiast wykonywać codzienne czynności, o ile lekarz nie zaznaczył, że nie może chodzić.
- Ustawa nie ma katalogu zamkniętego odnośnie tego co można, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim (poza wykonywaniem pracy zarobkowej). Zatem trzeba odnieść się do wykładni celowościowej. Celem zwolnienia jest powrót do zdrowia. Skoro tak — pytanie, czy w danych okolicznościach udział weselu nie będzie wpływał negatywnie na cel tego zwolnienia. Zgodnie z przepisami wykorzystywanie zwolnienie od pracy niezgodnie z celem tego zwolnienia powoduje utratę prawa do zasiłku. Wszystko wiec zależy od konkretnego przypadku - wyjaśnia radca prawny Joanna Kawecka, cytowana przez serwis pit.pl.
ZUS może wyciągnąć konsekwencje...
25 lat temu podobną kwestię rozstrzygał nawet Sąd Najwyższy, który stwierdził, że pracownik może wziąć udział we własnym ślubie, o ile zwolnienie zawiera klauzulę, że "chory może chodzić". Obecnie jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych może też uznać, że dana osoba wykorzystuje L4 niezgodnie z przeznaczeniem.
- Jeżeli pracownik nie jest w stanie pracować to pytanie czy jest w stanie uczestniczyć w imprezie i czy otrzymał zwolnienie lekarskie zasadnie - dodaje prawnik Joanna Kawecka.
... pracodawca również
Za wykorzystanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem pracownikowi grożą konsekwencje. Może on utracić zasiłek chorobowy.
Jeżeli ZUS uzna, że zasiłek został wypłacony niezgodnie ze stanem faktycznym, ma prawo zażądać jego zwrotu. To jednak nie wszystko, bo takiej osobie mogą też grozić konsekwencje ze strony pracodawcy. Jeśli uzna on bowiem, że zatrudniony naruszył w ten sposób podstawowe obowiązki pracownicze, może w trybie natychmiastowym rozwiązać umowę o pracę na mocy artykułu 52 Kodeksu pracy.