Spis treści
- Święto Błota po raz pierwszy
- Historia "Błota" w Suchedniowie
- Uhonorowali najstarszych mieszkańców
- Święto Błota okazało się hitem!
Pomysł imprezy narodził się w 2022 roku w czasie realizacji projektów: Dom Kultury Plus Inicjatywy Lokalne oraz Suchedniów Kulturalnie. Odbył się warsztat "Gliniane miasto", Suchedniowski Ośrodek Kultury Kuźnica zaprosił do udziału mieszkańców kilku części miasta. Wspólnie ulepili z gliny siatkę ulic. Rozmawiali też o tym, kto mieszka w tamtym rejonie, czy są tam jacyś artyści, z czego jest znana ta część Suchedniowa.
Święto Błota po raz pierwszy
- Podczas tych warsztatów padła propozycja, aby mieszkańcy organizowali właśnie święta swoich ulic. Ten pomysł bardzo się spodobał. W 2023 roku namówiliśmy mieszkańców ulicy Zagórskiej, aby zorganizowali Święto Kruka. Ta inicjatywa "wypaliła", pokazała, że ludzie potrafią się zmobilizować, więc nastąpiła kontynuacja. W tym roku odbyło się Święto Błota - relacjonuje Agnieszka Włodarczyk-Mazurek z Suchedniowskiego Ośrodka Kultury Kuźnica.
Historia "Błota" w Suchedniowie
Skąd wzięło się "Błoto"? Tak niegdyś nazywała się wieś w południowo-zachodniej części Suchedniowa. Kilkadziesiąt lat temu została włączona do granic miasta, obecnie jest to ulica Żeromskiego. Właśnie tamtejsi mieszkańcy postanowili zorganizować "swoje" święto. Do inicjatywy przyłączyli się też ci z okolicznych, mniejszych ulic - Topolowej, Świerkowej i Wrzosowej.
Uhonorowali najstarszych mieszkańców
Pomysłów na atrakcje w czasie pierwszego Święta Błota nie brakowało, jak dodaje Agnieszka Włodarczyk-Mazurek, nie kosztowały one nawet złotówki publicznych pieniędzy. Mieszkańcy zorganizowali "składkę", pozyskali prywatnych sponsorów, większość ma swoje siedziby właśnie przy ulicy Żeromskiego.
Atrakcją była galeria rzeźb czy prac artystycznych rodziny Mierników, pojawiły się ławeczki do robienia zdjęć. Odbyła się zabawa taneczna "na dechach", można było oglądać zdjęcia przyrody czy innych prac mieszkańców dawnego Błota. Władze Suchedniowa uhonorowały dziesiątkę najstarszych osób, mieszkających przy Żeromskiego.
Święto Błota okazało się hitem!
- Dużą popularnością cieszyły się biegi w błocie czy wyścigi kolarskie. Teren przygotowali nam strażacy, którzy polali go wodą na długości około 40 metrów. Odbył się pokaz w wykonaniu Akademii Karate ze Skarżyska, dwoje dzieci z tej ulicy trenuje w tej sekcji i miały okazje zaprezentować swoje umiejętności. Były atrakcje sportowe, kulturalne, artystyczne, pokazy sokolnicze, wydarzenia z różnych dziedzin. Polana leśna i teren wokół niej był oblegany, w ogóle nie spodziewaliśmy się tak dużej frekwencji - wspomina Agnieszka Włodarczyk-Mazurek.
Przez kilka godzin w sobotę 8 czerwca na miejscu, o różnych porach, pojawił się około tysiąc osób. - Mieszkańcy widzą, że można coś lokalnie zrobić i zmobilizować się, są już chętni z kolejnych ulic, którzy chcieliby zorganizować podobne imprezy.