- Kształcenie inkluzywne polega na tworzeniu takiego środowiska edukacyjnego, które jest dostępne i odpowiednie dla wszystkich uczniów niezależnie od ich potrzeb, indywidualnych zdolności, czy możliwości. Ma na celu zwiększenie uczestnictwa w procesie edukacji i promowania równych szans dla wszystkich - wyjaśnia Agnieszka Podlodowska, Dyrektor Zarządzający Świętokrzyskiej Szkoły Wyższej.
Uczestnicy konferencji będą mogli wysłuchać wykładów gości z różnych krajów, w tym z Ukrainy i Rumunii.
- Uczestnicy konferencji dowiedzą się o idei kształcenia inkluzywnego. Konferencja skierowana jest do grona uczestników związanych z dziedziną edukacji, w tym nauczycieli, pedagogów, pracowników socjalnych, czy przedstawicieli organizacji pozarządowych - dodaje Podlodowska.
Prelegentem będzie prof. Alexandru-Lucian Manole PhD. Autor i współautor między innymi ponad 60 artykułów indeksowanych w bazach naukowych i innych uznanych publikacjach. Brał udział w ponad 40 konferencjach organizowanych przez różne uniwersytety i instytuty badawcze. Poruszy temat „Cyfrowych narzędzi w edukacji inkluzywnej.”
Kolejną osobą, która pojawi się podczas konferencji będzie prof. Vira Drabovska. Językoznawca, wykładowca i badacz z 22-letnim doświadczeniem akademickim. Autorka ponad 70 artykułów naukowych i publikacji z zakresu językoznawstwa. Członek UALTA (Ukraińskiego Stowarzyszenia Testowania i Oceny Języka Obcego). Członek kolegium redakcyjnego akademickich wydań naukowych. Tematem wykładu profesor będzie „Proces oświatowy na Ukrainie jako środowisko inkluzywne: pilne i delikatne kwestie czasów postcovidowych i stanu wojennego”.
Prelegentem będzie dr inż. Sławomir Luściński. Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej, dr nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem prelekcji będzie „Komunikacja międzykulturowa – analiza przypadku uczestników programu Erasmus”
Konferencję odwiedzi również dr Anna Róg, adiunkt w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, zaangażowana pedagożka. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół funkcjonowania rodzin z trudnościami, działalności placówek wspierających i zastępujących rodzinę oraz profilaktyki. Autorka lub współautorka 5 monografii, ponad 40 artykułów w monografiach i czasopismach oraz współredaktora 5 monografii. Jej tematem prelekcji będzie ”Odczarować ” inność, czyli o warunkach skutecznej edukacji włączającej i integracji”.
- Serdecznie Państwa zachęcam do rejestracji i udziału w naszej konferencji, która odbędzie się już w tą sobotę tj. 7 października o godzinie 10.00 w Targach Kielce. Zapisać się można na stronie internetowej. - zaprasza Agnieszka Podlodowska.
IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa jest organizowana przez Konsorcjum Naukowo–Edukacyjne w Kielcach i będzie połączona z inauguracją roku akademickiego 2023/2024 w Świętokrzyskiej Szkole Wyższej.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.