Świętokrzyski Park Narodowy

i

Autor: Piotr Stańczak Siedziba Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Bodzentynie.

Z regionu

Świętokrzyski Park Narodowy będzie większy. Przejmie tereny w kolejnych gminach

2024-12-19 8:23

Świętokrzyski Park Narodowy powiększy swe terytorium o 342 hektary - konkretnie o działki w gminie Łączna (powiat skarżyski) oraz Masłów (kieleckim). Do tej pory należały one do Lasów Państwowych. Co to oznacza dla okolicznych mieszkańców?

Spis treści

  1. Park zyska nowe tereny
  2. Nie będzie ograniczeń dla mieszkańców
  3. Gminy mogą starać się o pieniądze
  4. Działki na Łyśćcu powrócą do parku

Świętokrzyski Park Narodowy przejmie od leśników tereny z cennymi siedliskami, takimi jak kwaśne buczyny i jodłowe bory mieszane oraz gatunkami chronionymi zwierząt i ptaków jak wilk, nocek duży, sóweczka czy żuraw.

Park zyska nowe tereny

Rafał Kasprzyk, świętokrzyski poseł reprezentujący Trzecią Drogę, mówił o tej zmianie podczas konferencji, która odbyła się 10 grudnia w siedzibie ŚPN w Bodzentynie. W rozmowie z serwisem kielce.eska.pl wspominał, że już latem tego roku odbywał się tak zwany dialog społeczny.

- To logiczne, że nic nie może toczyć się ponad głowami mieszkańców. Łącznie działki, które ma przejąć Świętokrzyski Park Narodowy wynoszą 342 hektary (288 w gminie Masłów oraz 54 w Łącznej). W tej chwili zarządzają nimi Lasy Państwowe. Nie ma sytuacji, że zostaje pozyskany i przekształcony jakikolwiek prywatny grunt. Ministerstwo Klimatu i Środowiska uznało, że ochronę przyrody na tych terenach będzie teraz realizował Park Narodowy - mówi poseł Rafał Kasprzyk.

Nie będzie ograniczeń dla mieszkańców

- Zaprojektowano to w takim sposób, aby nie powiększać terenów tak zwanej otuliny parku. Nie powstanie żadnej nowy obszar, na którym będą występować ograniczenia - wyjaśnia Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Trzeba dodać, że ograniczenia mogą na przykład dotyczyć pozwoleń na budowę domów i obiektów, znajdujących się w otulinie. W przypadku nowych terenów w gminie Masłów i Łączna nie będą obowiązywały. Obszary te mogą także odwiedzać turyści, dozwolone będzie także zbieranie jagód i grzybów jadalnych, które nie są objęte ochroną. 

Gminy mogą starać się o pieniądze

Poseł Kasprzyk dodaje, że gminy, na terenie których znajdują się tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego, będą mogły liczyć na pieniądze z tak zwanej subwencji ekologicznej oraz rezerwy Ministerstwa Klimatu i Ochrony Środowiska. Fundusze to mogą spożytkować na różne inwestycje, niekoniecznie związane z ochroną przyrody. O pieniądze będą mogły starać się gminy:

  • Bieliny
  • Bodzentyn
  • Łączna
  • Masłów
  • Nowa Słupia
  • Waśniów

Działki na Łyśćcu powrócą do parku

W granice Świętokrzyskiego Parku Narodowego wróci natomiast obszar na Łyśćcu (Świętym Krzyżu). Przypomnijmy, w 2022 roku decyzją rządu z obszaru parku wykreślono trzy działki o łącznej powierzchni 1,35 ha, znajdujące się na szczycie tej góry. Uzasadniono to ich zurbanizowaniem oraz brakiem walorów przyrodniczych. Decyzję krytykowali przyrodnicy, wskazując na potencjalne zagrożenia dla integralności parku. Najwyższa Izba Kontroli zaleciła przywrócenie tych działek w granice ŚPN.

- Jeszcze przed świętami chcemy wysłać gminom projekt rozporządzenia, obejmujący zarówno przywrócenie działek na Łyścu, jak i poszerzenie parku. To rozwiązanie, które wzmacnia ochronę przyrody, bez negatywnego wpływu na lokalne inwestycje. Kończymy niepotrzebny spór polityczny z poprzednich lat i skupiamy się na ochronie przyrody oraz interesie społecznym – powiedział wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała.

Kielce Radio ESKA Google News
Autor:
Świętokrzyskie. W Nowej Słupi powstanie Centrum Edukacyjne

Klonów to malownicza wieś w Górach Świętokrzyskich - zobacz galerię zdjęć poniżej.

QUIZ. Góry Świętokrzyskie - miejsca, ludzie i legendy. Czy znasz je dobrze?
Pytanie 1 z 10
Czy węgierski królewicz, Święty Emeryk, przebywający przed wiekami w Górach Świętokrzyskich, poznał osobiście polskiego króla Bolesława Krzywoustego?