Anna Mazur-Kałuża, rzecznik szpitala na kieleckim Czarnowie przypomina, że z badań mogą skorzystać osoby od 65. roku życia, u których stwierdzono występowanie co najmniej trzech czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, takich, jak: choroba wieńcowa, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, płeć męska.
- W ramach programu, pacjentom oferowane jest: bezpłatne badanie ultrasonograficzne, którego celem jest stwierdzenie występowania tętniaka aorty brzusznej – mówi Anna Mazur-Kałuża. – Badanie jest krótkie i nieinwazyjne, a może uratować życie, ponieważ choroba często przebiega bezobjawowo. Śmiertelność, w przypadku planowego leczenia tętniaka, wynosi około 1 proc., natomiast w przypadku tętniaka pękniętego umiera ok. 75 proc. chorych – dodaje.
Na badania można zarejestrować się za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii: (22) 417 13 25. Pacjenci są przekierowywani do ośrodków w konkretnych województwach. – Powinni zgłaszać się na badania z zachowaniem środków ostrożności: na ściśle wyznaczoną godziną, w maskach zasłaniających usta i nos – podkreśla rzeczniczka szpitala na Czarnowie.
Lekarze z Kliniki Chirurgii Naczyniowej Wojewódzki Szpitala Zespolonego w Kielcach realizują badania w ramach programu TAB, od końca 2018 roku. Z uwagi na pandemię wiosną wstrzymano te badania.