- W ubiegłym roku do szerokiej palety świadczonych usług dołączył robot chirurgiczny CMR Versius, z pomocą którego można w bezpieczny i precyzyjny sposób operować pacjentów z rakiem prostaty. Wprowadzenie zabiegów z wykorzystaniem robota okazało się wielkim sukcesem. Cieszą się one stale rosnącym zainteresowaniem pacjentów - informuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na swojej stronie internetowej.
Pierwsze operacje z użyciem robota miały miejsce w lipcu ubiegłego roku, od tamtej pory szpital przeprowadził ich już ponad 80. Przeszkolenie z jego obsługi zaliczyły zarówno pielęgniarki, jak też asysta oraz zespół wykonujący zabiegi.
- Widzimy stały postęp w jakości wykonywanych zabiegów, co przekłada się na komfort funkcjonowania pacjenta po leczeniu. Udało się skrócić czas hospitalizacji i zminimalizować powikłania. Zarówno tzw. „pacjent zero”, jak i pozostali chorzy poddani leczeniu z użyciem systemu robotycznego pozostają pod kontrolą lekarską i czują się dobrze – podkreśla kierownik Oddziału VII Urologicznego Tomasz Suchojad.
- Do niedawna zabiegi radykalnej prostatektomii z użyciem robota chirurgicznego były wykonywane jedynie komercyjnie. Koszt jednego zabiegu oscylował wokół kilkudziesięciu tysięcy złotych. Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował jednak o zakontraktowaniu tego typu zabiegów, dzięki czemu stały się one bezpłatne dla pacjentów - informuje szpital w Czerwonej Górze.
W ciągu miesiąca w placówce tej odbywa się około dziesięciu zabiegów z użyciem robota. Rocznie szpital planuje wykonywać ich w granicach 120.