Spis treści
- Największe atuty Zamku Królewskiego w Chęcinach
- Tu powstawał "Pan Wołodyjowski"
- Historia Chęcin
- Dzieje zamku w Chęcinach
- Sąd, powiat i więźniowie krzyżaccy
- Pozostały skarby królowej Bony?
Największe atuty Zamku Królewskiego w Chęcinach
Czy sztuczna inteligencja miała wybór? Oczywiście, że tak, bowiem pozostałości po zamkach w województwie świętokrzyskim nie brakuje. Czy może natomiast zdziwić, że wskazała na Zamek Królewski w Chęcinach? Raczej nie! Co zdecydowało o tym, że AI wybrała tę słynną budowlę?
- Rozpoznawalność. Zamek w Chęcinach jest jednym z najsłynniejszych symboli całego regionu, często wykorzystywanym w materiałach promocyjnych województwa świętokrzyskiego.
- Bogata historia. Jest ściśle związana z historią Polski. Pełnił on ważne funkcje obronne, był rezydencją królewską i miejscem przechowywania skarbu koronnego. To wszystko sprawia, że jest on ważnym świadkiem historii i przyciąga miłośników historii.
- Atrakcyjne Położenie: Zamek wznosi się na wzgórzu, oferując panoramiczne widoki na okolicę. To malownicze położenie sprawia, że jest on atrakcyjny wizualnie i stanowi doskonałe tło dla zdjęć i filmów.
- Dostępność oraz infrastruktura turystyczna. Zamek w Chęcinach jest dobrze przygotowany na przyjęcie turystów. Ruiny zostały częściowo zrekonstruowane, a na terenie zamku organizowane są liczne imprezy i wydarzenia. Dostępność komunikacyjna również jest dobra, co ułatwia dotarcie do zamku.
- Obecność w kulturze. Zamek w Chęcinach pojawia się w różnych publikacjach, filmach i programach telewizyjnych, co dodatkowo zwiększa jego rozpoznawalność.
- Obiekt w Chęcinach zdecydowanie wyróżnia się na tle innych zamków w regionie i zasługuje na miano najsłynniejszego. Oczywiście, inne zamki, takie jak Krzyżtopór czy ruiny w Bodzentynie, również mają swoje walory i ciekawą historię, ale to właśnie Chęciny cieszą się największą popularnością i rozpoznawalnością - argumentuje swój wybór sztuczna inteligencja.
Tu powstawał "Pan Wołodyjowski"
Warto dodać, że Chęciny, a więc także i wzgórze zamkowe, to miejsce, które upodobało sobie wielu filmowców. Najsłynniejszą na przełomie ponad pół wieku produkcją, jak powstała między innymi w tym miejscu, był "Pan Wołodyjowski". To właśnie tutaj, wiosną i latem 1968 roku, kręcono sceny oblężenia Kamieńca Podolskiego przez Turków. Film nawiązywał do wydarzenia z 1672 roku w czasie wojny polsko-tureckiej.
- Była wiosna, miała 18 lat, szykowałam się do matury, w Chęcinach ale i okolicach wielkie poruszenie wywołała informacja o tym, że będą tu kręcone sceny do "Pana Wołodyjowskiego" oraz serialu "Przygody Pana Michała". Do ról statystów miało być zaangażowane wojsko, ale wielu żołnierzy zostało wysłanych Czechosłowacji (w czasie interwencji radzieckiej w tym państwie - przyp. PSta). Zastąpiła ich więc głównie miejscowa młodzież, zarówno z Chęcin, ale i Kielc, bo statystów dowożono autokarami. My, młode dziewczyny, też jednak nie chciałyśmy być gorsze i pragnęłyśmy zaobserwować jak najwięcej - wspominała w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl Henryka Gruszka, dziś współwłaścicielka gospodarstwa agroturystycznego "Przy Świerku" w Chęcinach.
Trzeba w tym miejscu wyjaśnić, że sceny batalistyczne kręcono nie na terenie samego Zamku Królewskiego, lecz obok, gdzie zbudowano atrapę twierdzy z drewnianych bali. Umieszczono na nich worki ze specjalną masą. Kiedy ona stwardniała, cały obiekt sprawiał wrażenie, jakby został zbudowany z kamienia. Atrapa zamku jeszcze długo po zakończeniu zdjęć do filmu cieszyła się zainteresowaniem turystów.
Historia Chęcin
W tym roku Chęciny świętowały 700-lecie nadania praw miejskich. Mają bardzo bogatą historię.
Pierwsza wzmianka o wsi Chęciny pochodzi z 1275 roku. Chęciny uzyskały lokację miejską po 1306 roku. Miasto królewskie w powiecie chęcińskim województwa sandomierskiego w drugiej połowie XVI wieku. Od końca XIV wieku do upadku I Rzeczypospolitej, miasto było siedzibą szlacheckich sądów ziemskich i grodzkich. Najważniejszym zabytkiem są opisywane wyżej ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku. Zamek pozostaje ruiną od XVIII wieku. Miasto rządowe Królestwa Kongresowego, położone było w 1827 roku w powiecie kieleckim, obwodzie kieleckim województwa krakowskiego. Do 1954 roku siedziba gminy Korzecko.
Dzieje zamku w Chęcinach
Historycznie Chęciny należą do Małopolski. Leżały w ziemi sandomierskiej, następnie w województwie sandomierskim, gdzie było siedzibą powiatu stanowiącego część ziemi radomskiej. W latach 1919–1939 i 1945–1998 miasto administracyjnie należało do województwa kieleckiego. Od 1999 roku należy administracyjnie do województwa świętokrzyskiego.
- Zamek Królewski w Chęcinach wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza (367 metrów nad poziomem morza) najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku, z inicjatywy Wacława II, króla Czech i Polski. Pierwsze wzmianki źródłowe na temat zamku sięgają 1306 roku, kiedy to w dokumencie wystawionym przez Władysława Łokietka, zamek (łac. castrum nostrum ducale) wraz z 11 wsiami miał zostać przekazany biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie. Duchowny był politycznym przeciwnikiem Łokietka, którego Piast chciał przeciągnąć na swoją stronę, jednak zaplanowany zabieg dyplomatyczny spalił na panewce, przez co już w 1307 r. warownia ponownie weszła w domenę monarszą - tak początku istnienia opisuje Zamek Królewski w Chęcinach na swojej stronie internetowej.
Sąd, powiat i więźniowie krzyżaccy
W średniowieczu właśnie tu odbywały się sądy, Chęciny były też stolicą powiatu. Na zamku mieściło się też więzienie stanu. Między właśnie tutaj przebywali jeńcy krzyżaccy, wzięci do niewoli w czasie Bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Zamek pełnił też funkcję rezydencji dla polskich władców oraz ich rodzin, choć w swoje historii kilka razy ulegał też zniszczeniu. W ruinę zaczął popadać po trzecim rozbiorze Polski, w 1795 roku.
W 1932 roku został uznany za zabytek, natomiast w oficjalnym rejestrze zabytków ówczesnego województwa kieleckiego znalazł się w 1967 roku.
Pozostały skarby królowej Bony?
- Zamek dzieli się na dwie części: starszą (górną), rozciągającą się między dwoma okrągłymi basztami oraz młodszą (dolną), z ostrołukową furtą i czworoboczną basztą, którą dobudowano w XV wieku. Wjazd do zamku prowadził od strony wschodniej przez zwodzony most i wysuniętą przed basztę bramę zabezpieczoną żelazną kratą (tzw. broną), opuszczaną na noc. Według niektórych legend, w podziemnych lochach znajdują się jeszcze skarby pozostawione w pośpiechu przez królową Bonę, a także na wzgórzach pojawia się wieczorną porą rycerz cwałujący na czarnym koniu - czytamy na stronie www.zamek.checiny.pl.
