Kultura

Sztuka i historia spotykają się w Szydłowie: „Magiczne Miasteczko 2024”

2024-09-16 11:25

Plener malarski „Magiczne Miasteczko. Szydłów 2024” zakończył się, przynosząc mieszkańcom i turystom niezwykłą okazję do podziwiania piękna tego malowniczego miejsca w nowych, artystycznych interpretacjach. Obrazy czekają w lokalnej bibliotece.

 Ponad 50 wyjątkowych dzieł przedstawiających Szydłów - zabytki, urokliwe uliczki i atmosferę, którą tworzy historia spleciona z przyrodą. To już kolejny plener malarski zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Szydłowskiej.

Wydarzenie przyciągnęło wielu znakomitych artystów, którzy wzięli udział w plenerze, w tym Krzysztofa Bryckiego, Joannę Gołaszewską, Hannę Jasnorzewską, Sylwestra Piędziejewskiego, Tatianę Pytkowską, a także przedstawicieli kolektywu KAMART – Svetlanę Cojuhari oraz Romana Sadovnicova. Dzięki ich obecności Szydłów stał się przestrzenią twórczych działań, a mieszkańcy mieli okazję nawiązać bezpośredni kontakt z twórcami i zobaczyć, jak ich miasto inspiruje do tworzenia sztuki.

Jednym z ważnych punktów pleneru był wykład prof. Sylwestra Piędziejewskiego, który w przystępny sposób przedstawił techniki malarstwa ściennego, co wywołało dyskusje na temat potencjalnych projektów dla samego Szydłowa. Wydarzenie to, jak i poprzednie spotkania, stanowi część naszej tradycji łączenia sztuki z lokalną społecznością. Plener był również okazją do zorganizowania inspirujących wycieczek. Artyści odwiedzili m.in. klasztor pokamedulski w Rytwianach – Pustelnię Złotego Lasu, gdzie gościła ich Agnieszka Zwierzyńska, oraz pałac w Kurozwękach, gdzie podziwiali wystawę malarstwa Józefa Czapskiego.

Turniej Rycerski w Szydłowie

Malarze mieli okazję pracować w pracowni nieżyjącego już wybitnego artysty Mariana Czapli, związanego z Szydłowem malarza i grafika, cenionego za twórczość łączącą tradycje sztuki polskiej i światowej. Zwieńczeniem pleneru był wernisaż wystawy poplenerowej, który odbył się 11 września w Bibliotece Miejsko-Gminnej w Szydłowie. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Wicewojewoda Świętokrzyski Michał Skotnicki, a komentarz artystyczny wygłosił historyk sztuki Tomasz Staszewski. Spotkaniu towarzyszyła muzyka saksofonowa w wykonaniu Marcina Walasa, co dodało wydarzeniu niepowtarzalnego charakteru.

Wystawę można oglądać w szydłowskiej bibliotece do 11-ego października. Wystawę patronatem honorowym objęli Wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów Andrzej Tuz.