Spis treści
- W Masłowie chcą eksponować lotnictwo
- W planach modelarnia, pumptruck i inne atrakcje
- Lotnisko "żyje" cały czas
- Planują duże inwestycje
- Znane miejsca i turystyczne atrakcje gminy Masłów
Gmina Masłów to bezpośredni, północno-wschodni sąsiad Kielc. Najsłynniejszym i najbardziej rozpoznawalnym obiektem jest tam lotnisko cywilne. Dziś zarządza nim Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, natomiast Aeroklub Kielecki, w ramach wygranego przetargu, prowadzi tam różne zajęcia i organizuje wydarzenia. Gmina także ma swój pomysł na to, jak promować się przez lotnisko, przy tym wspominając jego blisko 90-letnią historię (od 1937 roku).
W Masłowie chcą eksponować lotnictwo
- Chcemy wybudować Centrum Historii Lotnictwa w Masłowie, zagospodarować teren, w nim eksponować pamiątki związane z lotnictwem, pokazywać filmy związane z tym obiektem. Planujemy bowiem stworzyć niewielką salę kinową. Do nowego obiektu przeniesie się biblioteka, która będzie zbierała i porządkowała pamiątki dotyczące lotniska. Na tę inwestycję pozyskaliśmy pieniądze, około 10 milionów złotych z Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego i Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - mówi w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl Tomasz Lato, wójt gminy Masłów.
W planach modelarnia, pumptruck i inne atrakcje
Jak dodaje włodarz, obiekt będzie miał bardzo wiele różnych funkcji, gmina chce promować go wespół z marszałkiem województwa oraz wspomnianym aeroklubem. Jedną z atrakcji ma być modelarnia, idealne miejsce dla pasjonatów samolotów i konstruktorów. To zasadny plan, ponieważ w gminie od lat działa klub modelarski. Ponadto wokół lotniska mają powstać:
- pumptruck - tor przeszkód dla rowerzystów
- mały amfiteatr
- alejki spacerowe
- miejsca pod gastronomię
Na tym terenie znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II, który gościł tutaj w czerwcu 1991 roku.
Gdzie znajduje się Lotnisko Kielce-Masłów? Sprawdź na mapie poniżej.
Lotnisko "żyje" cały czas
Centrum Historii Lotnictwa ma znaleźć się na hektarowej działce, którą marszałek województwa przekazał przed laty gminie. Bezpośrednio sąsiadowała ona ze szkołą podstawową w Masłowie.
- Dziś lotnisko cały czas żyje, ciągle widzimy startujące i lądujące tutaj samoloty, łącznie z najmniejszymi - odrzutowymi. Korzystają z niego biznesmeni, ale też miłośnicy sportów lotniczych czy skoków spadochronowych. Widzimy, że w ostatnich latach rośnie zainteresowanie paralotniarstwem czy szybownictwem - mówi wójt Tomasz Lato.
Co roku odbywają się tu zawody ogólnopolskie czy międzynarodowe spadochroniarzy. Pomysł stworzenia tutaj lotniska z prawdziwego zdarzenia "umarł" przed laty, kiedy w głowach kieleckich włodarzy narodził się pomysł budowy takiego obiektu w Obicach (na południe od Kielc i Morawicy). Również i to przedsięwzięcie nie doczekało się jednak realizacji.
Centrum Historii Lotnictwa to na razie plany, aczkolwiek gmina już zbiera pamiątki oraz materiały. Obiekt mógłby powstać w 2027 roku, aby inwestycja mogła ruszyć, potrzebna jest wcześniej zgoda radnych gminnych, którzy będą głosowali nad budżetem.
Planują duże inwestycje
Gmina Masłów planuje także inne inne zadania. W projekcie budżetu na 2025 rok zapisała 92 miliony złotych, z czego ponad 23 miliony chce przeznaczyć na inwestycje. W grudniu radni mają głosować nad jego przyjęciem. Z ważnych przedsięwzięć należy wymienić:
- budowę żłobka, oddziału przedszkolnego i świetlicy w Masłowie Drugim za 6,8 miliona złotych,
- remont ośrodka zdrowia w Masłowie,
- przebudowa ulicy Ojca Pio w Domaszowicach,
- stworzenie ponad 30 przystanków autobusowych (w ramach porozumienia z Miastem Kielce) i utworzenie dwóch parkingów - jednego w Ciekotach na pograniczu z gminą Bodzentyn, drugiego w centrum Masłowa.
Znane miejsca i turystyczne atrakcje gminy Masłów
Nie brakuje tu znanych miejsc, zabytków czy też atrakcji dla turystów. Do najpopularniejszych należą:
- Ciekoty - Żeromszczyzna - Szklany Dom,
- Diabelski Kamień,
- Kościół w Masłowie,
- Pamiątka pobytu Jana Pawła II w Masłowie,
- Lotnisko w Masłowie,
- Kapliczka w Woli Kopcowej,
- Przełom rzeki Lubrzanki,
- Cedzyna – zalew na Lubrzance,
- Wiśniówka - osiedle robotnicze i kamieniołomy,
- Cmentarz choleryczny - Zielona Dolina w Masłowie.
- Skałka Kamieńczyk,
- Skałka w formie progów skalnych.