Spis treści
- Nazwa od Baluta czy... bełtu?
- Bałtów. Historia i położenie
- Sławę przyniosły dinozaury
- Pierwszy w Polsce park jurajski!
- Serce Bałtowa
- Atrakcje przez cały rok
Wieś Bałtów leży w powiecie ostrowieckim, blisko granicy z województwami lubelskim oraz mazowieckim. Według danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, mieszkało w niej 629 osób (51,5 procent to kobiety, 48,5 proc. mężczyźni). Dla porównania, w całej gminie Bałtów mieszkało w tamtym okresie nieco ponad trzy tysiące osób.
Bałtów od stolicy powiatu - Ostrowca Świętokrzyskiego - dzieli nieco ponad czternaście kilometrów. Z tego miasta najłatwiej dostać się do celu drogą wojewódzką numer 754, która przebiega przez świętokrzyskie i mazowieckie.
Nazwa od Baluta czy... bełtu?
Nie wiadomo do końca, skąd wzięła się nazwa "Bałtów". Gminne kroniki podają, że prawdopodobnie od pierwszego właściciela tychże włości - Baluta.
- Dzieje Bałtowa sięgają XIV wieku. W 1325 roku w dawnych zapisach był wzmiankowany jako Baluthow. Ze względu jednak na geograficzne położenie Bałtowa, rzekę tworzącą Przełom Bałtowski, malowniczy wąwóz w paśmie wzgórz wapiennych, należy uznać Bałtów za nazwę topograficzną niż osobową i określić pochodzenie nazwy Bałtów od wyrazu bełt, czyli wiru na wodzie, który tworzy rzeka Kamienna - czytamy na stronie internetowej gminy.
Bałtów. Historia i położenie
Bałtów otacza malownicza Puszcza Iłżecka, praktycznie przez cały teren gminy przepływa rzeka Kamienna. Miejscowość i jej okolice często nazywane są "Szwajcarią Bałtowską" lub "Małym Ojcowem" (w nawiązaniu do tego prawdziwego, znajdującego się w Małopolsce).
- Według Długosza w XV wieku w Bałtowie istniał drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Andrzeja. Patronem był Warsz herbu Rawa. Z łanów kmieci, karczem i folwarku kościół pobierał dziesięcinę w wysokości 10 grzywien. We wsi było wtedy ponad 10 garncarzy. Kiedyś Bałtów miał być nawet miasteczkiem. W przeszłości kolejno należał do kilku znanych rodzin: Ossolińskich, Chomętowskich, Małachowskich i Druckich-Lubeckich - czytamy na stronie internetowej gminy.
Gdzie dokładnie leży Bałtów, jak tam dojechać? Sprawdźcie na mapie poniżej.
Sławę przyniosły dinozaury
Wieś zasłynęła tak naprawdę dopiero na początku XXI wieku. Odkrycie tropów dinozaurów w sąsiedztwie Gór Świętokrzyskich stanowiło bowiem początek historii JuraParku Bałtów, pierwszego parku dinozaurów w Polsce. Przełomowe wydarzenie miało miejsce 21 lat temu, w 2004 roku.
To pionierskie dzieło lokalnego stowarzyszenia zainaugurowało swoją działalność w 2004 roku, przekształcając Bałtów - nikomu nieznaną miejscowość w turystyczny hit. Historia JuraParku rozpoczęła się od niezwykłego odkrycia doktora Gerarda Gierlińskiego z Państwowego Instytutu Geologicznego.
Zaintrygowany lokalną legendą o czarcie, który w skale pozostawił odcisk trójpalczastej stopy, postanowił zbadać to miejsce. Okazało się, że ów ślad należał do potężnego dinozaura drapieżnego - przodka tyranozaura. Nikt wtedy nie przypuszczał, że zdarzenie to stanie się katalizatorem do powstania niezwykłego miejsca, które na zawsze odmieni turystyczną mapę województwa świętokrzyskiego.
Pierwszy w Polsce park jurajski!
JuraPark powstał dzięki niezwykłym ludziom – pełnym determinacji, pasji, miłości do regionu i poszanowaniem dla przyrody. Lider lokalnego stowarzyszenia - Piotr Lichota w naukowych odkryciach dostrzegł ogromną szansę na rozsławienie Bałtowa. Postanowił odtworzyć świat polskich dinozaurów i ich kuzynów z całego świata budując pierwszy w Polsce park jurajski. Mimo wielu niesprzyjających okoliczności mógł liczyć na silne wsparcie rodziny i przyjaciół.
Poniżej galeria zdjęć JuraParku w Bałtowie.
Serce Bałtowa
JuraPark powstał w niespełna sześć miesięcy i od momentu oficjalnego otwarcia nieustannie się rozwija, tworząc obecnie ponad 100 hektarowy kompleks turystyczny – mozaikę atrakcji dla odwiedzających w każdym wieku.
Największe atrakcje znajdziemy w parku dinozaurów, który jest sercem całego kompleksu, ale obecnie to tylko jedna z wielu atrakcji, które składają się na Bałtowski Kompleks Turystyczny. Do dyspozycji są:
- Zwierzyniec – oryginalne safari,
- Park Zabaw,
- Kino 5D,
- Prehistoryczne Oceanarium,
- Park Miniatur,
- Ośrodek Jazdy Konnej "Kraina Koni",
- Wioska Czarownic ze Słowiańskim Wzgórzem.
Atrakcje przez cały rok
Dużą atrakcję stanowią między innymi żubry w Bałtowie. Co więcej, właściciele zadbali o to, żeby turyści przyjeżdżali do Bałtowa przez cały rok. Zimą działa tu nowoczesna Stacja Narciarska „Szwajcaria Bałtowska” oraz bajeczna „Wioska Świętego Mikołaja”.
Warto dodać, że sukces JuraParku w Bałtowie zainspirował rozwój sieci JuraParków w Polsce. Kolejne JuraParki powstały w Solcu Kujawskim, w Krasiejowie koło Opola. Pierwsza zagraniczna placówka pod nazwą PaleoSafari Moab Giants powstała w stanie Utah (USA).
Poniżej galeria zdjęć żubrów w Bałtowie.
