Galeria zdjęć

JuraPark w Bałtowie ma już 20 lat! Zaczęło się od śladu przodka tyranozura

2024-06-13 8:36

JuraPark w Bałtowie w powiecie ostrowieckim, słynne miejsce i jedna z największych świętokrzyskich atrakcji turystycznych obchodzi 20-lecie istnienia. Wielki kompleks liczy w sumie ponad 100 hektarów.

Spis treści

  1. Ślady dinozaura potężnego w Bałtowie
  2. Pierwszy w Polsce park jurajski
  3. Największe atrakcje JuraParku w Bałtowie
  4. JuraPark ma 20 lat

Odkrycie tropów dinozaurów w sąsiedztwie Gór Świętokrzyskich stanowiło początek historii JuraParku Bałtów, pierwszego parku dinozaurów w Polsce. Obchodzący swoje 20-lecie JuraPark to nie tylko lokalna atrakcja, ale fenomen na skalę kraju, który z pasji i marzeń przekształcił jurajskie krajobrazy w centrum edukacyjno-rozrywkowe.

Ślady dinozaura potężnego w Bałtowie

JuraPark Bałtów, pionierskie dzieło lokalnego stowarzyszenia, zainaugurowało swoją działalność w 2004 roku, przekształcając Bałtów - nikomu nieznaną miejscowość w turystyczny hit. Historia JuraParku rozpoczęła się od niezwykłego odkrycia doktora Gerarda Gierlińskiego z Państwowego Instytutu Geologicznego. Zaintrygowany lokalną legendą o czarcie, który w skale pozostawił odcisk trójpalczastej stopy, postanowił zbadać to miejsce. Okazało się, że ów ślad należał do potężnego dinozaura drapieżnego - przodka tyranozaura. Nikt wtedy nie przypuszczał, że zdarzenie to stanie się katalizatorem do powstania niezwykłego miejsca, które na zawsze odmieni turystyczną mapę województwa świętokrzyskiego.

Pierwszy w Polsce park jurajski

JuraPark powstał dzięki niezwykłym ludziom – pełnym determinacji, pasji, miłości do regionu i poszanowaniem dla przyrody. Lider lokalnego stowarzyszenia - Piotr Lichota w naukowych odkryciach dostrzegł ogromną szansę na rozsławienie Bałtowa. Postanowił odtworzyć świat polskich dinozaurów i ich kuzynów z całego świata budując pierwszy w Polsce park jurajski. Mimo wielu niesprzyjających okoliczności mógł liczyć na silne wsparcie rodziny i przyjaciół.

JuraPark powstał w niespełna sześć miesięcy i od momentu oficjalnego otwarcia nieustannie się rozwija, tworząc obecnie ponad 100 hektarowy kompleks turystyczny – mozaikę atrakcji dla odwiedzających w każdym wieku.

Największe atrakcje JuraParku w Bałtowie

JuraPark Bałtów, czyli park dinozaurów jest sercem całego kompleksu, ale obecnie to tylko jedna z wielu atrakcji, które składają się na Bałtowski Kompleks Turystyczny. Do dyspozycji są:

  • Zwierzyniec – oryginalne safari
  • Park Zabaw
  • Kino 5D
  • Prehistoryczne Oceanarium
  • Park Miniatur po Ośrodek Jazdy Konnej "Kraina Koni"
  • Wioska Czarownic ze Słowiańskim Wzgórzem

Każda z tych atrakcji przyciąga różnorodną publiczność, oferując edukację poprzez zabawę. Co więcej, właściciele zadbali o to, żeby turyści przyjeżdżali do Bałtowa przez cały rok. Zimą działa tu nowoczesna Stacja Narciarska „Szwajcaria Bałtowska” oraz bajeczna „Wioska Świętego Mikołaja”.

JuraPark ma 20 lat

Sukces JuraParku w Bałtowie zainspirował rozwój sieci JuraParków w Polsce. Kolejne JuraParkipowstały w Solcu Kujawskim, w Krasiejowie koło Opola. Pierwsza zagraniczna placówka pod nazwą PaleoSafari Moab Giants powstała w stanie Utah (USA).

Z okazji 20-lecia we wszystkich JuraParkach będą odbywały się liczne wydarzenia – pokazy,animacje, koncerty i wiele innych. Szczegóły na stronie internetowej www.jurapark.pl.

Świętokrzyskie. Klocki Fest i II Zlot Legotuberów w Targach Kielce

QUIZ. Z czego słyną miasta i gminy w Świętokrzyskiem? Wskazujemy atrakcje i ciekawostki, ty podajesz miejsce!

Pytanie 1 z 10
Żeliwny grzejnik jest symbolem...