W dobie rozwoju technologii, coraz częściej spotykamy się z kreatywnymi inicjatywami, które łączą naukę i rozrywkę. Jednym z najnowszych przykładów jest projekt, którego inicjatorem jest doktor Przemysław Ciszek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wraz z grupą studentów, dr Ciszek podjął się ambitnego zadania odtworzenia budynków Wydziału Humanistycznego UJK w popularnej grze komputerowej Minecraft.
Minecraft, znany z ogromnej swobody tworzenia, stał się idealnym narzędziem do tego nietypowego projektu. Gra, która w swoim założeniu przypomina wirtualną wersję klocków Lego, pozwoliła na wierne odwzorowanie architektury budynków wydziału. Studenci, pod czujnym okiem dr. Ciszka, wykorzystali swoje umiejętności techniczne i artystyczne, by przenieść struktury z realnego świata do cyfrowego uniwersum.
Co czeka na serwerze?
-Budynek naszego wydziału, budynek Biblioteki Uniwersyteckiej. No i przy okazji pomyślałem, że możemy to połączyć z promocją pod kątem rekrutacji, ponieważ teraz na studia idzie pokolenie wychowane na tej grze - wyjaśnia inicjator projektu, dr Przemysław Ciszek.Jak się okazuje, Pan doktor też czynnie brał udział w projekcie
- De facto ja budowałem bardzo dużo tych obiektów, trochę tak w ramach powiedzmy relaksu po pracy, naukowo-badawczej, dydaktycznej. W Minecrafcie są odtwarzane różne obiekty, stwierdziłem, że trzeba można spróbować zbudować jeden z budynków naszej uczelni - dodaje koordynator akcji.
Projekt dr. Przemysława Ciszka to doskonały przykład na to, jak kreatywne podejście do nauki i nowoczesne technologie mogą przynieść wymierne korzyści edukacyjne i społeczne. Twórcy zapewniają, że to dopiero początek.