Samorządy - miasta, gminy, powiaty - w wielu sytuacjach stoją przed trudnymi decyzjami. Plany likwidacji szkół w każdym przypadku mają indywidualne uzasadnienie. Często powodem jest brak dzieci i młodzieży, ale też dorosłych, którzy chcieliby kontynuować swoją edukację. Innym powodem jest też konieczność szukania oszczędności, bo przed takową stoi wiele samorządów. Ten temat zawsze wywołuje też dużo emocji, obaw, niepokoju, zarówno wśród uczniów, ich rodziców jak też nauczycieli.
Te świętokrzyskie szkoły przeznaczono do likwidacji
Świętokrzyskie samorządy lub tak zwane organy prowadzące mają czas do końca lutego 2025 roku na przesłanie do Kuratorium Oświaty w Kielcach uchwał intencyjnych w sprawie likwidacji szkół i placówek oświatowych. Na liście, jaką dysponuje kuratorium znajdują się:
- Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych w Staszowie,
- Powiatowe Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Chęcinach, filia nr 2 w Łagowie (powiat kielecki),
- Szkoła Podstawowa w Starym Korczynie (gmina Nowy Korczyn, powiat buski),
- Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Skarżysku-Kamiennej.
- Punkt Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Krajnie (gmina Górno, powiat kielecki).
Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty pozytywnie zaopiniowało uchwały intencyjne dotyczące zamiaru likwidacji wyżej wymienionych szkół i placówek. Na taką opinię czeka jeszcze prośba z gminy Łoniów w powiecie sandomierskim, w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Gieraszowicach.
Tak wyglądała lista szkół przeznaczonych do likwidacji 5 lutego 2025. Niewykluczone, że trafią na nią jeszcze inne placówki z województwa, bowiem czas na przesłanie uchwał intencyjnych upływa 28.02.2025.
Jak przebiega likwidacja szkoły?
- Kuratorium Oświaty ma 30 dni na zaopiniowanie uchwały intencyjnej gminy w sprawie likwidacji. Na zakończenie wydaje opinię za lub przeciw - wyjaśnia Magdalena Werens-Pokrzepa, starszy specjalista do spraw mediów w Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Podjęcie samej uchwały intencyjnej nie jest równoznaczne z zamknięciem szkoły, aby do niej doszło, rada gminy czy powiatu musi podjąć kolejną uchwałę "o likwidacji" już po otrzymaniu pozytywnej opinii z kuratorium.
Co dzieje się w przypadku negatywnego stanowiska kuratora?
- Obecnie negatywna opinia jest wyrażana w formie postanowienia, na które służy zażalenie do ministra edukacji narodowej. Taką możliwość przewiduje art. 59 ust. 2c ustawy z 7 września 1991 roku o systemie oświaty. Postanowienie MEN może prowadzić do uchylenia opinii i ponownego jej przedstawienia przez kuratorium lub dokonania jej zmiany na pozytywną. Od postanowienia MEN nie przysługuje samorządom skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. - wyjaśnia Werens-Pokrzepa.
Prawo a likwidacja szkół
Co w temacie likwidacji szkół mówią jeszcze przepisy prawa? Poniżej cytujemy fragmenty artykułu 172 Prawa oświatowego:
Osoba prowadząca szkołę lub placówkę może ją zlikwidować z końcem roku szkolnego. W tym przypadku osoba prowadząca szkołę lub placówkę jest obowiązana co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić o zamiarze i przyczynach likwidacji: rodziców uczniów, organ, o którym mowa w art. 168 ust. 1 i 2, oraz gminę, na której terenie jest położona szkoła lub placówka.
Dokumentację przebiegu nauczania zlikwidowanej szkoły przekazuje się organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny, w terminie jednego miesiąca od dnia zakończenia likwidacji. Po zakończeniu likwidacji wpis do ewidencji ulega wykreśleniu.