Spis treści
- Na spacer nad zalew lub Silnicę
- Jaka ma być nowa Dolina Silnicy?
- Są plany odnośnie zalewu, pomoże developer
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozował, że połowa Wielkiego Tygodnia będzie obfitowała w słoneczną, niemal letnią pogodę i do czwartku 17 kwietnia te przewidywania sprawdziły się w stu procentach.
Na spacer nad zalew lub Silnicę
Nad Zalewem Kieleckim w rejonie osiedla Szydłówek spotkaliśmy wielu spacerowiczów oraz rowerzystów. Nie brakowało oczywiście młodzieży szkolnej, która od Wielkiego Czwartku ma już przerwę świąteczną.
- Piękna pogoda, grzech siedzieć w domu - powiedziała nam jedna ze spacerowiczek. Znad zalewu udaliśmy się na południe, w kierunku Doliny Silnicy, na wysokości osiedla Sady. Tu również mijało nas wielu spacerowiczów, cyklistów. Nie brakowało biegaczy, którzy postanowili szlifować tutaj swoją formę. Najmłodsi korzystali z placu zabaw w Dolinie.
To miejsce popularne, mające swój urok, ale niestety już mocno zaniedbane... Wiele do życzenia pozostawiają choćby alejki, stan niektórych drzew, brakuje także atrakcji które mogłyby spacerowicza zatrzymać tutaj na dłużej. Tunel pod ulicą Jesionową, łączący terenu obok zalewu z Doliną Silnicą wygląda z kolei obskurnie. Niestety, takich widoków nie "zatuszuje" nawet piękna, wiosenna zieleń.
Jaka ma być nowa Dolina Silnicy?
Miasto Kielce próbuje zmienić oblicze Doliny Silnicy. W ubiegłym roku pozyskało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mają tam powstać:
- nowe alejki i ścieżki dla pieszych oraz rowerzystów,
- strefy odpoczynku,
- nowy plac zabaw,
- udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami,
- podesty i drewniane tarasy po wschodniej stronie Silnicy,
- ścieżki edukacyjne.
- Całkowita wartość projektu to 31 200 000 złotych, w tym dofinansowanie w wysokości 24 024 000 zł pochodzące z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 - informuje Urząd Miasta Kielce na swojej stronie internetowej.
Jak zapowiada kielecki magistrat, dzięki tej inwestycji Kielce mają zyskać więcej terenów zielonych, zatrzymać część wód opadowych, ograniczyć zagrożenie podtopieniami i wzbogacić się o nowe tereny rekreacyjne. Przedsięwzięcie obejmować będzie między innymi wykonanie suchych zbiorników na gromadzenie wód opadowych, wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej.
Według planów władz Kielc, roboty w tym miejscu mają wystartować w drugim kwartale 2026 roku i potrwać do wiosny 2028.
Są plany odnośnie zalewu, pomoże developer
Jeśli chodzi o Zalew Kielecki, to miejsce również czeka na odzyskanie blasku. W sąsiedztwie, w pobliżu ulic Łódzkiej i Zagnańskiej, kielecki developer, firma Trust Investment planuje wznieść wielorodzinny budynek mieszkalny z częścią usługową, garażami podziemnymi i nadziemnymi. Wynikiem rozmów władz miasta z tym przedsiębiorstwem był projekt uchwały, który określa sposób realizacji ogólnodostępnego i zagospodarowanego terenu wypoczynku, rekreacji i sportu w formie urządzonej plaży po wschodniej stronie Zalewu Kieleckiego.
Nad zalewem mogą powstać między innymi:
- plaża o powierzchni minimum 1000 metrów kwadratowych z wygodnym dojściem do wody i molo,
- bezpieczne kąpielisko z wyznaczonymi strefami dla pływających i niepływających,
- elementy małej architektury: parawany, ławki, stoły piknikowe, stanowiska do grilla, a także boisko do siatkówki plażowej i betonowe leżaki,
- siłownia plenerowa i szalet miejski,
- szalet miejski kontenerowy, który ma znaleźć się bliżej drogi rowerowej.
Prace mają wystartować razem z budową budynku mieszkalnego o 21-kondygnacjach, roboty przy zalewie mają zakończyć się maksymalnie w ciągu 10 miesięcy od startu inwestycji. Zgodę na taką inwestycję już kilka tygodni temu dali radni miejscy.
