Spis treści
Zamek Krzyżtopór mieści się w Ujeździe z gminie Iwaniska (powiat opatowski). To jedna z ikonicznych warowni w świętokrzyskim, które dziś chętnie odwiedzają turyści.
Majówka 2025 na Zamku Krzyżtopór. Program imprez
W czwartek odbędzie się tam uroczysta inauguracja sezonu turystycznego z Rodziną Ossolińskich (Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej).
1 maja (czwartek), godziny 13.00 do 18.00
- Krzysztof Baldwin Ossoliński: opowieść o losie dziedzica zamku przeplatana muzyką, tańcem i śpiewem,
- rycerski plac zabaw dla dzieci i animacje,
- koncert muzyki i tańca XVI I XVII wiek,
- wystawa: broń i zbroje husarskie od XV do XVII wieku,
- stoisko wybijania monety,
- prezentacja broni i uzbrojenia,
- stanowisko łucznicze,
- 20.30 nocne zwiedzanie, obowiązują zapisy pod numerem telefonu 15 860 11 33.
3 maja (sobota), godz. 13.00 - 18.00
Tego dnia Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde zaprezentuje widowisko pod tytułem "Gladiatorzy w Krzyżtoporze - od niewolnika do gladiatora. W programie:
- pokaz walk gladiatorów,
- malowanie tarcz legionistów,
- szkolenie gladiatorów: Retarius vs. Sekutor,
- arena gladiatorów –walki na żywo,
- pokaz strojów i uzbrojenia starożytnego Rzymu,
- szkoła gladiatorów: Murmillo vs. Thraex.
O godzinie 21 zacznie się Majówka nocą. Stowarzyszenie Leo Corde przeniesie turystów w podróż w czasie od starożytności do XVII wieku. W programie:
- spotkanie z katem i jego pomocnikiem garbatym Heńkiem,
- scena upiór w Operze – w tanecznych podskokach,
- biała dama - prawda czy fałsz?
- Kleopatra - tajemnice mumii,
- szlachecka zwada o Basieńkę,
- czy Dracula zamieszka w Krzyżtoporze?
- w kręgu ognia Gladiatorzy spektakl fire show,
- dodatkowa atrakcja: Ogniska (prowiant we własnym zakresie).
Obowiązują zapisy pod numerem 15 860 11 33.
4 maja 2025 (niedziela), godz. 13:00 - 18:00
Tego dnia Ostoja Dworska Grzegorz Szymański zaprasza na wydarzenie pod hasłem "Na kupieckim trakcie - niesamowite opowieści jarmarczne". W programie:
- odtworzenie klimatu dawnych jarmarków,
- przybliżenie kultury tradycyjnej i dawnego rzemiosła,
- zainteresowanie turystów dziedzictwem kulturowym naszego regionu.
Uwaga - wstęp na wszystkie te wydarzenia jest możliwy w cenie bilety. Normalny kosztuje 22 złote, ulgowy 19 zł. Szczegółowy cennik znajdziecie na stronie internetowej krzyztopor.org.pl.
Zamek Krzyżtopór mieści się w Ujeździe w gminie Iwaniska (powiat opatowski). Powstawał w latach 1621-1644 w kilku etapach. Pomysłodawcą jego budowy był ówczesny właściciel dóbr ziemskich Krzysztof Ossoliński. Zamek Krzyżtopór wzorowany był na włoskich budowlach, wzniesiony w typie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną.
- W 1815 roku zamek stał się własnością Łempickich, którzy zamieszkali w Plancie i, choć byli bardzo zamożni, nie zamierzali restaurować obiektu, traktując ruiny jako romantyczną atrakcję. W okresie powojennym Krzyżtopór stał się własnością Skarbu Państwa, jednak dopiero w 1991 r. obiekt z wyznaczonymi szlakami udostępniono turystom. Od 2007 roku opiekę nad zamkiem sprawuje Urząd Gminy w Iwaniskach. Teraz już każdy turysta może zapoznać się z dziejami i wielkością rodu Ossolińskich, fantastycznym bogactwem magnaterii polskiej oraz potęgą i wielkością XVII -wiecznej Polski - czytamy w opisie historii zamku na stronie internetowej Zamku Krzyżtopór.
Jeśli już odwiedzimy Zamek Krzyżtopór, warto odwiedzić także inne, ciekawe miejsca w powiecie opatowskim. Więcej informacji o tamtejszych atrakcjach znajdziecie tutaj:
