Spis treści
- Lecznicze walory Buska-Zdroju
- Tężnia Busko zaprasza
- Letnie imprezy w Tężni Busko
- Wspólne zwiedzanie Buska-Zdroju
- Cennik biletów do Tężni Busko-Zdrój
Lecznicze walory Buska-Zdroju
W Busku-Zdroju, na południu województwa świętokrzyskiego, przed laty poszukiwano surowców, warzono sól i badano lecznicze źródła. W pierwszej połowie XIX wieku właśnie źródła mineralne stały się wielką szansą na odbudowę Buska po dużym pożarze, który ogarnął miasteczko. To miejscowy lekarz Jan Winterfeld był prekursorem terapii z zastosowaniem wód siarczanowo-słonych. Już w 1828 roku przybyło tu ponad dwustu kuracjuszy. Takie były początki. Dziś, po dwustu latach, Busko słynie z uzdrowiska, sanatoriów. Jedną z nowych atrakcji jest Tężnia, która mieści się przy ulicy Waryńskiego 5, w samym środku Parku Zdrojowego.
Tężnia Busko zaprasza
Park to malownicze, zielone miejsce, w którym można się zakochać. Tężnia Busko-Zdrój ma walory uzdrowiskowe, przybywają tu kuracjusze, ale także turyści, odbywają się liczne imprezy kulturalne. Poniedziałek 1 lipca był dniem otwartym na obiekcie, chętni mogli zwiedzać obiekt za darmo. Widzieliśmy tam całe rodziny. W czasie opadów deszczu niektórzy schronili się w pobliskim Domu Zdrojowym.
Film z dnia otwartego w Tężni możecie zobaczyć poniżej.
Letnie imprezy w Tężni Busko
- Trwa również u nas Międzynarodowy Festiwal imienia Krystyny Jamroz. Chętni mogą wypożyczyć rowery, udać się na przejażdżkę i bliżej poznać Busko-Zdrój. W czasie wakacji mamy weekendową ofertę zarówno dla rodzin z dziećmi jak i turystów, którzy do nas przyjeżdżają. Jest to "Lato na trawie". W każdą niedzielę w ramach tej akcji odbywają się inne wydarzenia. Do tej pory gościli już Akademię Pana Kleksa oraz Koziołka Matołka z Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie - mówi Aleksandra Grabowska, specjalistka do spraw promocji i komunikacji w Tężni Busko.
19 lipca na tarasie obiektu odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Korona Park". W Domu Zdrojowym można też oglądać wystawę pod tytułem "Buskie Skarby", która opowiada o początkach wydobywania soli do celów leczniczych na tym terenie. - Zaczynamy od historii, potem przechodzimy do teraźniejszości. Mamy także Mini Tężnię, która działa cały rok, w Oranżerii możemy napić się kawy - dodaje Aleksandra Grabowska.
Dokładny harmonogram imprez można zobaczyć na facebookowej stronie Tężnia Busko-Zdrój.
Wspólne zwiedzanie Buska-Zdroju
Tężni Busko czynna jest przez siedem dni w tygodniu, od czerwca przez całe wakacje w godzinach 10.00 - 21.00. W każdy wtorek o 15 odbywają się tutaj spacery historyczne z przewodnikiem. Uczestnicy spotykają się w Domu Zdrojowym, później przechodzą do kościółka Świętego Leonarda, najstarszej świątyni w mieście. Odwiedzają także Villę Polonia i Muzeum Lotnictwa. W niedziele od dwudziestej trwa natomiast zwiedzanie Buska nocą.
Tężnia Busko mieści się w urokliwym Parku Zdrojowym, która codziennie - zwłaszcza w trakcie sezonu turystycznego i uzdrowiskowego - odwiedza mnóstwo osób. Możecie zobaczyć go w galerii zdjęć poniżej.
Cennik biletów do Tężni Busko-Zdrój
W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca wstęp do Tężni oraz Mini Tężni jest darmowy. W pozostałe dni obowiązuje następujący cennik biletów:
Wstęp do Tężni
- normalny - 12 złotych
- ulgowy - 8 zł
- karnet 7 wejść - 77 zł
- karnet 14 wejść - 126 zł
- karnet 21 wejść - 147 zł
Cennik do Mini Tężni
- normalny - 10 złotych
- ulgowy - 7 zł
- karnet 7 wejść - 63 zł
- karnet 14 wejść - 112 zł
- karnet 21 wejść - 126 zł
Dzieci do lat 6 na oba obiekty wchodzą za darmo.
Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na stronie internetowej teznia.busko.pl lub pod numerem telefonu 41 370-54-30.