To najniżej położona miejscowość w Świętokrzyskim. Mieszkańcy podnieśli się po dramacie powodzi!

i

Autor: Google Maps Droga z Wólki Pawłowskiej w kierunku Ostrowa, najniżej położonej miejscowości w województwie świętokrzyskim.

Galeria zdjęć

To najniżej położona wieś w Świętokrzyskim. Mieszkańcy podnieśli się po dramacie powodzi!

2024-11-25 8:37

Znajduje się na terenie starego, nadwiślańskiego traktu, dziś już blisko granicy województw mazowieckiego i lubelskiego. Ostrów w gminie Tarłów w powiecie opatowskim jest najniżej położoną miejscowością w Świętokrzyskiem. Mieszkańcy przed laty doświadczyli, co znaczy wielka woda...

Spis treści

  1. Dramat sprzed lat, wielka woda w Ostrowie
  2. Turystów nie brakuje
  3. Nadwiślańska gmina Tarłów
  4. Historia Tarłowa i okolic
  5. Największe atrakcje, znane zabytki

Wieś Ostrów, na północy gminy Tarłów (powiat opatowski we wschodniej części regionu), jest najniżej położoną miejscowością w województwie świętokrzyskim. Leży na wysokości 128 metrów nad poziomem morza (źródło: Wikipedia), ponad trzysta metrów niżej od najwyżej z kolei ulokowanej wsi w regionie - Huty Szklanej pod Świętym Krzyżem. Domostwa w Ostrowie położone są nieopodal Wisły.

Dramat sprzed lat, wielka woda w Ostrowie

Miejscowość znajduje się już blisko granicy z gminą Solec nad Wisłą (powiat lipski w województwie mazowieckim).

Obecnie sołectwo liczy 59 mieszkańców (stan na 18 listopada 2024), jest tutaj 19 domów. - W Ostrowie działa koło gospodyń wiejskich. Przed laty we wsi działała szkoła, wybudowali ją mieszkańcy, ale obecnie budynek stoi już pusty. Dzieci uczęszczały do szkoły podstawowej w Ciszycy, obecnie do tej w Tarłowie, oddalonym od nas o 11 kilometrów. Gmina zapewnia im dojazd. W Ostrowie nie mamy jednostki ochotniczej straży pożarnej, natomiast kościół parafialny mamy w pobliskich Pawłowicach, już w gminie Solec nad Wisłą - opowiada Jolanta Stola, sołtys Ostrowa. 

Niestety, najniższe położenie wsi niesie ze sobą także zagrożenia. W czerwcu 2010 roku, podczas powodzi, doszło tam do przerwania wału przeciwpowodziowego, cała miejscowość została zalana, natomiast mieszkańcy ewakuowani. Woda wysadziła wał około godziny 2 w nocy, w kolejnych godzinach zalewała ostrowskie budynki. Sytuację udało się opanować dopiero kilka dni później.

- Od tamtego czasu, na szczęście nie przeżywaliśmy już takich dramatów. Mieszkańcy pozostali we wsi, wyremontowali swoje domy i gospodarstwa. Ja akurat miałam nowo postawiony dom, który po powodzi trzeba było ponownie odnawiać... Znaleźliśmy się w ciężkiej sytuacji, pamiętam, że dużo pomogli nam strażacy z komendy powiatowej w Opatowie - wspomina Jolanta Sola. 

Turystów nie brakuje

Dziś w okolicach Ostrowa można spotkać turystów, przyjeżdżają też myśliwi, wędkarze. - Wiosną, kiedy jest już ciepło i zwłaszcza później, latem, nasze strony odwiedza dużo ludzi, także tych z zewnątrz. Przyjeżdżają samochodami, zostawiają je w okolicach wału nad Wisłą a następnie zwiedzają okolice. Kiedyś w okolicy wsi była ładna plaża, teraz ten teren już nie wygląda tak atrakcyjnie, ale ogólnie nasze strony sprzyjają turystyce i wypoczynkowi - mówi sołtys Ostrowa.

Świętokrzyskie. Plaga dzików w Suchedniowie! Niszczą działki i miejsca publiczne

Nadwiślańska gmina Tarłów

Sama gmina Tarłów od północy graniczy z gminą Solec nad Wisłą i Lipsko w województwie mazowieckim, zaś od wschodu, już po drugiej stronie Wisły, z Józefowem na Lubelszczyźnie.

- Przez obszar gminy przebiega stary, nadwiślański trakt, wiodący z Sandomierza przez Zawichost, Tarłów, Solec na północ kraju. Siedziba Gminy Tarłów, leży w widłach Wisły i jej lewobrzeżnego dopływu Kamiennej, w odległości 8 km od pierwszej i 4 km od drugiej rzeki. Ogólna powierzchnia gminy wynosi 16,377 hektara, z czego użytki zielone stanowią 11,398 ha, lasy 3143 ha, zaś pozostałe grunty 1836 ha - czytamy w opisie na stronie internetowej Gminy Tarłów. Na jej terenie mieszka nieco ponad pięć tysięcy osób.

W gminie znajdują się w sumie 33 sołectwa, najbliżej Wisły, we wschodniej części leżą między innymi takie miejscowości jak:

  • Ciszyca Górna,
  • Ciszyca Przewozowa
  • Leśne Chałupy,
  • Sulejów,
  • Słupia Nadbrzeżna,
  • Słupia Nadbrzeżna Kolonia.

Historia Tarłowa i okolic

Historia Tarłowa liczy ponad niespełna pięćset lat. Założycielem osady był Andrzej Tarło, który w 1550 roku otrzymał od ówczesnego króla Zygmunta Augusta prawo utworzenia w tych stronach miejscowości. Tarłów, jak podają gminne kroniki, powstał na gruntach także dziś istniejącej wsi Czekarzewice. Na rozwój miejscowości oraz okolic przez wieki wpływał w dużej mierze handel, sprzyjało temu samo położenie nad Wisłą. Garncarze właśnie drogą wodną transportowali swoje wyroby często aż do samego Gdańska. Tarłów utracił prawa miejskie w 1869 roku, taki był nakaz carski, który zresztą dotknął po Powstaniu Styczniowym wiele świętokrzyskich miejscowości.

Największe atrakcje, znane zabytki

Największymi atrakcjami przyrodniczymi oraz turystycznymi Tarłowa są:

  • rzeki, Wisła oraz Kamienna
  • oczka wodne w dolinie Wisły, które znajdują się głownie w rejonie Chałupek, Duranowa, Teofilowa i Wólki Tarłowskiej
  • występują tu cztery gatunki zwierząt, objętych ochroną: kulon, sieweczka obrożna, rybitwa białoczelna i ciosa
  • skarpa wiślana we wschodniej części gminy
  • stare koryto Wisły, zwane Łachą lub Wiśliskiem
  • Kościół Św. Trójcy
  • Kościół Polsko-Katolicki w Tarłowie
  • Ruiny synagogi przy ulicy Strażackiej
  • Kaplica Św. Jana z wylotu ulicy Czekarzewskiej
  • Obelisk w Wólce Tarłowskiej
  • Spichlerz w Sulejowie
  • Dworek w Brzozowej
  • Słupia Nadbrzeżna

Tereny gminy Tarłów są też znane pod względem łowieckim i wędkarskim. W wodach Wisły i Kamiennej można złowić wiele gatunków ryb, w tym nawet suma. Myśliwi polują tutaj na zwierzęta łowne głównie jesienią oraz zimą.

Kielce Radio ESKA Google News
Autor:
QUIZ. Jak dobrze znasz Ponidzie, miejsca i ciekawostki z nim związane? Sprawdź
Pytanie 1 z 10
W złoża jakiego minerału szczególnie obfituje Ponidzie?