TOP 10 miejsc w Świętokrzyskiem na aktywny wypoczynek jesienią. Tam warto się wybrać!

i

Autor: Piotr Stańczak Wejście na Święty Krzyż, koniec drogi królewskiej.

Galerie zdjęć

TOP 10 miejsc w Świętokrzyskiem na aktywny wypoczynek jesienią. Tam warto się wybrać!

2024-10-08 13:47

Jesienią także powinniśmy zadbać o swoją aktywność. W Kielcach i województwie świętokrzyskim nie brakuje miejsc, które warto odwiedzić, udać się na pieszą lub rowerową wycieczkę. Zobaczcie dziesięć naszych propozycji.

Spis treści

  1. Telegraf w Kielcach
  2. Góra Pierścienica i Park Baranowski w Kielcach
  3. Kadzielnia w Kielcach
  4. Karczówka w Kielcach
  5. Ruiny Huty "Józef" w Samsonowie i Dąb Bartek
  6. Łysica, Święty Krzyż i górskie szczyty
  7. Bukowa Góra i żółty szlak turystyczny do Klonowa i Barczy
  8. Wierna Rzeka i żółty szlak turystyczny do Chęcin
  9. Skałki pod Niekłaniem i Gagaty Sołtykowskie
  10. Wzgórze Barbarka we Wzdole Rządowym
  11. Jak przygotować się do jesiennej wyprawy?

Szlaki piesze, ścieżki rowerowe, parki z plenerowymi siłowniami, wzgórza, na które można się wspinać i podziwiać tarasy widokowe - takich miejsc w Kielcach i województwie świętokrzyskim nie brakuje, każdy znajdzie coś dla siebie. Warto w wolnym czasie wstać z kanapy i ruszyć w podróż - czasem niezbyt daleką, ale taką, która przyniesie korzyść dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Sprawdźcie, które miejsca w regionie warto odwiedzić jesienią - pieszo lub na przykład rowerem.

Telegraf w Kielcach

Centrum sportowo-rekreacyjne przy ulicy Narciarskiej 6 to coś w sam raz dla miłośników leśnych wypraw, górskich biegów czy rowerowych przejażdżek (tych bardziej ekstremalnych). Przylegające do najwyższego wzgórza w Kielcach leśne ścieżki pozwolą nam pozytywnie się zmęczyć, przy okazji odpocząć na łonie natury. Kiedy już znajdziemy się na szczycie i z tarasu widokowego będziemy podziwiali stolicę regionu - zapomnimy o jakimkolwiek zmęczeniu.

Góra Pierścienica i Park Baranowski w Kielcach

Pierścienica to szczyt, który znajduje się w Paśmie Posłowickim, na wysokość 367 metrów nad poziomem morza. Położona na południu Kielc, stąd również można podziwiać widoki na miasto. Najłatwiej dotrzeć na szczyt z Alei na Stadion, od strony Baranówka czy Barwinka. U stóp Pierścienicy mamy między innymi Park Baranowski, Stadion Leśny, obiekty sportowe (stadion lekkoatletyczny, dawny stadion Korony przy ulicy Szczepaniaka, Halę Legionów), kompleks Binkowski Resort. To również świetne miejsce do rowerowych wycieczek, także tych bardziej wymagających.

Poniżej galeria zdjęć Parku Baranowskiego.

Kadzielnia w Kielcach

To znany rezerwat, choć niewielki, liczący 0,6 hektara. Dawny kamieniołom ale zarazem i miejsce koncertów czy imprez w tamtejszym amfiteatrze. Kadzielnia znajduje się w pobliżu ulic Legionów, Gagarina, Pakosz i Krakowskiej. To słynne miejsce, popularne zarówno wśród turystów jak i mieszkańców Kielc, którzy chętnie wybierają się tu na spacery, rowerowe przejażdżki. Do końca października można zwiedzać jaskinie, z kolei na miłośników mocniejszych wrażeń czeka tyrolka - podniebna trasa turystyczna!

Karczówka w Kielcach

Tamtejszy rezerwat przyrody zajmuje około 26,5 hektara powierzchni. Wzgórze, z którego można podziwiać panoramę stolicy województwa świętokrzyskiego czy jej okolic ma wysokość 336 metrów nad poziomem morza. Karczówkę można nazwać potocznie zielonymi płucami miasta. Idealne miejsce na spacer w czasie tak zwanej złotej, polskiej jesieni. Z wieży klasztornej, która powstała w pierwszej połowie XVII wieku, można podziwiać panoramę miasta. Polecamy wejście na szczyt lub wjazd rowerem ulicą Podklasztorną (od strony Krakowskiej) lub Karczówkowską.

Ruiny Huty "Józef" w Samsonowie i Dąb Bartek

Znajdują się w gminie Zagnańsk w powiecie kieleckim. Jeśli ktoś odwiedzi słynnego Dęba Bartka, bądź też uda się nad zalewem Umer w pobliskim Tumlinie, z pewnością może zatrzymać się także w tym miejscu. Malownicze położenie, perspektywa odpoczynku na łonie natury i powrót do historii przemysłu i hutnictwa sprzed setek lat. Z Kielc do samego Zagnańska można już dotrzeć rowerem.

Łysica, Święty Krzyż i górskie szczyty

Uprzedzamy - wyprawy w te miejsca wymagają wytrwałości i - nie oszukujmy się - niezłej kondycji, ale z drugiej strony - nie musimy narzucać sobie horrendalnego tempa, to nie wyczyn. Na szczyt Łysicy i Agaty możemy wejść ze Świętej Katarzyny, z kolei na Łysą Górę (Święty Krzyż) najlepiej dotrzeć z Nowej Słupi, tak zwaną drogą królewską, wzdłuż której stoją także stacje drogi krzyżowej. To miejsce to symbol Gór Świętokrzyskich, przyrodnicze piękno, owiane legendami. O tej porze roku na szlaku nie ma tłumów. Finałem wyprawy jest wizyta w klasztorze Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu.

Bukowa Góra i żółty szlak turystyczny do Klonowa i Barczy

Piękne miejsce w Paśmie Klonowskim, na pograniczu gmin Łączna, Bodzentyn i Masłów oraz powiatów: skarżyskiego i kieleckiego. Żółty szlak turystyczny z Barczy do Bukowej Góry przebiega przez wieś Klonów, ukrytą w środku lasu. Turystów na pewno przyciąga w ten rejon Bukowa Góra, licząca 484 metry nad poziomem morza. Blisko stąd do Psar, Wzdołu-Wiącki czy Kapkazów, jednym słowem do miejsc, gdzie Góry Świętokrzyskie są na wyciągnięcie ręki.

Wierna Rzeka i żółty szlak turystyczny do Chęcin

Przenosimy się w zachodnie rejony województwa świętokrzyskiego. Wycieczkę należy rozpocząć ze stacji Wierna Rzeka (powiat kielecki). Dojedziemy tam pociągiem osobowym (regio) relacji Kielce - Częstochowa. To słynne miejsce, znane z powieści Stefana Żeromskiego, która doczekała się także ekranizacji pod tym samym tytułem. W Wiernej Rzece zaczyna się żółty szlak turystyczny, który przebiega m.in. przez Zajączków, Miedziankę, Korzecko do Chęcin. Liczy około 20 kilometrów.

Skałki pod Niekłaniem i Gagaty Sołtykowskie

Wędrujemy na północ województwa świętokrzyskiego, na pogranicze powiatów skarżyskiego i koneckiego. Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem na terenie Nadleśnictwa Stąporków to jedno z miejsc, które upodobali sobie turyści. Mogą też zwiedzać pobliskie Gagaty Sołtykowskie ze śladami dinozaurów! Miejscowości jakie znajdują się w pobliżu to Sołtyków, Odrowąż, Niekłań i Wólka Plebańska.

Poniżej galeria zdjęć Skałek Piekło pod Niekłaniem.

Wzgórze Barbarka we Wzdole Rządowym

Magiczne miejsce, z którego możemy podziwiać Góry Świętokrzyskie. Znajduje się tu kapliczka Świętej Barbary. Na wzgórzu możemy odpocząć, urządzić biwak, podziwiać widoki i planować miejsca następnej wyprawy. Opcji jest wiele. Jadąc ze Wzdołu Rządowego możemy skierować się na wschód, po kilku kilometrach jesteśmy w Bodzentynie, dziesięć kilometrów dalej znajduje się Nowa Słupia i Święty Krzyż. Co bardziej wytrwali rowerzyści i piechurzy muszą sobie wygospodarować kilka godzin, ale choćby same widoki zrekompensują każde zmęczenie.

Jak przygotować się do jesiennej wyprawy?

Cenne wskazówki przekazuje w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl także Dominik Kowalski, znany świętokrzyski przewodnik turystyczny.

- Warto przed wyprawą sprawdzić prognozy pogody, można skorzystać z uniwersalnej aplikacji meteo.pl. Jeśli udajemy się np. do Nowej Słupi, Świętej Katarzyny, Bielin czy jeszcze w inne rejony Gór Świętokrzyskich, trzeba sprawdzić, czy mogą wystąpić opady deszczu. Wtedy będziemy wiedzieli, czy do plecaka powinniśmy włożyć więcej rzeczy czy mniej. Obowiązkowo musimy mieć naładowaną baterię w telefonie, wodę do picia, termos z ciepłym napojem, odpowiednie buty, dzięki który bezpiecznie zejdziemy z górskiego szlaku w dół. Warto mieć papierową mapę ale można też korzystać z aplikacji "Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne PTTK" - radzi Dominik Kowalski. - Warto ochronić szyję, bowiem jesienią w Górach Świętokrzyskich są mocniejsze porywy wiatru - dodaje.

QUIZ. Jak dobrze znasz Chęciny w Świętokrzyskiem? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
W którym powiecie znajduje się obecnie gmina Chęciny?