Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

i

Autor: Piotr Stańczak

Galerie zdjęć

Muzea, zamki, nawet Szklany Dom! Zobacz TOP 10 świętokrzyskich atrakcji dla miłośników historii

2024-11-07 16:15

Województwo świętokrzyskie obfituje w atrakcje turystyczne, przyrodnicze, ale również miejsca pamięci historycznej. Wiele z nich przypomina nam o różnych wydarzeniach, chlubnych oraz tych tragicznych. Zobacz TOP 10 miejsc, które musisz koniecznie odwiedzić.

Spis treści

  1. Zamek Królewski w Chęcinach
  2. Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni
  3. Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
  4. Pałac Henryka Sienkiewicza (Muzeum) w Oblęgorku koło Kielc
  5. Święty Krzyż
  6. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi
  7. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie
  8. Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej
  9. Szklany Dom w Ciekotach
  10. Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

Przed wiekami, kiedy polskie państwo rozwijało się za czasów Dynastii Piastów, Puszcza Świętokrzyska zachęcała książęta do organizowania polowań na grubego zwierza. Miejscowi myśliwi czy bartnicy wymieniali z kolei swoje dobra na inne produkty pochodzące z Ponidzia. Na owej polanie postawiono kościół pod wezwaniem świętego Wojciecha, a strumień z którego woda przywróciła księciu siły mianowano Silnicą. Według jednej z legend osadę nazwano Kielce - na pamiątkę znalezionych tajemniczych kłów.

Kielce były później własnością biskupów krakowskich, stały się miastem w 1364 roku, prawa te potwierdził na początku XVI wieku ówczesny król Zygmunt I Stary. Rozwijał się tu przemysł górniczo-hutniczy, eksploatowano rudy miedzi, ołowiu i żelaza, kwitnąć zaczęło rzemiosło.

Tak Kielce, jak i każdy rejon dzisiejszego województwa świętokrzyskiego mają swoją historię, tę chlubną i bolesną. Przypominają o tym różne miejsca pamięci, muzea, mauzolea, klasztory czy zamki.

Prezentujemy 10 świętokrzyskich atrakcji dla miłośników historii. Warto je zobaczyć.

Zamek Królewski w Chęcinach

Powstał na przełomie XIII i XIV wieku, na szczycie wzgórza nad Chęcinami, kilkanaście kilometrów od Kielc. W pobliżu zamku przechodzi żółty szlak turystyczny imienia Juliusza Brauna, wiedzie na północ do Wiernej Rzeki w powiecie kieleckim. Ponad pięćdziesiąt lat temu właśnie w Chęcinach kręcono zdjęcia do "Pana Wołodyjowskiego" (sceny oblężenie Kamieńca przez Turków).

Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni

Położone kilka kilometrów na północ od wspomnianego zamku w Chęcinach. Łatwo tu dojechać, podróżując "siódemką" z Warszawy czy Krakowa, ale kiedy już przekroczymy jego progi, poczujemy się jakbyśmy cofnęli się w czasie o 100 a może i więcej lat. Największym obiektem, który wchodzi w skład MWK jest Park Etnograficzny w Tokarni, liczy 65 hektarów, z czego 1/3 terenu stanowią lasy. To malownicze miejsce, gdzie można odpocząć, delektować się świeżym powietrzem a przy tym zobaczyć, w jakich warunkach mieszkali nasi przodkowie, jakich narzędzi używali do pracy. Ciekawostka - rok temu Artur Żmijewski ze swoją ekipą kręcił tu sceny do filmu "Sami swoi. Początek" (zobacz galerię zdjęć poniżej).

Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach

Rezydencja pochodzi z epoki Wazów. - W położonym w zabytkowej części miasta pałacu znajdują się oryginalne wnętrza z XVII i XVIII w. unikatowymi elementami wystroju architektonicznego: stropami ramowymi z obrazami z warsztatu Tomasza Dolabelli - tak miejsce to opisuje turystyczny serwis Świętokrzyskie Travel. W apartamentach wyeksponowano tkaniny, meble, wyroby artystyczne, są też między innymi dzieła malarstwa polskiego, francuskiego oraz włoskiego.

Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach

i

Autor: Muzeum Narodowe w Kielcach

Pałac Henryka Sienkiewicza (Muzeum) w Oblęgorku koło Kielc

Henryk Sienkiewicz, słynny polski pisarz, mieszkał tutaj na początku XX wieku, była to jego letnia rezydencja. Potem osiadła tu jego żona i syn Henryk Józef. Oblęgorek w gminie Strawczyn (powiat kielecki) do dziś kultywuje pamięć noblisty, zaś tamtejsze muzeum to jedna z większych atrakcji turystycznych w województwie świętokrzyskim. W Muzeum odbywają się ponadto różne wystawy czasowe poświęcone życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.

Święty Krzyż

Bazylika, klasztor, który dziś jest siedzibą Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, to miejsce, które odwiedzają turyści z różnych części Polski oraz świata. Położony jest na wysokości 595 metrów nad poziomem morza, na szczycie góry zwanej potocznie Łyśćcem lub Łysą Górą. Na Święty Krzyż prowadzi szlak turystyczny z Nowej Słupi nazywany Drogą Królewską, której górny odcinek ułożony jest z kamienia. Wiedzie tu również czerwony Główny Szlak Świętokrzyski z Łysicy - najwyższego szczytu w regionie. Na Świętym Krzyżu znajduje się też słynna wieża radiowo-telewizyjna oraz taras widokowy i popularne gołoborza.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi

Nosi imię Mieczysława Radwana. To nowoczesny obiekt multimedialny, popularyzujący dawny ośrodek produkcji żelaza, odkryty podczas szeroko zakrojonych badań archeologicznych. Obok znajduje się Osada Starożytna z epoki żelaza - Centrum Kulturowo-Archeologiczne. Muzeum współorganizuje również co roku Dymarki w Nowej Słupi. Galerię zdjęć z tej imprezy możesz zobaczyć poniżej.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

W dniach 12 i 13 lipca 1943 roku Niemcy zamordowali 204 mieszkańców Michniowa, a wieś doszczętnie spalili. Pierwszego dnia pacyfikacji. Niemcy otoczyli wieś ścisłymi kordonami, mieli ze sobą listę nazwisk osób, które współpracowały z partyzantami. Mężczyzn złapanych w trakcie przeszukań domów stłoczono w 4 stodołach, które następnie ostrzelano i wrzucono do nich granaty, później podpalono. Większość osób spłonęła żywcem... Mauzoleum w Michniowie (miejscowość w powiecie skarżyskim, leżąca przy trasie Suchedniów - Bodzentyn) powstało dla upamiętnienia ofiar bestialskiej pacyfikacji.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

i

Autor: Martyrologia Wsi Polskich

Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

Mieści się w dzielnicy Rejów, na południu Skarżyska, kilka kilometrów od granicy tego miasta z gminą Suchedniów. To jedna z najważniejszych placówek kultury i zarazem atrakcji turystycznych w województwie świętokrzyskim. Pod gołym niebem, na obszarze około 1,5 hektara można oglądać wyjątkowe eksponaty wojskowe. Wizyta tutaj to świetne połączenie zabawy z nauką. Upamiętnia członków organizacji konspiracyjnej "Orzeł Biały", której członkowie zamordowali Niemcy w lutym 1940 roku w czasie egzekucji na skarżyskim Borze. Muzeum mieści się w XIX-wiecznym budynku, który niegdyś był siedzibą administracyjną Huty "Rejów". Na tym terenie odbywają się różne pikniki oraz imprezy historyczne (zobacz galerię zdjęć poniżej).

Szklany Dom w Ciekotach

Znajduje się w podkieleckiej gminie Masłów. To wyjątkowe miejsce na kulturalnej i turystycznej mapie województwa. Położony jest w malowniczych Górach Świętokrzyskich. Centrum Edukacji i Kultury organizuje różne nietuzinkowe wydarzenia kulturalne i turystyczne oraz kultywuje pamięć o twórczości i życiu Stefana Żeromskiego. Dba i gromadzi dziedzictwo kulturowe w dworku-muzeum pisarza. Żeromski żył w latach 1864-1925. Właśnie w podkieleckich Ciekotach spędził lata dzieciństwa oraz młodości, kiedy zarządcą dworku był jego ojciec Wincenty.

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

To najbogatszy zespół pałacowo-zabytkowy na Ponidziu (południe województwa świętokrzyskiego) i jednocześnie kolebka polskiej państwowości. Od czerwca 2022 roku, po 4 latach prac modernizacyjnych Muzeum Archeologiczne jest dostępne do zwiedzania, a na turystów czeka unikatowy podziemny szlak łączący najcenniejsze wiślickie skarby. W poznaniu historii Wiślicy pomagają m.in: cyfrowe rekonstrukcje 3D, laserowe hologramy i aplikacja VR. Placówka w Wiślicy w powiecie buskim jest oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.

QUIZ. Co pamiętasz z lekcji geografii? Znasz góry, rzeki i popularne miejsca w Polsce? Sprawdź swoją wiedzę
Pytanie 1 z 10
W którym województwie w Polsce płynie rzeka Nida?