Turystyka

TOP 10 ukrytych skarbów w województwie świętokrzyskim. Te miejsca warto odkryć i zobaczyć! Galeria zdjęć

2024-10-14 16:45

Województwo świętokrzyskie kryje w sobie wiele turystycznych skarbów. Nie wszyscy je znają, nie każde z tych miejsc jest odkryte, ale na pewno warte je zobaczyć. To atrakcje przyrody, miejsca pamięci czy choćby takie, gdzie można wypocząć z daleka od zgiełku. Gdzie warto się wybrać? Zobaczcie.

Święty Krzyż, Łysica, Krajno, Bałtów, Jaskinia Raj, Kadzielnia w Kielcach, Zamek Królewski w Chęcinach - wielu mieszkańców i turystów pewnie szybko wskaże te miejsce, jako jedne z najbardziej znanych i atrakcyjnych miejsc w województwie świętokrzyskim. Nic dziwnego, wszak w ciągu roku odwiedzają je tysiące osób.

Ukryte skarby dla turystów w Świętokrzyskiem

Kto lubi poznawać Kielecczyznę, ma jednak do wyboru także mniej znane szlaki czy miejsca. Takie, gdzie turystów jest mniej, zaś można tam odpocząć, urządzić piknik, delektować się świeżym powietrzem, latem i jesienią poszukać grzybów. Te ścieżki, wioski czy rezerwaty mają swój urok o każdej porze roku. Zobaczcie TOP 10 ukrytych skarbów w Świętokrzyskiem.

  • Biesak - Białogon. Rezerwat przyrody w Kielcach, mniej znany szczególnie dla osób, które na co dzień nie mieszkają i nie pochodzą ze stolicy województwa. Położony na południe od ulicy Krakowskiej i przyległej do niej ulicy Na Ługach. Idealne miejsce na spacer i odpoczynek nad tamtejszym jeziorkiem.
  • Dalejów. To rezerwat położony w gminie Bliżyn, na terenie Nadleśnictwa Suchedniów na północy województwa (powiat skarżyski). Tędy przebiega zielony szlak turystyczny z Bliżyna na południe do Zagnańska. W pobliżu znajduje się pomnik przyrody "Piekło Dalejowskie". To skałki z białego piaskowca triasowego.
  • Kamienne Świnie. Nazw intryguje, prawda? To miejsce leży w gminie Wąchock (na północ od tamtejszej stacji kolejowej) w powiecie starachowickim. To trzy głazy, z którymi związana jest legenda o chłopie, który szedł na targach sprzedać niesforne świnie. W końcu stracił cierpliwość i miał powiedzieć "A żebyście skamieniały". I - według podań przekazywanych z pokolenia na pokolenia - właśnie tak się stało!
  • Kapkazy. Niewielki przysiółek wsi Wzdół-Wiącka, położony w gminie Bodzentyn, kilka kilometrów od Łącznej, na pograniczu powiatów kieleckiego i skarżyskiego. Pięknie widać stąd Pasmo Łysogórskie i świętokrzyskie, zalesione szczyty, jest kilka drewnianych chatek. Znajduje się tam gospodarstwo i Szkoła Wrażliwości Ewy Skowerskiej i Mariusza Kosmalskiego.
  • Perzowa Góra. Rezerwat w gminie Strawczyn (powiat kielecki). Urokliwe, strome skaliste wzniesienie, znajduje się w pobliżu Baraniej i Siniewskiej Góry. Rosną tam potężne buki, graby, dęby. W jej pobliżu znajduje się pałacyk w Oblęgorku, w którym niegdyś mieszkał pisarz Henryk Sienkiewicz.
  • Rampa pod Świętym Krzyżem. Teren spacerowy na pograniczu gmin Bodzentyn i Nowa Słupia w powiecie kieleckim. Znajduje się na południu między wsiami Hucisko i Baszowice. Pięknie stąd widać Święty Krzyż, mamy go niemal w zasięgu ręki, ale jeśli ktoś nie jest na tyle wytrwały, aby wejść na Łysą Górę, może pospacerować, urządzić piknik w pobliżu dawnego szlaku kolejki wąskotorowej.
  • Trasa Nowy Odrowążek - Gustawów - Krasna. Pogranicze powiatów skarżyskiego i koneckiego. Idealna dla zaprawionych piechurów, przyzwyczajonych do wymagających tras. Zmierzając na zachód można podziwiać leśne pejzaże i Puszczę Świętokrzyską. Finałem wędrówki może być zalew w Krasnej już w gminie Stąporków.
  • Zalany Kamieniołom Nowiny. Położony w gminie Nowiny, od południa graniczącej bezpośrednio z Kielcami. Ulokowany na zachód od ulicy Przemysłowej. To miejsce lubią wędkarze, ale oni pojawiają się tam głównie latem. Dobre miejsce na jesienny spacer, otaczająca pustka jest może tym, czego wiele osób akurat szuka.
  • Zbiornik wodny Rudki. Położony w pobliżu Mnichowa i Starej Wsi oraz trasy kolejowej Miąsowa - Jędrzejów oraz drogi wojewódzkiej 728 Jędrzejów - Małogoszcz. Można spacerować, obserwować ptaki, kolejne miejsce dla tych, którzy lubią "uciekać od cywilizacji".
  • Żarnówka. Rzeka, która płynie na pograniczu powiatów skarżyskiego i starachowickiego. To odpływ Kamiennej. Warto udać się choćby w rejon leśnictwa Kaczka koło wsi Mostki (gmina Suchedniów). Atrakcją letnią jest tamtejszy zalew, ciekawe zajęcia organizuje Wiejski Dom Kultury w Mostkach.
Świętokrzyskie. Na kieleckiej Kadzielni czarownice latają nisko

QUIZ. Jak dobrze znasz Ponidzie, miejsca i ciekawostki z nim związane? Sprawdź

Pytanie 1 z 10
W złoża jakiego minerału szczególnie obfituje Ponidzie?