Spis treści
- Powiat konecki. Położenie, ludność, gminy
- Końskie – serce powiatu z zabytkowym Parkiem Miejskim
- Sielpia Wielka i słynny zalew
- Gagaty Sołtykowskie
- Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem
- Czarniecka Góra i okolice
Powiat konecki. Położenie, ludność, gminy
Powiat konecki jest jednym z najbardziej rozległych w województwie świętokrzyskim. Liczy ponad 70 tysięcy mieszkańców. Bogata jest historia tamtejszego przemysłu, przez lata Konecczyzna słynęła głównie z branży odlewniczej czy też ceramicznej. Część miast i gmin, jak Końskie, Stąporków, Ruda Maleniecka czy Fałków znajdują się przy trasie krajowej numer 42. Od północy oraz północnego zachodu powiat konecki sąsiaduje z województwami: łódzkim i mazowieckim.
Oprócz wyżej wymienionych powiat tworzą też gminy:
- Gowarczów,
- Radoszyce,
- Słupia Konecka,
- Smyków.
Powiat konecki to miejsce, gdzie historia spotyka się z naturą, a każdy znajdzie tu coś dla siebie – od aktywnego wypoczynku, przez tajemnicze rezerwaty, po kształcenie się w duchu dawnych czasów. Wybierz się na wycieczkę i odkryj uroki tej mniej znanej, ale jakże fascynującej części województwa świętokrzyskiego. Wybraliśmy pięć najciekawszych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty w powiecie koneckim.
Końskie – serce powiatu z zabytkowym Parkiem Miejskim
Stolica powiatu, miasto Końskie, kryje w sobie wiele niespodzianek. Jednym z najciekawszych miejsc jest XIX-wieczny Park Miejski imienia Tarnowskich, który łączy historię z przyrodniczym urokiem. Spacerując alejkami, można podziwiać klasycystyczny pałacyk Egipski, oranżerię oraz unikatowe budowle z epoki, takie jak altana w kształcie piramidy. Miłośnicy architektury sakralnej powinni odwiedzić kościół - Kolegiatę świętego Mikołaja, jeden z najstarszych zabytków w regionie, który mieści się w koneckim Rynku (zobaczysz go na zdjęciu poniżej).
![Rynek w Końskich](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-9Yy6-vmD5-6Frr_rynek-w-konskich-664x442-nocrop.jpg)
i
Sielpia Wielka i słynny zalew
Sielpia Wielka i tamtejszy, słynny zalew to prawdziwy raj dla osób ceniących kontakt z naturą. Znajduje się tu jeden z największych sztucznych akwenów w regionie, otoczony lasami sosnowymi, co sprzyja rekreacji i relaksowi. Można tu uprawiać sporty wodne, takie jak kajakarstwo czy żeglarstwo, a także skorzystać z rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych. Poza sezonem letnim, kiedy panuje tam cisza, Sielpia jest idealnym miejscem do spacerów czy rowerowych przejażdżek.
Gagaty Sołtykowskie
Rezerwat ten obejmuje on powierzchnię 13,33 hektara i powstał na terenie byłej kopalni gliny wydobywanej dla cegielni w Sołtykowie. W pokładach gliny występuje rzadka interesująca odmiana węgla – tzw. gagat, cenny materiał jubilerski. W odsłoniętych skałach triasowych odkryto tropy dinozaurów pochodzące z okresu około 200 milionów lat temu. Gagaty Sołtykowskie mieszczą się na wschodzie powiatu koneckiego, blisko granicy ze skarżyskim.
![Rezerwat Gagaty Sołtykowskie](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-4VgJ-jTHa-Nor2_rezerwat-gagaty-soltykowskie-664x442-nocrop.jpg)
i
Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem
Kolejnym punktem na mapie dla entuzjastów natury jest rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem w gminie Stąporków. Już blisko granicy województwa świętokrzyskiego z mazowieckim znajduje się tu unikalne skupisko formacji skalnych, przypominających fantazyjne wieże, grzyby i inne kształty wyrzeźbione przez naturę. To miejsce zachwyca o każdej porze roku, a rozległe lasy wokół rezerwatu są idealne do pieszych i rowerowych wycieczek. Skałki Piekło to także idealne tło dla fotografów, którzy chcą uwiecznić magiczne krajobrazy powiatu koneckiego.
Czarniecka Góra i okolice
Kto pierwszy raz odwiedzi Czarniecką Górę w gminie Stąporków, może zakochać się w tym miejscu. Wieś, położna raptem kilka kilometrów od trasy krajowej numer 42 (odcinek Skarżysko-Kamienna - Końskie), znajduje się w środku lasu, z dala od drogowego zgiełku. Odwiedzają ją turyści, ale szczególną popularnością cieszy się ona wśród kuracjuszy Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji. Czarniecka Góra pełni dziś rolę leczniczą i zarazem wypoczynkową.
![Kielce Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-Q1Hw-mWsd-DDyS_kielce-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)