Największy wzrost obserwuje się wśród nowotworów trzonu macicy, który jest nazywany już chorobą cywilizacyjną. Dzieje się tak, ponieważ zauważono, że nowotwór ten pojawia się u kobiet, które prowadzą siedzący tryb życia oraz mają nadmierną masę ciała. W tym wszystkim jednak, bardzo ważna jest profilaktyka.
Każda kobieta powinna wykonywać badanie cytologiczne i mammograficzne oraz zwracać uwagę na niecharakterystyczne objawy. Należą do nich przedłużające się krwawienia miesiączkowe, krwawienia między miesiączkami, upławy, bóle brzucha, nudności, czy niestrawność. To są objawy często charakterystyczne dla nowotworów narządu rodnego - informuje dr n.med. Marcin Misiek, kierownik Kliniki Ginekologii w ŚCO, a zarazem wojewódzki konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej
Jak wynika z informacji od kierownik Kliniki Ginekologii w ŚCO, kobiety zgłaszają się do lekarza za późno, wtedy kiedy choroba jest już w zaawansowanych stadium i daje o sobie znać.
W związku z tym chcielibyśmy upowszechnić badania profilaktyczne i zwiększyć świadomość kobiet, by zgłaszały się do nas nie wtedy, kiedy już coś się dzieje, a przychodzić profilaktycznie, kiedy nie ma żadnych niepokojących objawów - podkreśla dr Marcin Misiek.
Jeszcze kilka lat temu lekarze z Kliniki Ginekologii ŚCO operowali 60 nowotworów trzonów macicy rocznie. Niestety teraz ta liczba wzrosła do 220 a nawet 230 zabiegów rocznie.
Nowotwory ginekologiczne są na czwartym miejscu jeżeli chodzi o zachorowalność i śmiertelność w naszym kraju.