Spis treści
- Historia WSP Społem Kielce
- Tu przechowywano trotyl dla partyzantów
- Testy Majonezu Kieleckiego na dworcu PKP
- "Majonezowa" linia z Kielc do... Lizbony
- Tradycja łączy się z nowoczesnością
- Słynne produkty WSP Społem Kielce
- Produkcja majonezu wzrośnie
Wytwórcza Spółdzielnia Pracy Społem Kielce mieści się przy ulicy Mielczarskiego, u zbiegu z Sienną. Zakład znajduje się kilkaset metrów od dworca kolejowego, tu zaczyna się też Czarnów, jedna z największych dzielnic w stolicy województwa świętokrzyskiego.
Historia WSP Społem Kielce
Historia firmy w tym miejscu zaczęła się ponad sto lat temu. 15 września 1920 roku ruszyła tutaj produkcja mydła. To historyczna data, uważana jest za narodziny Zakładów Wytwórczych Społem w Kielcach. Produkcja mydła rosła z roku na rok, ale równocześnie przedsiębiorstwo poszerzało swój asortyment o papierowe torby, opakowania, kartony czy świece stołowe. Sam zakład zaczął się także rozbudowywać. Przed II wojną światową ruszyła także produkcja:
- Octu Kieleckiego - od 1932 roku
- Musztardy Kieleckiej - od 1932
- wyrobów kosmetycznych i chemicznych
- bulionów, koncentratów i przypraw do ziół
- drożdży
Tu przechowywano trotyl dla partyzantów
W czasie II wojny światowej niemiecki okupant znacząco zmniejszył zatrudnienie i produkcję w zakładzie. Przedsiębiorstwo wspierał natomiast działalność konspiracyjną, pomagały zaopatrywać miejscową ludność w produkty, fikcyjnie zatrudniało osoby działające w ruchu oporu. Także tu w czasie wojny przechowywano blisko pięć ton trotylu, który służył potem oddziałom partyzanckim. Niestety, wielu pracownikom i członkom załogi za swoją bohaterską i patriotyczną postawę straciło życie. Na budynku obecnego biura Społem znajduje się tablica z wyrytymi nazwiskami pomordowanych.
Testy Majonezu Kieleckiego na dworcu PKP
Pierwsze lata po zakończeniu wojny były dla zakładu bardzo trudne, ale później coraz bardziej odzyskiwał on renomę, w latach 50. posiadał wtedy jeden z najnowocześniejszych w Polsce wydziałów produkcji drożdży. W 1959 roku właśnie kieleckie przedsiębiorstwo, jako pierwsze w kraju, uruchomiło produkcję majonezu na skalę przemysłową. Praca nad stworzeniem receptury zaczęła się rok wcześniej, zajmowali się nią Zbigniew Zamojski oraz Janusz Cichocki. To był strzał w kulinarną dziesiątkę! Majonez Kielecki od początku cieszył się dużą popularnością wśród konsumentów.
Grzegorz Feliksiak, obecny wiceprezes WSP Społem, przypomina o testach smakowych, jakie załoga zakładu przeprowadziła przed wprowadzeniem produktu na rynek. Przeprowadzono je w rejonie pobliskiego dworca kolejowego, pracownicy firmy częstowali podróżujących jajkami w nowym majonezie i zbierali opinie.
- Jak na koniec lat 50. minionego wieku była to bardzo nowoczesna metoda marketingowych działań - przyznaje wiceprezes Grzegorz Feliksiak.
"Majonezowa" linia z Kielc do... Lizbony
Majonez Kielecki zyskiwał coraz większe uznanie, dziś jest znany nie tylko w Polsce, ale też innych zakątkach Europy czy świata - nawet w USA oraz Australii. Gdyby dziś ustawić jeden na drugim wszystkie słoiczki majonezu wyprodukowane w ciągu roku, powstałoby tysiąc gór o wysokości tatrzańskich Rysów (liczą 2,5 tysiąca metrów nad poziomem morza). Jeśli z kolei ułożylibyśmy jeden za drugim, powstałaby "majonezowa" linia łącząca Kielce z... Lizboną, stolicą Portugalii.
Tradycja łączy się z nowoczesnością
Lata mijają, ale smak Majonezu Kieleckiego nadal pozostaje unikatowy i charakterystyczny. Weszliśmy do środka zakładu, gdzie powstaje słynny produkt. Obejrzeliśmy m.in. wydział produkcji octu, magazyn oraz robota, który jest wykorzystywany do codziennej pracy, do pakowania produktów. Tu tradycja łączy się z nowoczesnością. Aktualnie w Wytwórczej Spółdzielni Pracy zatrudnionych jest ponad 350 osób (większość z Kielc i województwa świętokrzyskiego), są jednak okresy w roku (m.in. przedświąteczne), kiedy załoga zwiększa się o pracowników sezonowych.
Słynne produkty WSP Społem Kielce
Dziś wśród najbardziej rozpoznawalnych produktów WSP Społem są:
- Majonez Kielecki
- Musztarda Kielecka
- Przysmak Świętokrzyski
- Ocet Kielecki
- Ketchup Kielecki
- Sos Kielecki
Produkcja majonezu wzrośnie
W ciągu najbliższych dwóch lat na terenie Społem ma powstać nowy budynek produkcyjno-magazynowy, gdzie będzie wytwarzany Majonez Kielecki. Inwestycja ma kosztować około 60 milionów złotych. Jak poinformował serwis kielce.eska.pl Adam Jamróz, prezes zakładu, obiekt według planów, ma być gotowy na przełomie 2026 i 2027 roku.
Ze względu na planowane zwiększenie produkcji majonezu, wzrośnie też liczba badań. Poza tym pojawią się nowoczesne maszyny, większość sterowana komputerowo. Dlatego kielecka firma zamierza zatrudnić specjalistów - między innymi chemików, mikrobiologów, osób, zajmujących się automatyzacją, elektroników.
W sumie Społem zamierza też realizować inne inwestycje technologiczne i ekologiczne, systemy zasilania czy ogrzewania, lokalne drogi dojazdowe. W sumie wszystkie te przedsięwzięcia pochłoną ponad sto milionów złotych. Na bieżąco trwa wymiana różnych maszyn i urządzeń. Więcej informacji o planowanych inwestycjach Wytwórczej Spółdzielni Pracy podamy już wkrótce.