Kielecka uczelnia, w kształceniu dziennikarzy, stawia na konwergencję mediów i uniwersalność zawodową swoich przyszłych absolwentów. Od lat, z przerwami, w ramach uniwersytetu funkcjonowała gazeta, zaś sześć lat temu powstało Radio Fraszka. Od teraz żacy będą mogli korzystać również z zaawansowanego technologicznie studia telewizyjnego.
– Zależy nam na kształceniu praktycznym naszych studentów. Tak to wygląda na wszystkich czołowych uniwersytetach, które kształcą na kierunkach dziennikarskich. Właśnie takie zaplecze jest wymagane. Również sam ustawodawca to narzuca, ponieważ mamy zapis, że kształcenie w charakterze praktycznym musi odbywać się w warunkach zgodnych z tym, jakie nasi absolwenci spotkają w miejscu pracy – zaznacza dr Chrząstek.
Nowopowstałe studio telewizyjne zaopatrzone jest między innymi w green box, prompter, kamery (w tym zrobotyzowany sprzęt nagrywający w jakości 4K), oświetlenie, a także profesjonalne stanowiska realizatorskie, dzięki którym można tworzyć program na żywo. – Samo wyposażenie mieszczące się w studiu telewizyjnym warte jest 500 tysięcy złotych – mówi profesor Jacek Semaniak, rektor UJK w Kielcach.
– To chyba najdroższe laboratorium, które powstało w strukturze wydziału humanistycznego. Może to nie są nakłady milionowe, jak w przypadku specjalistycznych laboratoriów w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych, ale pół miliona też robi wrażenie. Myślę, że wielu osobom nie śniło się, że poniesiemy takie nakłady na tę inwestycję, a ja zupełnie świadomie powiem, że nie chciałem oszczędzać. Zależało mi, żeby studenci mieli dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań, jakie w tej chwili media mogą zaoferować – dodaje.
Studenci mogą korzystać ze sprzętu już od tego semestru. – Do tej pory mieliśmy tylko pracownię radiową i tam mogliśmy się sprawdzać. Nie było tej szansy pracy przed kamerami, z programami przeznaczonymi do edycji wideo. Więc teraz mamy nowe możliwości. Dotychczas istniała specjalizacja radiowo-telewizyjna, na której jestem, ale tej telewizji tak naprawdę nie było. Teraz już jest, a to coś fajnego – podsumowuje Agata Kocaj, studentka III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, która na co dzień jest również zastępcą redaktora naczelnego Radia Fraszka.