Mural ku pamięci Bronisława Opałki powstaje na wieżowcu przy ulicy Fryderyka Chopina 17 w Kielcach. To osiedle KSM, blok mieści się w pobliżu większych ulic w tej części miasta - Zagórskiej i Źródłowej. O jego utworzenie zabiegało od lat Stowarzyszenie "Z Bronkiem do Gwiazd", które kultywuje pamięć słynnego artysty, który potrafił rozbawić do łez publiczność w różnym wieku. Opałko wykreował postać "Genowefy Pigwy z Napierstkowa", która zresztą zyskała popularność nie tylko na Kielecczyźnie.
Jan Kozłowski ze wspomnianego stowarzyszenia mówił w rozmowie z reporterem Radia ESKA, że zamysłem było rozdzielenie Opałki od postaci Genowefy Pigwy.
- Mural przedstawia artystę, ale będzie oczywiście także słynna zapaska i chusta. Projekt wykonał kielecki artysta Igor Kowalczyk, jeśli chodzi o murale, jest znany zarówno w Polsce jak też i poza granicami kraju. Osobiście znał on zresztą Bronisława Opałkę. Chcieliśmy upamiętnić tę nietuzinkową postać, zasłużoną dla kieleckiej kultury. Prywatnie to mój wujek, bliski memu sercu - powiedział Kozłowski.
Odsłonięcie muralu ma nastąpić w sobotę 7 grudnia o godzinie 12.00.
Bronisław Opałko jako "Genowefa Pigwa"
Bronisław Opałko pochodził z Kielc, żył w latach 1952-2018. Był wszechstronnym artystą, dał się poznać jako kompozytor tekstów i muzyki, aktor. Swój pierwszy zespół założył jeszcze jako uczeń IV Liceum Ogólnokształcącego imienia Hanki Sawickiej. W późniejszych latach można było zobaczyć go i spotkać na różnych festynach, koncertach, imprezach okolicznościowych. Szybko łapał kontakt z publicznością. Założył kabaret Pigwa Show. Swoje studio nagraniowe miał w jednej z podkieleckich miejscowości.
Artysta ma już swoją ławeczkę
Warto dodać, że dwa lata temu, podczas Święta Kielc, na ulicy Sienkiewicza, między Małą i Dużą, odsłonięto ławeczkę ku pamięci słynnego artysty.
- To ważny symbol, hołd oddany Bronkowi i jego zasługom dla muzyki i kultury naszego miasta i regionu. Teraz nasz Kochany Broneczek zaprasza Nas wszystkich, żeby koło niego usiąść, żeby się zatrzymać, pomyśleć o życiu o dobrych ludziach, miłości. A jeśli jest Ci źle to „…nieść nadzieję, jak grosik przy duszy” - mówiła wówczas Ewa Kozłowska ze Społecznego Komitetu na Recz Budowy Ławeczki Bronisława Opałki (źródło: www.kielce.eu).