Spis treści
- Tak powstawał Majonez Kielecki
- Częstowali pasażerów na dworcu
- Słoiki połączyłyby Kanadę z Wielką Brytanią!
- Urodziłeś(aś) się 15 września 1959? Czeka cię niespodzianka!
15 września 1959 roku ruszyła produkcja Majonezu Kieleckiego. To produkt i przysmak, które słynie nie tylko w Polsce ale również znany jest w wieku zakątkach świata.
Tak powstawał Majonez Kielecki
Stał się pierwszym majonezem wytwarzanym w Polsce na skalę przemysłową. W ciągu kolejnych dziesięcioleci podbił serca milionów rodaków i stał się symbolem kulinarnym, bez którego trudno wyobrazić sobie nasze stoły, zwłaszcza podczas świąt.
- Opracowana w latach 50. receptura Majonezu Kieleckiego (stosowana do dziś), to efekt wytrwałej pracy i zaangażowania licznych eksperymentów. Początkowo, produkcja była niezwykle pracochłonna. Pierwsze partie majonezu powstawały w 20-kilogramowych garnkach, a gotowy majonez miał zaledwie miesięczny okres przydatności. Krótka trwałość wynikała ze zbyt szybkiego mieszania, które prowadziło do nadmiernego napowietrzenia Kieleckiego, co przyspieszało jego jełczenie. Problem ten został jednak szybko rozwiązany i pozwoliło to na znaczne zwiększenie jakości i trwałości produktu - czytamy w kronikach Wytwórczej Spółdzielni Pracy Społem Kielce.
Częstowali pasażerów na dworcu
Praca nad stworzeniem receptury zaczęła się w 1958 roku, zajmowali się nią Zbigniew Zamojski oraz Janusz Cichocki. To był strzał w kulinarną dziesiątkę! Majonez Kielecki od początku cieszył się dużą popularnością wśród konsumentów. Warto dodać, że jeszcze przed wprowadzeniem produktu na rynek załoga Społem przeprowadziła kulinarne testy. W rejonie kieleckiegop dworca kolejowego, pracownicy firmy częstowali podróżujących jajkami w nowym majonezie i zbierali opinie na jego temat.
- Jak na koniec lat 50. minionego wieku była to bardzo nowoczesna metoda marketingowych działań - przyznaje wiceprezes WSP Społem Grzegorz Feliksiak.
Więcej o historii firmy oraz jego słynnych produktach przeczytacie tutaj:
Słoiki połączyłyby Kanadę z Wielką Brytanią!
Pochodzący z Kielc majonez to prawdziwa ikona, a jego produkcja osiąga rozmiary, które mogą zaskoczyć każdego. Kilka faktów może zaskoczyć oraz zaimponować. Oto przykłady:
- W ciągu jednego roku WSP „Społem” wytwarza tyle kultowego majonezu, że mogłaby wypełnić on 400 dużych cystern samochodowych lub 10 basenów o długości 25 metrów
- Roczna produkcja wystarczyłaby również na ustawienie słoików jeden na drugim, co pozwoliłoby dosięgnąć Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) aż 10 razy!
- Gdyby ułożyć opakowania obok siebie, Majonez Kielecki mógłby połączyć wybrzeża Wielkiej Brytanii i Kanady.
- Gdyby dziś ustawić jeden na drugim wszystkie słoiczki majonezu wyprodukowane w ciągu roku, powstałoby tysiąc gór o wysokości tatrzańskich Rysów (liczą 2,5 tysiąca metrów nad poziomem morza)
- Jeśli z kolei ułożylibyśmy jeden słoik za drugim, powstałaby "majonezowa" linia łącząca Kielce z... Lizboną, stolicą Portugalii.
Te liczby pokazują, jak ogromną skalę osiągnęła produkcja Kieleckiego.
Urodziłeś(aś) się 15 września 1959? Czeka cię niespodzianka!
Świętując 65-lecie, WSP Społem w Kielcach dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Majonezu Kieleckiego – od wiernych konsumentów po pracowników, którzy nie wyobrażają sobie swojej kuchni bez tego wyjątkowego smaku.
Ponadto firma przygotowała słodką niespodziankę dla równolatków Kieleckiego. Pierwsze pięć osób, które pojawią się w poniedziałek, 16 września o godzinie 12.00 i potwierdzą, że urodziły się 15.09.1959 otrzyma wyjątkowy, urodzinowy tort. Szczegółowe informacje na temat akcji oraz inne urodzinowe niespodzianki pojawią się na profilu Majonezu Kieleckiego na Facebooku.
Do świętowania przyłączą się także „Lody z Balic”. W poniedziałek, 16 września, w godzinach od 10 do 20, w ofercie lodziarni dostępne będą lody „Majonez Kielecki”. Warto odwiedzić lokal przy ulicy Mielczarskiego 107 w Kielcach i spróbować tego wyjątkowego przysmaku!
Kilka tygodni temu gościliśmy w fabryce, gdzie powstaje Majonez Kielecki! Zobacz w galerii zdjęć poniżej, jak wygląda od środka!
Listen on Spreaker.