Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest pierwszym ośrodkiem w Świętokrzyskiem i jednym z nielicznych w Polsce wykonujących takie zabiegi.
Pierwszy zabieg rekonstrukcji za pomocą odległych przeszczepów z zespoleniami mikronaczyniowymi wykonano 2 lutego 2022 roku, u pacjenta z rakiem dna jamy ustnej naciekającym żuchwę po stronie lewej z przerzutami do węzłów chłonnych. Drugą operację przeprowadzono 18 lutego u pacjentki z rakiem migdałka podniebiennego prawego ze wznową po radio-chemioterapii.
- Dzięki temu, że dysponujemy coraz doskonalszymi możliwościami rekonstrukcyjnymi, możemy zdobyć coraz więcej „części zamiennych” od tego samego człowieka, ponieważ przeszczep musi być zgodny tkankowo - zaznacza doktor Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy u Szyi.
Do tej pory pacjenci, wymagający rekonstrukcji za pomocą przeszczepu tkankowego pobranego z miejsc odległych (uda, ręki, łopatki) z zastosowaniem mikrozespoleń naczyń, nie mogli być leczeni w ŚCO ze względu na brak odpowiednich narzędzi i specjalistów z dziedziny chirurgii naczyniowej. Ośrodków wykonujących tego typu rekonstrukcje jest zaledwie kilka w Polsce, co przekłada się na długi czas oczekiwania na zabieg.
– Dlatego cieszę się, że udało się nam wyszkolić ludzi a dzięki władzom województwa zakupić sprzęt i teraz możemy takim pacjentom pomagać – dodaje dr Okła.
Specjaliści z Kliniki Otolaryngologii Chirurgi Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wykonali w ubiegłym roku 30 skomplikowanych operacji nowotworu jamy ustnej, z jednoczesną rekonstrukcją.
Wdrożenie nowej techniki było możliwe dzięki dofinasowaniu zakupu narzędzi przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego na kwotę ponad 435 tys. zł (w tym dofinansowanie z UE ponad 373 tys. zł). Wartość całego sprzętu do operacji z mikrozespoleniami naczyniowymi to ponad 1,2 mln zł (w tym mikroskop za 750 tys. zł).