III LO im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach

i

Autor: Wiktoria Mitura

W jednym z liceów będzie dwujęzyczna klasa. Miasto planuje więcej

2021-11-26 17:16

Pierwsza klasa dwujęzyczna w Kielcach. Od nowego roku szkolnego w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida zostanie uruchomiona klasa dwujęzyczna. Kandydaci będą musieli zdać test kompetencji językowych. Po testach do takiej klasy dostanie się 30 uczniów.

Dwujęzyczność w szkołach staje się coraz bardziej popularna. Obecnie w Świętokrzyskiem jest 9 szkół podstawowych i 5 ponadpodstawowych, w których prowadzone są klasy dwujęzyczne. Jednak w samych Kielcach do tej pory nie było żadnej szkoły średniej. Ale to się zmieni.

Od nowego roku szkolnego w III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach powstanie klasa dwujęzyczna, do której będzie mogło uczęszczać 30 uczniów.

- Klasa, którą uruchomimy od 1 września przyszłego roku, będzie klasą z rozszerzonym językiem angielskim oraz rozszerzoną geografią na poziomie dwujęzycznym. Po angielsku będziemy także nauczać historii i biologii na poziomie podstawowym. W praktyce oznacza to, że 30 procent podstawy programowej będzie przekazywane w języku angielskim – informował Andrzej Zdeb, dyr. III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida.

Do klasy dwujęzycznej może uczęszczać każdy uczeń wszyscy ósmoklasiści, czyli nie tylko ten, który uczył się w dwujęzycznych podstawówkach. Jednym z wymogów przy przyjęciu do klasy będzie zdanie testu kompetencji językowych.  

- Takie rozwiązanie oznacza dla uczniów nie tylko zdobywanie wiedzy teoretycznej z poszczególnych przedmiotów, ale również poszerzanie możliwości praktycznej nauki języka obcego. Wiemy, że dzisiaj umiejętność porozumiewania się w różnych językach jest niezbędna. Oferta III Liceum Ogólnokształcącego pozwoli ósmoklasistom, którzy uczą się w szkołach podstawowych realizujących dwujęzyczne nauczanie na kontynuowanie tego kształcenia – mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Kuratorium Oświaty na bieżąco monitoruje rozwój dwujęzyczności w szkołach w naszym regionie. Bardzo cieszy nas postawa władz Kielc, które dają zielone światło dyrektorom szkół na prowadzenie tej formy kształcenia – mówiła Katarzyna Nowacka, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty.

Ale to nie wszystko. Władze miasta nie zamierzają na tym poprzestać.

- W przyszłym roku planujemy rozszerzyć nauczanie dwujęzyczne w szkołach podstawowych numer 12 i 13. Rozpoczniemy także projekt, który powstaje dzięki Świętokrzyskiemu Centrum Doskonalenia Nauczycieli „Świętokrzyskie dwujęzyczne przedszkolaki”. Chcielibyśmy taki model kształcenia realizować w trzech kieleckich przedszkolach. Dla nas bardzo ważna jest ciągłość i kontynuacja nauczania – informuje Marcin Chłodniki, zastępca prezydenta Kielc.

- Kiedy cztery lata temu rozpoczynaliśmy propagowanie idei dwujęzycznego nauczania to nasze województwo było białą plamą na mapie Polski. Dzisiaj dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu instytucji, między innymi samorządów, dyrektorów szkół i nauczycieli, możemy zapewnić, że tych placówek będzie coraz więcej. Cały czas obserwujemy bardzo duże zainteresowanie szkół – mówił podczas spotkania Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Polska mogła podbić ANTARKTYDĘ. Tajemniczy plan Gierka l Historia z Koprem

Genzie - ile wiesz o projekcie? Komplet punktów to ogromny wyczyn!

Pytanie 1 z 9
W której gali FAME MMA brał udział Patryk Baran?