W powiecie kieleckim ruszyła kwalifikacja wojskowa. Obejmie ponad tysiąc osób

i

Autor: Starostwo Powiatowe w Kielcach Kwalifikacja wojskowa w powiecie kieleckim już wystartowała.

Z REGIONU

W powiecie kieleckim ruszyła kwalifikacja wojskowa. Obejmie ponad tysiąc osób

2024-02-06 14:14

W Kielcach mamy największą komisję powiatową w województwie świętokrzyskim. Przed Powiatową Komisją Lekarską Nr 2, która znajduje się w kieleckim Starostwie Powiatowym stanie w sumie 1220 mężczyzn i 176 kobiet.

Przed powiatową komisją staną mężczyźni urodzeni w 2005 roku oraz ci, którzy urodzili się w latach 2000-2004 i nie posiadali zdolności do służby wojskowej. To jednak nie wszyscy. Przed komisjami będą musiały również stanąć kobiety urodzone w latach 1997–2005, które posiadają przydatne dla wojska kwalifikacje. A do wojska mają zachęcić między innymi dobre zarobki.

Kwalifikacja wojskowa 2024. Jak przebiega w powiecie kieleckim?

W porównaniu z rokiem ubiegłym będzie to o 79 osób więcej, głównie ze względu na prawie dwukrotny wzrost liczby kobiet, które otrzymały w tym roku wezwania na kwalifikację wojskową.

– Nasza komisja jest największą w województwie. Ponad 96 procent osób, które otrzymują wezwanie ostatecznie stawia się na kwalifikację. Z tego wynika, że w naszym powiecie ludzie są zdyscyplinowani, a kwalifikacja przebiega bardzo sprawnie – mówi Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Co ocenia komisja wojskowa?

Podczas kwalifikacji wojskowej komisja ocenia stan zdrowia kandydatów - zarówno fizyczny jak i psychiczny.

- Niestety, z roku na rok dostrzegamy u kandydatów coraz większy problem z nadwagą, nadciśnieniem, ze wzrokiem - wylicza przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej, major rezerwy i lekarz Tomasz Barański. - Plusem jest to, że naprawdę prawie nikt nie kombinuje w celu uniknięcia służby. Powiedziałbym nawet, że coraz więcej osób chce należeć do formacji mundurowych - dodaje.

Są badania psychologiczne

Obowiązkowe badanie psychologiczne pozwala stwierdzić czy istnieją przeciwwskazania do służby wojskowej.

- Osoby stawiające się na kwalifikację wojskową wypełniają specjalną ankietę, jest też rozmowa psychologiczna. Jeżeli mamy jakieś zastrzeżenia kierujemy takie osoby na pogłębione badania psychologiczne. Zazwyczaj korzysta z nich około 15 procent osób - informuje psycholog Ewelina Wojtyszek z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kwalifikacja wojskowa w powiecie potrwa do 9 kwietnia.

Świętokrzyskie. Maciej Bursztein ze Stowarzyszenia Przyjazne Kielce kandydatem na prezydenta Kielc