Sesje Zima i Lato egzaminów zawodowych 2024
Egzaminy zawodowe w roku szkolnym 2023-24 odbywają się w dwóch sesjach - Zima oraz Lato. W przypadku tej pierwszej, sprawdzian praktyczny potrwa od 9 do 20 stycznia, natomiast pisemny 10 stycznia 2024 roku. Terminy te dotyczą tak zwanej Formuły 2012.
- Termin ogłoszenia i przekazania szkołom, placówkom lub centrom, pracodawcom, podmiotom, które prowadziły kwalifikacyjne kursy zawodowe, wyników egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie dla sesji 2024 Zima to 27 marca 2024 - informuje w komunikacie Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Jeżeli chodzi o sesję Lato 2024, jest przeznaczona dla tych, którzy nie zdali zimą. Część praktyczna egzaminów potrwa od 3 do 15 czerwca, natomiast egzamin pisemny 4 czerwca. Termin ogłoszenia wyników to 30 sierpnia 2024 roku.
Egzamin zawodowy 2024. Kto bierze w nim udział?
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie – Formuła 2012 jest przeznaczony dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych, techników i szkół policealnych, którzy rozpoczęli naukę nie wcześniej niż 1 września 2012, ale nie później niż 31 sierpnia 2017 roku lub przystępują do egzaminu eksternistycznego potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie na podstawie wniosku o dopuszczenie do egzaminu złożonego nie później niż do 31 stycznia 2019 roku.
W egzaminie zawodowym 2024 biorą udział:
- absolwenci czteroletnich techników.
- absolwenci zasadniczych szkół zawodowych.
- absolwenci szkół policealnych.
- osoby, które ukończyły kwalifikacyjny kurs zawodowy prowadzony w oparciu o podstawę programową kształcenia w zawodach z 2012 roku.
- osoby dorosłe, które ukończyły praktyczną naukę zawodu dorosłych lub przyuczenia do pracy dorosłych, o których mowa odpowiednio w art. 53c i art. 53d ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
- uczniowie szkół branżowych I stopnia
- słuchacze szkół branżowych II stopnia
Ile czasu trwa egzamin zawodowy pisemny i praktyczny 2024?
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie składa się z części pisemnej i części praktycznej. Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, etap pisemny trwa 60 minut, zdający zmierzą się z testem, który zawiera 40 zadań zamkniętych. Do wyboru są cztery odpowiedzi. ale tylko jedna jest prawidłowa.
Egzamin praktyczny trwa nie krócej niż 120 i nie dłużej niż 240 minut. Zdający wykonują zadanie egzaminacyjne na wyznaczonym stanowisku. Dodatkowo na zapoznanie się z treścią zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym oraz z wyposażeniem stanowiska egzaminacyjnego zdający ma 10 minut, których nie wlicza się do czasu trwania części praktycznej.
- Laureaci i finaliści turniejów i olimpiad tematycznie związanych z wybranym obszarem kształcenia są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i na świadectwie potwierdzającym kwalifikację w zawodzie otrzymują najwyższy wynik - informuje CKE.
Egzamin zawodowy 2024. Ile punktów trzeba zdobyć, aby go zdać?
Aby zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, należy uzyskać:
- z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania (czyli minimum 20 punktów),
- z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania.
Kto zda egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, ten otrzyma świadectwo i dyplom potwierdzające kwalifikację w zawodzie, wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną.