Przyroda i zwierzęta

W Świętokrzyskiem mamy Oczy Ziemi! Niezwykłe miejsce budzi ciekawość turystów. Galeria zdjęć

2024-11-18 11:54

"Oczy Ziemi" - już sama nazwa jest mocno intrygująca. Znajdują się na północy województwa, między Skarżyskiem-Kamienną i Suchedniowem. Co wyróżnia to miejsce wśród innych, dlaczego budzi zainteresowanie turystów i mieszkańców.

W Rejowie, południowej części Skarżyska-Kamiennej, największym zainteresowaniem cieszą się głównie: zalew (w sezonie letnim), Muzeum imienia Orła Białego, także tu znajduje się stadion piłkarski Granatu Skarżysko. To idealne miejsce do leśnych spacerów, pieszych czy też wypraw nordic walking, rowerowych eskapad.

Oczy Ziemi na granicy Skarżyska i Suchedniowa

Kierując się na południe, wzdłuż zalewu i torów kolejowych dotrzemy do sąsiedniego Suchedniowa, do ulicy Stokowiec (dawna wieś, obecnie w granicach miasta). Jeżeli podążamy od strony Rejowa, musimy odbić w lewo na stacji kolejowe Suchedniów Północny i dalej leśnymi ścieżkami podążać na wschód (w kierunku Parszowa). Jeśli z kolei jedziemy od strony Kielc, musimy dotrzeć do Stokowca od strony suchedniowskiego osiedla Bugaj, w pobliże PKP Suchedniów Północny. Stację dzieli od Oczu Ziemi około 2,5 kilometra.

Kolejna opcja - można tam dotrzeć od ulicy Langiewicza w Suchedniowie, skręcając w ulicę Szeroką, następnie wędrując około trzy kilometry szeroką i malowniczą drogą leśną.

Inną możliwość mają podróżujący od strony Ostrowca Świętokrzyskiego czy Starachowic. Oni mogą zatrzymać się na parkingu przy trasie krajowej numer 42 (ulica Młodzawy, Górna Kolonia) w Skarżysku i stamtąd pieszo, na południe udać się do celu. W tym wypadku trasa jest nieco krótsza, wynosi około 1,5-2 kilometry. Uwaga - autem mogą dojechać w to miejsce jedynie posiadacze specjalnego zezwolenia, które wydaje Nadleśnictwo Suchedniów.

Gdzie znajdują się Oczy Ziemi?

Dotrzeć do Oczu Ziemi można także z ulicy Asfaltowej, kierując się na południe w stronę suchedniowskiego Stokowca.

Warto, tym bardziej jeśli jest to pierwsza wyprawa w to miejsce, dokładniej przeanalizować mapy Google, aby nie zabłądzić. Tak samo do wyprawy trzeba dokładnie się przygotować, posiadać odpowiednie obuwie, ubranie. Wspomniana atrakcja turystyczna mieści się na terenie dawnego kamieniołomu Gębury.

Zobaczcie mapę poniżej.

Dawniej kamieniołom - dziś atrakcja

Turyści, którzy już odwiedzili to miejsce, przekonają się, skąd wzięła się sama nazwa "Oczy Ziemi". To wgłębione w skale otwory, przypominające swoim kształtem oczy. Jest ich wprawdzie więcej niż dwa, ale pozostałe są już mniej widoczne. Można tu udać się na spacer w pojedynkę, z rodziną, grupą znajomych, rozpalić grilla. Jest okazja delektować się świeżym powietrzem, podziwiać przyrodę, poszukać wyciszenia.

- W centralnym miejscu znajduje się oczko wodne czasem bardziej czasem mniej wypełnione wodą. Oczywiście to zależy w dużej mierze od pory roku i opadów. Wybudowany jest mały drewniany pomost który wchodzi do zbiornika. To jednak nie o to oczko chodzi… Prawdziwe "Oczy Ziemi” znajdują się w skale, która jest nad zbiornikiem wodnym. Jest to stroma ściana skały zbudowanej z piaskowca – pozostałość po dawnej kopalni. Wykorzystywana była w czasie II wojny światowej a później do budowy dróg i torów - czytamy na blogu "Podróżowanie nie boli".

Oczy Ziemi są rezerwatem geologicznym, znajdują się na terenie Leśnictwa Stokowiec (Nadleśnictwo Suchedniów).

Świętokrzyskie. Plaga dzików w Suchedniowie! Niszczą działki i miejsca publiczne
Kielce Radio ESKA Google News
Autor:

QUIZ. Miasto Skarżysko-Kamienna ma 100 lat. Czy znasz jego historię, co o nim wiesz?

Pytanie 1 z 10
Skąd wziął się drugi człon obecnej nazwy miasta, czyli "Kamienna"?