Fotopułapki w lasach nie są już niczym nowym, ale efekty ich działania wciąż mogą nas mocno zadziwiać. Jedno z takich urządzeń, zamontowanych na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, "uchwyciło" ostatnio wilka!
Wilki w ostrowieckich lasach
Można odnieść wrażenie, że zwierzę jakby... pozowało do kamery!
- Obserwacje wilków w tym rejonie dokonywane są regularnie. W poprzednich latach naszym pracownikom terenowym udawało się również obserwować młode, co świadczy o tym, że wilki w ostrowieckich lasach znajdują optymalne warunki do życia. Być może w niedalekiej przyszłości będziemy mogli pokazać wam wilcze potomstwo - informuje Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski na swojej stronie na Facebooku.
Polecany artykuł:
Młode wilki najczęściej rodzą się w maju
Ważne dla "leśnych laików" - wilk w odróżnieniu od psa zwykle nosi ogon zwieszony w dół lub poziomo wyprostowany i raczej nie zwija go nad grzbietem. Może ważyć nawet 60 kg. Jak podają ostrowieccy leśnicy, wilki żyją w grupach rodzinnych, zwanych watahami. - W watasze najważniejsza jest para wilków (samiec i samica), która prowadzi grupę na polowanie. Młode wilki przychodzą na świat w norach, zwykle w maju - wyjaśnia Nadleśnictwo z Ostrowca.
Spotkać można je także w wielu innych miejscach województwa, na terenie Puszczy Świętokrzyskiej lub też na pograniczu z mazowieckim.
Jakie są zwyczaje wilków?
- największą aktywność wykazują w nocy
- granice swojego terytorium oznaczają głównie moczem oraz drapaniem ziemi a także wyciem
- w ciągu doby mogą pokonać nawet 20 kilometrów
- W Polsce polują głównie na jelenie, ale chętnie zjadają też sarny, dziki, a także zwierzęta hodowlane, owce czy krowy
- Wataha zabija tygodniowo około trzech zwierząt, głównie te najsłabsze fizycznie i chore a więc najłatwiejsze do upolowania
Czytaj również:
- Wilki w gminie Bodzentyn. Mieszkańcy okolicznych miejscowości zaniepokojeni! Gdzie pojawiły się te zwierzęta?
- Wilki w Świętokrzyskiem. Gdzie można spotkać i czy należy się ich bać?