Przypomnijmy, że te nagrody od 1995 r. przyznaje prezydent Kielc w porozumieniu z Konwentem Rady Miasta zarówno osobom indywidualnym, jak i grupom.
- Nagrody te są bardzo dobrą promocją naszego miasta. Reprezentują państwo różne środowiska, stąd wasz dorobek realizowany jest na różnorodnych polach. Życzymy wam sukcesów byście mogli się spełniać w tym co robicie, bo jesteście znakomitymi ambasadorami naszego miasta – podkreślił Bogdan Wenta, prezydent Kielc.
Do liczącego 259 sylwetek grona laureatów dołączyli: ks. bp. Marian Florczyk, Sławomir Micek, Aneta Oleszek, Janusz Buczkowski, Jerzy Michta, Gabriel Moćko, Barbara Biskup, Dagmara Domińczyk, Kamila Drezno oraz Andrzej Ordysiński.
- Zdecydowanie to jest miłe wyróżnienia. O ile ktoś nie siedzi w danych tematach, tak jak w moim przypadku w temacie praw człowieka czy działań antydyskryminacyjnych, to może tego po prostu nie zauważać. To nie jest coś na pierwsze strony gazet, ale codzienna praca. Będzie to dla mnie impuls do kolejnych działań, bo chcę, żeby ta tematyka była obecna w przestrzeni publicznej – powiedziała nam Barbara Biskup, wolontariuszka i trenerka antydyskryminacyjna.
Władze Kielc przyznały też nagrodę specjalną. Otrzymały ją Magdalena Bogucka i Marta Brzezińska za utworzenie "Armii Hani", czyli grupy, która w błyskawicznym tempie zebrała pieniądze na leczenie ciężko chorej na raka Hani Terleckiej z Kielc.
- To jest dla nas oczywiście bardzo miłe. Jesteśmy zaskoczone. Natomiast prawda jest taka, że my jesteśmy tylko symbolem ogromnego serca wszystkich kielczan, którzy stoją za tym sukcesem – mówi Magdalena Bogucka. – To był nieprawdopodobny zryw. Ogromne pieniądze, 6,5 mln zł w trzy tygodnie. Nie było w Polsce takiej akcji – dodaje.
Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną uroczystość odbyła się w wąskim gronie, w Urzędzie Stanu Cywilnego z zachowaniem reżimu sanitarnego.