Wybory prezydenckie 2025 w Świętokrzyskiem. Ile można zarobić za pracę w komisji?

i

Autor: Piotr Stańczak

Ważne!

Wybory prezydenckie 2025 w Świętokrzyskiem. Ile można zarobić za pracę w komisji?

2025-02-24 14:26

Za niespełna trzy miesiące, 18 maja odbędą się w Polsce Wybory Prezydenckie 2025. Ewentualna druga tura czeka nas dwa tygodnie później, 1 czerwca. Jak wiele osób do tej pory zgłosiło się do pracy w komisjach wyborczych w województwie świętokrzyskim, ile można zarobić?

Spis treści

  1. Wybory prezydenckie 2025. Ile osób może głosować w świętokrzyskim?
  2. Ile obwodowych komisji w regionie?
  3. Wybory prezydenckie 2025. Tyle można zarobić za pracę w komisji
  4. Główne zadania członków komisji
  5. Kto może zasiadać w komisji wyborczej?
  6.  Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy

Delegatury Krajowego Biura Wyborczego przygotowują się już do tegorocznych wyborów prezydenckich. Głosowanie w niedzielę 18 maja 2025 roku potrwa w godzinach 7.00 - 21.00. Ewentualna druga tura odbędzie się 1 czerwca w tych samych godzinach.

Wybory prezydenckie 2025. Ile osób może głosować w świętokrzyskim?

Za przeprowadzenie wyborów w województwie świętokrzyskim odpowiedzialna jest Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach, która mieści się przy Alei IX Wieków Kielc 3 (w budynku C Urzędu Wojewódzkiego). Numer telefonu do biura 41 242-88-72 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 15.30).

Naszym planem pracy jest kalendarz wyborczy (podajemy go poniżej - przyp. PSta) - mówi Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Na dziś (24 lutego) zgłoszonych jest 28 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, w tym 25 komitetów już zarejestrowanych. Do 31 marca Państwowa Komisja Wyborcza powoła okręgowe komisje wyborcze. W całym kraju powstanie ich w sumie 49, ta świętokrzyska, z siedzibą w Kielcach, będzie miała numer 40. Ona ustali zbiorczy wynik głosowania z całego obszaru województwa - informuje Adam Michcik w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl.

Ile obwodowych komisji w regionie?

Na razie nie wiadomo jeszcze, jaka będzie dokładna liczba obwodowych komisji wyborczych w świętokrzyskim. Poznamy ją najpóźniej 14 kwietnia. Na koniec grudnia 2024 roku w spisie uprawnionych do głosowania znajdowało się ponad 957 tysięcy osób, najnowsze dane będą znane 31 marca tego roku, na koniec pierwszego kwartału.

Kiedy upływa termin zgłaszania kandydatów na członków do obwodowych komisji wyborczych, które przeprowadzają głosowania i czuwają nad przebiegiem wyborów na danym terenie?

- Zarejestrowane komitety wyborcze mogą zgłaszać kandydatów do pracy w obwodowych komisjach najpóźniej do 18 kwietnia (w godzinach pracy danego urzędu, w tym roku jest to Wielki Piątek). Skład komisji powołuje natomiast komisarz wyborczy, ma na to czas najpóźniej do 28 kwietnia - tłumaczy dyrektor kieleckiej delegatury KBW.

Wybory prezydenckie 2025. Tyle można zarobić za pracę w komisji

Ile wynoszą diety dla członków obwodowych komisji wyborczych?

  • Przewodniczący komisji - 700 złotych,
  • Zastępcy przewodniczących komisji - 600 złotych,
  • Pozostali członkowie komisji - 500 złotych.

Powyższe diety nie podlegają opodatkowaniu. Jeżeli dojdzie do drugiej tury wyborów, wtedy przewodniczący, zastępcy i członkowie pobiorą dodatkowo 0,75 procent ustalonej diety.

Główne zadania członków komisji

Dyrektor Adam Michcik przypomina: - Zadanie członków komisji nie dotyczą tylko pracy w dniu głosowania, ale także przed wyborami. Dodatkowe zadania wiążą się na przykład wtedy, jeśli ktoś zainteresowany zgłosi chęć głosowania korespondencyjnego, przed terminem. Po powołaniu niezwłocznie powinny się zebrać, wybrać przewodniczącego, zastępcę, omówić zadania. Wezmą też udział w szkoleniach, które przeprowadzą komisarze wyborczy. Komisja musi też przeliczyć karty do głosowania. W dniu wyborów zbiera się najpóźniej godzinę przed rozpoczęciem głosowania. Po jego zakończeniu przystępują do ustalenia wyników i podaniu ich do publicznej wiadomości i przekazaniu do komisji wyższego szczebla - w tym przypadku do okręgowej w Kielcach.

Kto może zasiadać w komisji wyborczej?

Członkiem obwodowej komisji wyborczej w województwie świętokrzyskim może zostać:

  • osoba, która najpóźniej w dniu zgłoszenia ukończy 18 lat
  • została zgłoszona przez zarejestrowany komitet wyborczy
  • powinna być ujęta w rejestrze jednego z obwodów wyborczych na terenie województwa. To oznacza, że członkiem komisji w świętokrzyskim nie może zostać osoba, widniejąca w rejestrze wyborczym np. na Mazowszu czy Podkarpaciu. Przepis pozwala natomiast na to, aby w np. w jakiejkolwiek komisji obwodowej w Kielcach zasiadał mieszkaniec zarejestrowany w innej świętokrzyskiej gminie. W praktyce takie sytuacje są jednak rzadkością, w komisjach pracują z reguły osoby, które mieszkają najbliżej siedziby danego obwodu.
  • kandydat do pracy w komisji może zgłosić się też sam, ale musi liczyć się z tym, że pierwszeństwo w nominacji mają ci, których wytypują komitety wyborcze.

 Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy

  • Do 24 marca: zawiadamianie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Do 31 marca: powołanie okręgowych komisji wyborczych.
  • Do 4 kwietnia, do godz. 16:00: zgłaszanie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Od 4 kwietnia do 15 maja: składanie przez wyborców wniosków o: wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, zmianę miejsca głosowania, składanie przez żołnierzy pełniących zasadniczą służbę wojskową albo odbywających ćwiczenia wojskowe oraz policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym wniosków o zmianę miejsca głosowania.
  • Do 14 kwietnia: utworzenie odrębnych obwodów głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów, domach studenckich i zespołach tych domów, a także ustalenie ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.
  • Do 18 kwietnia: podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i głosowania przez pełnomocnika, zgłaszanie przez kapitanów statków wniosków o utworzenie obwodów głosowania na polskich statkach morskich, zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych.
  • Do 28 kwietnia: podanie do wiadomości wyborców danych o kandydatach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
  • powołanie obwodowych komisji wyborczych, podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
  • Od 3 maja do 16 maja do godziny 24:00: nieodpłatne rozpowszechnianie w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji wyborczych przygotowanych przez komitety wyborcze
  • Do 5 maja: zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, zgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski.
  • Do 8 maja: podanie do publicznej wiadomości informacji o organizacji w gminach wiejskich lub miejsko-wiejskich bezpłatnego gminnego przewozu pasażerskiego w dniu wyborów, o którym mowa w art. 37f § 1 Kodeksu wyborczego.
  • Do 9 maja: składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.
  • Do 13 maja: składanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o ujęcie ich w spisie wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą, składanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach.
  • Do 15 maja: poinformowanie wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, którzy zgłosili zamiar skorzystania z prawa transportu do lokalu wyborczego, o godzinie transportu w dniu głosowania.
  • 16 maja o godz. 24:00: zakończenie kampanii i początek ciszy wyborczej.

Źródło: wybory.gov.pl.

Kielce Radio ESKA Google News
Autor:
Świętokrzyskie. W Zakładach Mesko w Skarżysku powstaje rakieta PIORUN
QUIZ. Kielce w czasie PRL-u i w XX wieku. Co wiesz o historii miasta z tego okresu?
Pytanie 1 z 10
Kto był założycielem znanej firmy budowlanej Exbud z Kielc?