Wybory samorządowe 2024. Druga tura w Kielcach i Świętokrzyskiem. Trwa cisza wyborcza

i

Autor: Piotr Stańczak/zdjęcie ilustracyjne

Nowe dane!

Wybory samorządowe 2024. Druga tura w Kielcach i Świętokrzyskiem. Trwa cisza wyborcza

2024-04-21 8:41

Trwa druga tura wyborów samorządowych w Kielcach oraz niektórych miastach i gminach w województwie świętokrzyskim. Mieszkańcy już odwiedzają lokalne wyborcze. Znamy częściową frekwencję na godzinę 12.

Druga tura dotyczy tylko wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów. Odbywa się w tych miastach i gminach, w których 7 kwietnia żaden ze startujących nie zdobył 50-procentowego poparcia. Uprawnieni mieszkańcy głosują na dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze zdobyli największe uznanie wyborców. 

Wybory samorządowe 2024. Gdzie druga tura w Świętokrzyskiem?

W niedzielę 21 kwietnia druga tura odbywa się w:

  • Kielcach

oraz w miastach-stolicach powiatów:

  • Busku-Zdroju
  • Kazimierzy Wielkiej
  • Pińczowie
  • Sandomierzu
  • Skarżysku-Kamiennej
  • Staszowie
  • Włoszczowie

Głosują także mieszkańcy niektórych mniejszych miast i gmin, gdzie wybory wójtów i burmistrzów nie rozstrzygnęły się w pierwszej turze.

Przypomnijmy - 7 kwietnia mieszkańcy naszego regionu wybrali już radnych w swoich miastach, gminach i sejmiku województwa świętokrzyskiego. Złożą oni ślubowania na pierwszych sesjach.

Trwa cisza wyborcza

Od soboty od północy do niedzieli do godziny 21 trwa cisza wyborcza, zabronione jest w tym czasie prowadzenie kampanii, jakakolwiek agitacja na rzecz kandydatów (także w internecie) oraz podawanie sondażowych wyników. Można natomiast informować o częściowej frekwencji. 

W samych Kielcach uprawnionych do głosowania w drugiej turze jest około 143 tysięcy osób.

Państwowa Komisja Wyborcza podała dane jeśli chodzi o frekwencję w lokalach na godzinę 12.00. W Kielcach wynosiła ona 13,63 procent, zaś w województwie świętokrzyskim 13,40 proc. Więcej tutaj: Wybory samorządowe 2024 w Kielcach i Świętokrzyskiem. Znamy frekwencję w drugiej turze na godzinę 12

Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 7 rano, potrwa do 21.00. Według informacji zespołu prasowego świętokrzyskiej policji na godzinę czternastą, w dniu wyborów nie odnotowano do tej pory żadnych incydentów, które zakłócałyby ciszę wyborczą.

QUIZ. Rozpoznajesz te miejsca w Kielcach i Świętokrzyskiem? Odpowiedz, co znajduje się na zdjęciu

Pytanie 1 z 10
Fragment jakiej ulicy w Kielcach widzisz na tym zdjęciu?
Rozpoznajesz te miejsca w Kielcach i Świętokrzyskiem? (1)