Wyczytując ze statystyk w marcu tego roku, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6128 zł. Biorąc pod uwagę dane z kraju oznacza to, że płace były sporo niższe niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kraju.
W stosunku do lutego bieżącego roku wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwie świętokrzyskim wyniósł 6%. W kraju w marcu 2023 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto ukształtowało się na poziomie 5508 zł i było wyższe o 12,6% niż rok wcześniej - mówi nam Ewa Tomczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego z Kielc.
Branża transportowa i magazynowa odnotowała w marcu największy wzrost płac, przekraczając średnie płace o 33%. Z kolei wynagrodzenia w informatyce i komunikacji wzrosły w województwie o 20,7%, podobnie bo o 19% wzrosły wynagrodzenia w budownictwie. Pracownicy zajmujący się administracją i działalnością wspierającą zarabiali znacznie mniej niż przeciętne wynagrodzenie, z różnicą 26%. Podobnie sektory zakwaterowania i gastronomii oferowały wynagrodzenia o 22,5% niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Odnotowane zmiany to wpływ drgających słupków inflacyjnych i wzrostu stawki minimalnego wynagrodzenia. Warto jeszcze zauważyć, że nastąpił niewielki spadek cen paliw w środkach transportu indywidualnego, ale spadek ten wyniósł zaledwie 0,1% w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast w porównaniu z marcem 2023 r. spadek jest bardziej widoczny i wynosi 1,2%.