Wybory do Parlamentu Europejskiego

i

Autor: PAP/Tomasz Gzell Wybory do Parlamentu Europejskiego

wybory 2024

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto wygrał wybory? Nazwiska nowych europosłów. Wyniki exit poll

2024-06-09 21:27

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. W niedzielę o godzinie 21:00 zakończyło się głosowanie. Polacy wybrali 53 europosłów. Poznaliśmy wyniki exit poll. Kto wygrał wybory w Polsce? Która partia uzyskała najlepszy wynik? Jaka była frekwencja w wyborach? Artykuł aktualizowany.

Spis treści

  1. Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto wygrał? Wyniki exit poll
  2. Nowi europosłowie, lista nazwisk, kto się dostał?
  3. Niska frekwencja w wyborach do PE, dane PKW
  4. Kandydaci i komitety w wyborach do PE

W wyborach do Parlamentu Europejskiego startowało 1019 kandydatów. Do obsadzenia są 53 mandaty, jeden więcej niż w ostatnich wyborach. Kraje Unii Europejskiej wybiorą w sumie 720 europosłów na 5-letnią kadencję. Oficjalne i pełne wyniki PKW przedstawi w poniedziałek. Wtedy podane będą też nazwiska nowych europosłów z Polski. Już teraz jednak poznaliśmy wyniki badania exit poll.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto wygrał? Wyniki exit poll

Jak wynika z badania exit poll przygotowanego przez Ipsos na zlecenie TVP, TVN i Polsatu wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska.

  • Koalicja Obywatelska – 38,2 proc. - 21 mandatów
  • Prawo i Sprawiedliwość – 33,9 proc. - 19 mandatów
  • Konfederacja –11,9 proc. - 6 mandatów
  • Trzecia Droga – 8,2 proc. - 4 mandaty
  • Lewica – 6,6 proc. - 3 mandaty
  • Bezpartyjni - 0,8 proc.
  • Polexit - 0,3 proc.

Nowi europosłowie, lista nazwisk, kto się dostał?

Z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP wynika, że europosłami zostali:

  • Koalicja Obywatelska: Borys Budka, Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz, Krzysztof Brejza, Bartłomiej Sienkiewicz, Magdalena Adamowicz, Dariusz Joński, Ewa Kopacz, Jacek Protas, Janusz Lewandowski, Marcin Kierwiński, Andrzej Halicki, Michał Szczerba, Michał Wawrykiewicz, Elżbieta Łukacijewska, Łukasz Kohut, Marta Wcisło, Andrzej Buła
  • Prawo i Sprawiedliwość: Beata Szydło, Patryk Jaki, Dominik Tarczyński, Daniel Obajtek, Jadwiga Wiśniewska, Mariusz Kamiński, Marlena Maląg, Michał Dworczyk, Anna Zalewska, Joachim Brudziński, Adam Bielan, Maciej Wąsik, Waldemar Buda, Kosma Złotowski, Piotr Muller, Tobiasz Bocheński
  • Konfederacja: Grzegorz Braun, Anna Bryłka, Ewa Zajączkowska-Hernik, Dobromir Sośnierz
  • Trzecia Droga: Adam Jarubas, Krzysztof Hetman
  • Lewica: Krzysztof Śmiszek, Robert Biedroń

Niska frekwencja w wyborach do PE, dane PKW

Według Ipsos frekwencja wyniosła 39,7 proc. Z danych PKW wynika, że frekwencja na godz. 17 wyniosła 28,20 proc. - przekazał szef PKW Sylwester Marciniak. W eurowyborach w 2019 r. o tej porze frekwencja była wyższa i wyniosła 32,51 proc., zaś w 2014 r. frekwencja na godz. 17.30 wynosiła 16,91 proc.

Kandydaci i komitety w wyborach do PE

Wśród kandydatów 53 proc. stanowili mężczyźni, a 47 proc. kobiety. Najstarszy kandydat, który wystartował na Pomorzu, ma 88 lat, zaś najmłodszy, który wystartował w okręgu obejmującym województwo kujawsko-pomorskie, ma 21 lat. Średnia wieku kandydatów wynosi 48 lat.

Listy wyborcze wystawiło 11 komitetów, z czego 7 zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach. Z listą nr 1 w wyborach do PE startuje Trzecia Droga, z nr 2 Konfederacja, z nr 3 Bezpartyjni Samorządowcy, z nr 4 Polexit, z nr 5 Koalicja Obywatelska, z nr 6 Lewica, z nr 7 Prawo i Sprawiedliwość.

Wyborcy i PiS. Prof. Markowski: Nie wszyscy dali się OGŁUPIĆ. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ
Źródło: Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto wygrał wybory? Nazwiska nowych europosłów. Wyniki exit poll