Galeria zdjęć

Z Gór Świętokrzyskich aż na Ponidzie. Mnóstwo atrakcji wzdłuż jednej trasy, tej wyprawy nie zapomnisz!

2025-05-22 17:15

Góry Świętokrzyskie oraz położone na południe od Kielc Ponidzie to miejsca, które odwiedza wielu turystów. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy wypraw na wyższe szczyty jak też ci, którzy wolą np. wypoczynek nad zalewem. Przejedźcie trasę z Nowej Słupi do Stopnicy, czeka was wiele atrakcji!

Spis treści

  1. Nowa Słupia wita!
  2. Legendy i Święty Krzyż
  3. Jaskinia Zbójecka i ruiny Szumska
  4. Jesteśmy w Chańczy
  5. Szydłów - tu króluje... śliwka!
  6. Finał w Stopnicy
  7. 82 kilometry i "Świętokrzyskie w pigułce"

Wyprawa, w trakcie której połączymy zwiedzanie dwóch pięknych zakątków województwa świętokrzyskiego, to kusząca propozycja, szczególnie na długi, czerwcowy weekend, Dzień Dziecka czy już później na wakacje. Warto zapoznać się z trasą, w trakcie której możemy zwiedzić malownicze zakątki regionu.

Nowa Słupia wita!

Trasa wojewódzka numer 756 powiedzie nas ze Starachowic na południe do Nowej Słupi (przez m.in. Rzepin, Pawłów i Rudki). Z jednego z największych miast w regionie w ciągu pół godziny podróży autem dojedziemy do serca Gór Świętokrzyskich. To Nowa Słupia, malownicza miejscowość, które 1 stycznia 2019 roku odzyskała, po 150 latach, prawa miejskie.

Przed wiekami słynęła z hutnictwa, wydobycia rudy żelaza. Do tej przemysłowej tradycji nawiązują dziś zbiory i pamiątki gromadzone w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Dziś można ją lepiej poznać w trakcie corocznych, sierpniowych Dymarek.

Legendy i Święty Krzyż

- W sumie w całej gminie Nowa Słupia mamy 20 sołectw. Nasze tereny od lat są atrakcyjne dla turystów, wpływa na to samo położenie, u stóp Świętego Krzyża. Nie brakuje tutaj szlaków turystycznych, atrakcji do zwiedzania - przyznaje wiceburmistrz Nowej Słupi Włodzimierz Zaręba.

Co znajdziemy w Nowej Słupi, jej bezpośrednich okolicach, jakie atrakcje? Są to na przykład:

  • Klasztor (sanktuarium) na Świętym Krzyżu,
  • Park Legend,
  • Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego,
  • Rezerwat Góra Chełmowa,
  • Droga królewska z Nowej Słupi na Święty Krzyż. 

Na Świętym Krzyżu możemy oczywiście zwiedzać sanktuarium, Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, udać się na taras widokowy na gołoborzu a także podziwiać z zewnątrz wieżę Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego "Kielce - Święty Krzyż".

Świętokrzyskie. Samochód papieża Jana Pawła II w Kielcach

Jaskinia Zbójecka i ruiny Szumska

Z Nowej Słupi, trasą numer 756 podążamy na południe, w kierunku Łagowa (jeśli chodzi o przyrodnicze atrakcje, znana jest choćby tamtejsza Jaskinia Zbójecka). Przecinamy drogę krajową numer 74 (odcinek Kielce - Opatów) i nadal jedziemy na południe, przez Wolę Łagowską, Sadków, Rembów (w tej miejscowości znajdziemy na ruiny zamku Szumsko). Pozostajemy nadal w powiecie kieleckim, ale wkraczamy już do gminy Raków.

Jesteśmy w Chańczy

Kiedy już dotrzemy do tej miejscowości, nieco dalej na południe ujrzymy Jezioro Chańcza. To jeden z najpiękniejszych akwenów w województwie świętokrzyskim.

Zalew powstawał przez 10 lat, od 1974 do 1984 roku. Powierzchnia lustra wody wynosi 340 hektarów. Głębokość (poza okresami suszy i powodzi) waha się od 11 metrów w pobliżu tamy do poniżej trzech metrów w północnych krańcach.

Obecnie Chańcza to jedna z największych atrakcji wakacyjnych w Świętokrzyskiem. Przyjeżdża tu wielu turystów, nad jeziorem wypoczywają też mieszkańcy okolicznych miejscowości. W tym gronie są też znani artyści, między innymi Artur Gadowski, wokalista zespołu rockowego IRA.

Zobacz galerię zdjęć Jeziora Chańcza.

Szydłów - tu króluje... śliwka!

Upajając się widokiem jeziora po swojej lewej stronie podążamy na południe do Szydłowa. To piękne miasteczko, leżące już w powiecie staszowskim, słynie z ruin zamku królewskiego, jest to również zagłębie śliwki, największe w Świętokrzyskiem i jedno z najbardziej znanych w Polsce. Tu zresztą swoją siedzibę ma Muzeum Śliwki - Manufaktura w Szydłowie.

Co do zamku - fortyfikację wzniesiono w XIV wieku, jak podają historyczne kroniki, inicjatorem jego budowy był król Kazimierz Wielki, ostatni z Dynastii Piastów. W kolejnych wiekach przechodził przebudowy, od 1961 roku swoją siedzibę ma w nim Muzeum Regionalne w Szydłowie.

Samo miasto swoje prawa miejskie otrzymało w 1329 roku, podobnie jak w przypadku opisywanej wyżej Nowej Słupi, utraciło je decyzją cara rosyjskiego w 1869 a odzyskało 1 stycznia 2019. Historia tych ziem jest dłuższa, bowiem pierwsze wzmianki o Szydłowie pochodzą jeszcze z 1191 roku. Osada znajdowała się na szlaku handlowym ze Staszowa do Chęcin, Małogoszcza i później Przedborza. Dziś, wśród zabytków, oprócz ruin zamku trzeba wymienić także:

  • kościół farny Świętego Władysława,
  • kościół gotycki pw. Wszystkich Świętych
  • ruiny szpitala
  • synagogę z XVI wieku.

Poniżej zdjęcie ruin zamku w Szydłowie.

Zamek w Szydłowie

i

Autor: Zamek Królewski w Szydłowie

Finał w Stopnicy

Opuszczamy Szydłów, kontynuujemy podróż trasą wojewódzką 756, m.in. przez Wolę Żyzną, Stary Solec, Kargów, Falęcin Stary i Nowy. Wita nas powiat buski, docieramy do Stopnicy - kolejnego miasta z bogatą historią i charakterystycznymi, wąskimi uliczkami. Jest ona jednocześnie ostatnim punktem naszej podróży. Tu kończy się droga 756. Trasą krajową nr 73 możemy stąd dotrzeć na zachód, do Buska-Zdroju (mijając choćby słynny Pałac Konary) lub na południe, do Tarnowa, czyli już na teren województwa małopolskiego.

Do najbardziej znanych zabytków w Stopnicy i okolicach należą:

  • Kościół parafialny Św. Apostołów Piotra i Pawła),
  • klasztor w Kątach Starych (Nowicjat Księży Najświętszego Serca Jezusowego przy Parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego),
  • zamek (Miejsko- Gminne Centrum Kultury w Stopnicy),
  • Dworek w Smogorzowie,
  • miejsca pamięci narodowej (cmentarze, mogiły).

Stopnica znajduje się na pograniczu Ponidzia oraz ziemi staszowskiej, na tak zwanym Garbie Pińczowskim (źródło: Wikipedia). Leży na terenie dawnego, handlowego szlaku jagiellońskiego, łączącego Kraków, Lublin i Wilno.

Na zdjęciu poniżej ulica Targowa w Stopnicy - w kierunku trasy krajowej numer 73 Kielce - Tarnów.

Stopnica

i

Autor: Piotr Stańczak

82 kilometry i "Świętokrzyskie w pigułce"

Podsumujmy - jadąc trasą 756 ze Starachowic do Stopnicy (z północy na północ województwa) pokonaliśmy łącznie 82 kilometry, podziwiając zarówno Góry Świętokrzyskie, Puszczę Jodłową, wzniesienia na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, jak też obserwując później malownicze Jezioro Chańcza, coraz więcej pól, terenów rolniczych czy sadów. Jednym słowem zobaczyliśmy "Świętokrzyskie w pigułce"!

Jak przebiegała nasza trasa? Zobaczcie na mapie poniżej.

Kielce Radio ESKA Google News
QUIZ. Jak dobrze znasz Ponidzie, miejsca i ciekawostki z nim związane? Sprawdź
Pytanie 1 z 10
W złoża jakiego minerału szczególnie obfituje Ponidzie?