Galeria zdjęć

Zalewy w gminie Zagnańsk jak turystyczne perełki. Położone blisko Puszczy Świętokrzyskiej kuszą turystów. Jakie są atrakcje?

2024-06-27 9:35

Kaniów i Umer - w tych miejscowościach w gminie Zagnańsk znajdują się popularne zalewy. W czasie wakacji nie brakuje tam atrakcji dla letników. Nad pierwszym z wymienionych odbędą się także tegoroczne Dni Zagnańska.

Spis treści

  1. Wake Port w Kaniowie zaprasza
  2. Zalew Umer popularny wśród letników

Gmina Zagnańsk posiada dużo walorów przyrodniczych, atrakcji turystycznych (na czele ze słynnym Dębem Bartkiem). W czasie wakacji można tu wypoczywać również nad zalewami. Z takiej możliwości korzystają zarówno mieszkańcy gminy jak też kielczanie czy turyści z innych części regionu i nie tylko. 

Wake Port w Kaniowie zaprasza

Zbiornik wodny w Kaniowie słynie między innymi z Wake Portu, atrakcje dla siebie znajdą tu miłośnicy sportów wodnych. Sam zalew liczy sześć hektarów powierzchni. Można kąpać się w zalewie, od 1 lipca do 6 sierpnia teren będą patrolowali ratownicy wodni (w godzinach 10.00 - 18.00). Jest dostępna gastronomia, z atrakcji także boiska do gry w siatkówkę plażową. Można spacerować nowymi alejkami. Jak zauważa Stanisław Stępień, zastępca wójta gminy Zagnańsk, miłośnicy dłuższych, rowerowych wypraw, mogą wybrać się do Kaniowa z Kielc, podążając do celu nową ścieżką rowerową. Wizytę nad zalewem można połączyć także ze zwiedzaniem wspomnianego Dęba Bartka.

W sobotę 27 lipca, właśnie nad zalewem w Kaniowie, odbędą się Dni Zagnańska. Obecnie trwa jeszcze ustalanie ostatnich szczegółów tej imprezy.

Jak dojechać do zalewu w Kaniowie? Sprawdźcie na mapie poniżej.

Zalew Umer popularny wśród letników

Około pięć kilometrów na zachód od Kaniowa znajduje się drugi zalew, również popularny wśród letników i turystów. Chodzi o zbiornik w miejscowości Umer, położony przy trasie wojewódzkiej numer 750 (odcinek Zagnańsk - Ćmińsk).

Zalew w Umrze liczy około 12 hektarów powierzchni. - Wypoczywający nad wodą mogą skorzystać z plaży, także parkingu dla camperów, są drewniane wiaty, boisko do gry w siatkówkę plażową. Od 1 lipca do 6 sierpnia, w godzinach 10.00 - 18.00 będą tu obecni ratownicy wodni. Jeśli chodzi o inwestycje, powstały tu m.in. dwa mostki z oświetleniem typu LED - informuje Stanisław Stępień, zastępca wójta Zagnańska.

Gastronomię i miejsca noclegowe w Umrze zapewnia obecnie Hotel Pod Jaskółką, który znajduje się nad zalewem. Do dyspozycji są też gospodarstwa agroturystyczne. Niewykluczone, że działalność gastronomiczna rozwinie się jeszcze bardziej, ale raczej nie nastąpi to w obecnym, letnim sezonie. Gmina może wyłonić takich dzierżawców w przetargu.

Także w tych okolicach nie brakuje atrakcji. Około kilometr od zalewu w Umrze, w pobliskim Samsonowie, możemy zwiedzić ruiny dawnej huty "Józef".

Jak dojechać do zbiornika wodnego? To również możecie sprawdzić na mapie poniżej.

Czytaj również:

QUIZ. Znane miejsca, atrakcje w Kielcach i Świętokrzyskiem. Sprawdź, co o nich wiesz

Pytanie 1 z 10
Mianem "drogi królewskiej" w sercu Gór Świętokrzyskich określa się szlak...