Spis treści
- Ogród Botaniczny doczeka się rekordu frekwencji?
- Zobaczymy stąd nawet szczyt Łysicy
- Zaparz własną mieszankę z ziół
- Z czego słynie kielecki Ogród Botaniczny?
- Cennik biletów
Ogród Botaniczny Geonatury Kielce znajduje się w malowniczym miejscu, pod słynnym wzgórzem Karczówka, przy ulicy Jagiellońskiej 78. Mieści się w pobliżu firmy NSK (dawnej Fabryki Łożysk Tocznych "Iskra") oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.
Ogród Botaniczny doczeka się rekordu frekwencji?
Nasz reporter przyjechał tam w czwartek 1 maja tuż przed południem. Nie minęły dwie godziny od otwarcia, a przed wejściem już gromadziły się tłumy. Wśród zwiedzających były całe rodziny, dzieci, seniorzy. Dopisała piękna, wiosenna pogoda, więc oczekiwanie do kas nie było szczególnie uciążliwe.
W poprzednim sezonie ogród odwiedziły około 53 tysiące osób. Kierownictwo mówi krótko - to jest całkiem pokaźna liczba! Oczywiście liczy na to, że sama natura a także imprezy, jakie tu zaplanowano, przyniosą kolejny rekord frekwencji.
Zobaczymy stąd nawet szczyt Łysicy
- Już pierwszego dnia sezonu ogród przyciągnął dość dużo turystów, myślę, że nie tylko mieszkańców Kielc, ale także województwa świętokrzyskiego czy ościennych regionów. Bardzo nas to cieszy. W maju pracujemy od godziny 10 do 18 (ostatnie wejście o siedemnastej). Latem, w czerwcu, lipcu i sierpniu zapraszamy zwiedzających już od 10 do 20 - zapowiada Bartosz Piwowarski, kierownik Ogrodu Botanicznego w Kielcach.
Piękno i urok tego miejsca można dostrzec już w pierwszych minutach pobytu. Lubiący podziwiać widoki zobaczą stąd choćby wieżę na Telegrafie na południu Kielc lub też szczyt Łysicy - najwyższej góry w Świętokrzyskiem! Można oglądać różne rośliny, ale nie tylko. Już sam spacer malowniczymi alejkami dostarcza wiele frajdy.
Zaparz własną mieszankę z ziół
- Pierwszego dnia sezonu nie zabrakło atrakcji, odbyły się między innymi warsztaty plastyczne dla dzieci, z kolei dorośli mieli okazję wziąć udział w warsztatach zielarskich, parzyć herbatę, sporządzić własną mieszankę. Przybyli też nasi stali partnerzy, choćby Pasieka Stępień, Świętokrzyski Kredens, zwiedzający mogą skorzystać z grilla, spędzić czas przy ognisku lub w kawiarni Wesoła Kafka - wylicza kierownik Bartosz Piwowarski.
Zobaczcie wideo poniżej.
Pierwszego dnia chętni mogli wziąć udział w zajęciach yogi na trawie, zainteresowanie było bardzo dużo, niewykluczone więc, że kierownictwo Ogrodu Botanicznego będzie organizowało je w kolejnych tygodniach i miesiącach sezonu. Wracając do spotkań przy ognisku - jest to już niejako "punkt obowiązkowy" imprez w tym malowniczym miejscu.
- Widać, że kielczanie oraz turyści pragną takiego miejsca, gdzie mogliby spędzić czas właśnie przy ognisku, piekąc kiełbaski - dodaje Piwowarski.
1 maja chętni mogli kupić różne smakołyki od Koła Gospodyń Wiejskich w Belnie (gmina Zagnańsk), wiele osób odpoczywało na kocach na trawie, nie brakowało rodzin z malutkimi dziećmi. Część brała udział w zajęciach i zabawach, które organizowała załoga Geonatury Kielce, inni grali w piłkę w wyznaczonym do tego miejscu. Każdy znalazł coś dla siebie.
Z czego słynie kielecki Ogród Botaniczny?
Ciekawostki na temat Ogrodu Botanicznego w Kielcach:
- miejsce jest podzielone na kolekcje roślinne i działy. Tych pierwszych jest w sumie 35, różnią się od siebie gatunkami kwiatów czy roślin, wielkością oraz kształtem,
- podobać mogą się kolekcje rabat, aczkolwiek one zakwitną w pełni w kolejnych tygodniach i wtedy będzie można w pełni je podziwiać,
- następną atrakcję są lilaki, kwitnąć zaczynają różaneczniki oraz azalie,
- popularne są tak zwane rośliny cebulowe, czyli tulipany, żonkile, szafirki, czosnki,
- podziwiać można rozległe alpinarium z wodospadem,
- stała ekspozycja ogrodu zajmuje w sumie około 11 hektarów.
Cennik biletów
Wyjątkowo, od 1 do 4 maja (do niedzieli) bilet wstępu kosztuje 5 złotych, to cena promocyjna, obowiązuje wszystkich zwiedzających, bez względu na wiek. W dalszej części sezonu wejście do ogrodu będzie kosztowało odpowiednio:
- 16 złotych (bilet normalny),
- 10 złotych (ulgowy).
Inne warianty cenowe są w przypadku biletów dla wycieczek. - Zachęcamy do kupna biletu sezonowego. Kosztuje 160 złotych, obowiązuje w trakcie całego sezonu, przez sześć miesięcy (do końca października 2025 roku - przyp. PSta), uprawnia do nieograniczonego wstępu na teren ogrodu w jego godzinach pracy - mówi Bartosz Piwowarski.
