Przede wszystkim Wydział Komunikacji kieleckiego ratusza będzie pracował od godz. 7.30 do 15.30.
Urzędnicy podkreślają, że jest wiele spraw, które można załatwić nie przychodząc do ratusza. I tak m.in.: zawiadomienie o nabyciu czy zbyciu pojazdu zarejestrowanego dotychczas na terenie RP można złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy EPUAP, serwisu RP www.gov.pl lub pocztą tradycyjną; wniosek o wyrejestrowanie pojazdu (demontaż / kradzież pojazdu) wraz z dokumentami można przesłać pocztą tradycyjną; zwrot dowodu rejestracyjnego zatrzymanego elektronicznie jest możliwy na komisariatach Policji na terenie całego kraju po ustaniu przyczyny zatrzymania; wniosek o wydanie prawa jazdy można złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych – www.esp.pwpw.pl.
Z kolei na późniejszy termin można przełożyć m.in.: wymianę dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na kolejne terminy badań technicznych lub wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego, zmianę adresu zamieszkania właściciela pojazdu w dowodzie rejestracyjnym, wpisanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym HAK / GAZ, o ile nie zachodzi konieczność przeprowadzenia okresowego badania technicznego pojazdu czy wydanie wtórnika karty pojazdu.
- W Wydziale Komunikacji wprowadza się obowiązek telefonicznego umówienia terminu złożenia i odbioru dokumentów - podkreśla Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.
Z kolei Urząd Stanu Cywilnego w Kielcach informuje, że w dalszym ciągu przez okres prewencyjny zgłoszenia urodzeń i związanych z tym sporządzeniem aktu, nadania nr PESEL oraz zameldowania noworodka będzie można zgłaszać tylko i wyłącznie za pośrednictwem platformy e-PUAP. Noworodka można zarejestrować w ciągu 21 od momentu sporządzenia karty urodzenia przez szpital.
- Wnioski o wydanie aktów stanu cywilnego można zgłaszać drogą elektroniczną i tradycyjną pocztą. W takich przypadkach nie jest wymagane osobiste stawiennictwo w USC – mówi Tomasz Porębski. - Na bieżąco odbywa się w urzędzie rejestracja zgonów, odbywają się również zaplanowane wcześniej uroczystości ślubne. W przypadku tych ostatnich zwracamy się do nowożeńców, by w miarę możliwości ograniczyli liczbę gości – dodaje.