Dzięki nowej wystawie stałej zwiedzający będą mogli zamienić się w odkrywców i wziąć udział w wyjątkowej grze przygodowej. Zmieni się także sam budynek – wyremontowana zostanie elewacja, która zyska nowe oświetlenie. W planach jest również stworzenie w śródmieściu szlaku turystycznego prezentującego kieleckie tradycje zabawkarskie. Rozpoczęły się prace nad projektem aranżacji wystawy stałej i dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy placówki.
Muzeum zmieni się nie do poznania
- Muzeum Zabawek i Zabawy to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców Kielc i turystów w różnym wieku. To jest też miejsce, które pokazuje bardzo ważną historię naszego miasta - historię rzemieślniczą, opartą na tradycjach zabawkarskich. Poprzez zabawki można też opowiedzieć jak zmienia się świat - mówi prezydent Kielc Agata Wojda.
- Jak każde miejsce wymaga ono zmian, jesteśmy w przededniu zmian tego miejsca. Zmieni się wnętrze budynku, a także zyska nowy blask dziedziniec. Zostanie wyremontowana elewacja, pojawi się też iluminacja, która będzie zapraszać. Istotą tego projektu jest nowa wystawa czasowa, która będzie mówić o historii naszego miasta. To będzie wystawa pomyślana o wszystkich ją odwiedzających - w bardzo nowoczesny sposób - dodaje prezydent.
Nowa wystawa
Na nowej wystawie szczególna uwaga będzie zwrócona na dzieci. Zastosowane będą np. podesty, by wszystkie eksponaty w gablotach były dobrze widoczne dla najmłodszych. Cała przestrzeń ma być także dostosowana do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Na ekspozycji mają być wykorzystane nowoczesne technologie i systemy multimedialne, np. technika imersyjna, efekty dźwiękowe czy świetlne. Jednak to wszystko ma tylko wspierać wystawę, tak aby nie zatraciła swojego muzealnego charakteru. Sam motyw labiryntu, ukryte szuflady czy ruchome ściany mogą sprawić, że każdy gość Muzeum będzie odkrywcą i weźmie udział w wyjątkowej grze przygodowej.
Uzupełnieniem prac aranżacyjnych wystawy będzie zaprojektowanie i wykonanie modernizacji sieci elektrycznej oraz wykonanie infrastruktury teletechnicznej, klimatyzacji, systemu zarządzania wystawą. Wyremontowana zostanie również elewacja budynku.
- Nowa wystawa będzie to jedyna taka wystawa w Polsce. Będzie mówiła o historii zabawy i zabawki. O tym jak postrzegano dziecko, jak zmieniało się to postrzeganie dziecka i świata wokół dziecka od prahistorii do czasów współczesnych - mówi Daria Dyktyńska, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
- Na ten projekt składa się także szlak turystyczny, który będziemy tworzyć w śródmieściu. W tym projekcie będziemy chcieli pokazać w małych formach rzeźbiarskich najważniejsze zabawki projektowane w kieleckich spółdzielniach zabawkarskich, przykład lalki z Gromady, koniki na biegunach, klepaki. Teraz pracujemy z projektantami. Pierwszą koncepcję powinniśmy poznać do 28 maja. Mam nadzieję, że zarówno kwestie merytoryczne, jak i kwestie estetyczne wprowadzą nas już być może w dwudziesty drugi wiek- dodaje Daria Dyktyńska.
Wartość projektu to 9 milionów złotych. Środki będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla świętokrzyskiego 2021-2027, priorytetu 6. Fundusze Europejskie dla wspólnot lokalnych, działania 6.1. Rozwój miast i miejskich obszarów funkcjonalnych (ZIT).