Spis treści
- Rozpocznij dzień w sercu miasta – Rynek i okolice
- Spacer po Parku Miejskim
- Geonatura Kielce – podróż w czasie
- Kadzielnia – relaks i rozrywka w jednym miejscu
- Te miejsca w Kielcach są warte uwagi
Planując jednodniową wycieczkę do Kielc, warto skupić się oczywiście na najważniejszych i najciekawszych miejscach, bowiem bardzo trudno zobaczyć wszystkie atrakcje - zarówno te darmowe jak i takie, za które musimy zapłacić. Oto propozycja trasy, która pozwoli wam poznać prawdziwe perły tego miasta.
Rozpocznij dzień w sercu miasta – Rynek i okolice
Zwiedzanie Kielc najlepiej zacząć od serca miasta, czyli Rynku. To tutaj poczujesz klimat miasta i zobaczysz najważniejsze zabytki, w tym między innymi najstarszą kamienicę w mieście, która znajduje się u zbiegu Rynku z ulicą Małą.
Więcej o niej piszemy tutaj: Odkrywamy dawne, kieleckie kamienice. Najstarsza znajduje się w samym Rynku!
Oto plan wycieczki:
- Rynek: centralny plac Kielc, otoczony starymi kamienicami. Idealne miejsce na poranną kawę i obserwację życia miasta.
- Ratusz: charakterystyczny i rozpoznawalny budynek, w którym mieści się siedziba władz miasta.
- Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To świątynia z bogatym wnętrzem. Warto zwrócić uwagę na barokowy ołtarz i pobliski Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie dziś mieści się Muzeum Narodowe w Kielcach. To z kolei prawdziwa perła architektury barokowej.
Spacer po Parku Miejskim
Po zwiedzaniu Rynku warto udać się najpierw na deptak, słynną ulicę Sienkiewicza, a potem na spacer do Parku Miejskiego imienia Stanisława Staszica. To idealne miejsce na chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku.
Można tu odpocząć na ławce, pospacerować lub poobserwować ptactwo wodne, wiele osób - jeśli pogoda dopisuje - urządza sobie biwak na trawie nad stawem w pobliżu ulicy Solnej.
W muszli koncertowej, położonej blisko ulicy Zamkowej, odbywają się koncerty oraz imprezy kulturalne. Podążając z Rynku i od strony "Sienkiewki" przejdziemy ulicą Staszica, gdzie znajduje się wiele lokali gastronomicznych czy lodziarni, podobnie jak przy pobliskiej ulicy Solnej - bezpośrednio nad rzeką Solnicą.
Jak prezentuje się Park Miejski w Kielcach? Zobaczcie w galerii zdjęć poniżej.
Geonatura Kielce – podróż w czasie
Kolejnym punktami na mapie Kielc powinny być obiekty Geonatury Kielce, miejsca, gdzie historia Ziemi łączy się z nowoczesną edukacją czy też rekreacją na świeżym powietrzu. Co warto zobaczyć? Są to:
- Geonatura Kielce przy ulicy Daleszyckiej 21, na wschodzie miasta. Można tam poznać historię geologiczną regionu. Interaktywne wystawy i multimedia sprawią, że nauka stanie się przyjemnością. Na tym terenie znajduje się także słynny Rezerwat Wietrznia. Są tu pozostałości po pradawnym morzu. Dojechać tam można na przykład od ulic Prostej lub Wojska Polskiego, mieści on się w pobliżu trasy krajowej numer 73 Kielce - Tarnów.
- Ogród Botaniczny przy ulicy Jagiellońskiej 78, u stóp słynnej Góry Karczówki. Magiczne miejsce z roślinnością, miejscami do wypoczynku i biwaku, prawdziwa zielona oaza z której w dodatku możemy podziwiać malownicze wzgórza i lasy na południowych obrzeżach Kielc.
Galerię zdjęć kieleckiego Ogrodu Botanicznego możecie zobaczyć poniżej.
Kadzielnia – relaks i rozrywka w jednym miejscu
Rezerwat i dawny kamieniołom Kadzielnia przy ulicy Legionów to nie tylko rezerwat geologiczny, ale również popularne miejsce rekreacji. Rozrywkową wizytówką tego miejsca jest Imponujący amfiteatr, w którym odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne. Jeśli chodzi o atrakcje dla zwiedzających, na pewno należą do nich jaskinie, które można zwiedzać z przewodnikiem. W ich pobliżu jest także Jezioro Szmaragdowe. Na miłośników mocniejszych wrażeń czeka tyrolka - podniebna trasa widokowa a także nowa atrakcja Via Ferrata dla miłośników wspinaczki po skałach.
To również doskonałe miejsce na spacer czy rowerową przejażdżkę. Cud natury - co do tego nie ma wątpliwości!
Więcej o kieleckiej Kadzielni piszemy tutaj:
Więcej zdjęć tego miejsca znajdziecie w galerii poniżej.
Te miejsca w Kielcach są warte uwagi
Kielce to nie tylko popularne atrakcje turystyczne, ale również miejsca mniej znane, które warto odkryć, takie jak.
- Ulica Zamkowa: Urokliwa ulica z zabytkowymi budynkami, w tym choćby Pałacykiem Zielińskiego - Domem Środowisk Twórczych czy instytucją kultury - Wzgórzem Zamkowym,
- Kościół Świętego Wojciecha (przy Placu Św. Wojciecha 9).
- Cmentarz Stary przy ulicy Ściegiennego, zabytkowa nekropolia z nagrobkami wybitnych osobistości.
Propozycja trasy zwiedzania Kielc w jeden dzień:
- Poranek: Rynek, Ratusz, Bazylika Katedralna, Pałac Biskupów Krakowskich.
- Przedpołudnie: Park Miejski.
- Popołudnie: Geonatura Kielce (Centrum Geoedukacji, Rezerwat Kadzielnia, Ogród Botaniczny).
- Wieczór: Zalew Kielecki w pobliżu ulic Zagnańskiej, Jesionowej oraz Klonowej.
W Kielcach są też różne muzea, punkty widokowe i zarazem inne przyrodnicze atrakcje - na ich zwiedzanie musimy wygospodarować kolejne dni.
Więcej o historii Kielc oraz różnych ciekawostkach dotyczących miasta dowiecie się tutaj:
- Skąd pochodzi nazwa "Kielce"? Jest kilka legend, pochodzą ze Średniowiecza
- Scyzoryki? Sprawdź, dlaczego tak nazywają mieszkańców Kielc!
- Oto 10 faktów i ciekawostek o Kielcach i kielczanach. Znacie je? Będziecie zaskoczeni
Piękne widoki na Kielce ze wzgórza Telegraf - zobaczcie poniżej.
