Galeria zdjęć

Nieoczywiste miejsca na zimową wyprawę w Świętokrzyskiem. Polecamy TOP 10 atrakcji, poznaj nowe szlaki, wzgórza i rezerwaty!

2024-12-18 8:14

Województwo świętokrzyskiego kryje w sobie wiele interesujących zakątków, miejsc, szlaków dla turystów. Niektóre z nich są jeszcze mało znane, ale warto zobaczyć je także zimą, bez względu na to, czy mamy śnieg lub aura bardziej przypomina jesień. Wskazujemy 10 właśnie takich, nieoczywistych miejsc.

Odliczamy już dni do kalendarzowej zimy, mimo, że aura jest obecnie bardziej jesienna. Wiele osób tęskni za śniegiem, szczególnie miłośnicy narciarstwa. Stoki w województwie świętokrzyskim muszą jeszcze poczekać na śnieg. Kto lubi aktywny wypoczynek, może wybrać się na lodowiska w regionie.

Inni mają do wyboru różne szlaki, nie tylko ta najbardziej znane, położone w pobliżu pasma Gór Świętokrzyskich. Pomożemy wam odkryć kilka atrakcyjnych "miejscówek". Jeśli spadnie śnieg, niektóre trasy można przemierzyć na nartach "biegówkach" czy też pomagając sobie kijkami do nordic walkind. Do celu dostaniecie się bez względu na aurę, choć oczywiście wcześniej musicie wyposażyć w odpowiednią, ciepłą odzież, obuwie i sprawdzić wcześniej prognozy pogody. 

Odkryj Świętokrzyskie także zimą!

Oto 10 nieoczywistych miejsc w województwie świętokrzyskim, które odwiedzić także zimą.

  • Biesak - Białogon. Rezerwat przyrody w Kielcach, mniej znany szczególnie dla osób, które na co dzień nie mieszkają i nie pochodzą ze stolicy województwa. Położony na południe od ulicy Krakowskiej i przyległej do niej ulicy Na Ługach. Idealne miejsce na spacer i odpoczynek nad tamtejszym jeziorkiem.
  • Bukowa Góra i żółty szlak turystyczny do Klonowa i Barczy. Piękne miejsce w Paśmie Klonowskim, na pograniczu gmin Łączna, Bodzentyn i Masłów. Żółty szlak turystyczny z Barczy do Bukowej Góry przebiega przez wieś Klonów, ukrytą w środku lasu. Turystów na pewno przyciąga w ten rejon Bukowa Góra, licząca 484 metry nad poziomem morza.
  • Dalejów. To rezerwat położony w gminie Bliżyn, na terenie Nadleśnictwa Suchedniów na północy województwa (powiat skarżyski). Tędy przebiega zielony szlak turystyczny z Bliżyna na południe do Zagnańska. W pobliżu znajduje się pomnik przyrody "Piekło Dalejowskie". To skałki z białego piaskowca triasowego.
  • Góra Wierzejska (gmina Masłów w powiecie kieleckim). Znajduje się w leśnictwie Dąbrowa, w Nadleśnictwie Kielce, wkrótce zostanie rezerwatem przyrody. Ma wysokość 375 metrów nad poziomem morza, znajduje się w Paśmie Masłowskim, wchodzącym w skład Gór Świętokrzyskich.
  • Perzowa Góra. Rezerwat w gminie Strawczyn (powiat kielecki). Urokliwe, strome skaliste wzniesienie, znajduje się w pobliżu Baraniej i Siniewskiej Góry. Rosną tam potężne buki, graby, dęby. W jej pobliżu znajduje się pałacyk w Oblęgorku, w którym niegdyś mieszkał pisarz Henryk Sienkiewicz.
  • Rampa pod Świętym Krzyżem. Teren spacerowy na pograniczu gmin Bodzentyn i Nowa Słupia w powiecie kieleckim. Znajduje się na południu między wsiami Hucisko i Baszowice. Pięknie stąd widać Święty Krzyż, mamy go niemal w zasięgu ręki, ale jeśli ktoś nie jest na tyle wytrwały, aby wejść na Łysą Górę, może pospacerować i zatrzymać się w pobliżu dawnego szlaku kolejki wąskotorowej.
  • Rezerwat "Oczy Ziemi" na pograniczu Skarżyska-Kamiennej i Suchedniowa (w pobliżu Rejowa i Stokowca). Turyści, którzy już odwiedzili to miejsce, przekonają się, skąd wzięła się sama nazwa "Oczy Ziemi". To wgłębione w skale otwory, przypominające swoim kształtem oczy. Jest ich wprawdzie więcej niż dwa, ale pozostałe są już mniej widoczne.
  • Ruiny Huty "Józef" w Samsonowie i Dąb Bartek. Znajdują się w gminie Zagnańsk w powiecie kieleckim. Jeśli ktoś odwiedzi słynnego Dęba Bartka, bądź też uda się nad zalewem Umer w pobliskim Tumlinie, z pewnością może zatrzymać się także w tym miejscu.
  • Skałki pod Niekłaniem i Gagaty Sołtykowskie. Wędrujemy na północ województwa świętokrzyskiego, na pogranicze powiatów skarżyskiego i koneckiego. Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem na terenie Nadleśnictwa Stąporków to jedno z miejsc, które upodobali sobie turyści. Mogą też zwiedzać pobliskie Gagaty Sołtykowskie ze śladami dinozaurów! Miejscowości jakie znajdują się w pobliżu to Sołtyków, Odrowąż, Niekłań i Wólka Plebańska.
  • Wzgórza Kostomłockie – ślady dewońskiego morza i szybów gwarków z XIII wieku. Znajdują się w rejonie Miedzianej Góry, Kostomłotów i Tumlina. Podróż najlepiej zacząć na ulicy Urzędniczej w pierwszej z wymienionych miejscowości.
Świętokrzyskie. Jarmark Bożonarodzeniowy obok Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach

Czytaj również:

Kielce Radio ESKA Google News
Autor:
QUIZ. Czy znasz kielecki Czarnów? Co wiesz o tym osiedlu? Sprawdź swoją wiedzę
Pytanie 1 z 10
Do jakiej gromady na przełomie lat 50. i 60. należała wieś Czarnów, której tereny dziś znajdują się w granicach osiedla?