Przemysłowe dzieje miasta
Ostrowiec Świętokrzyski leży na północno-wschodniej części naszego regionu. To miasto od wieków było znane z przemysłu, niegdyś stanowiło ważną część Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Słynęło przede wszystkim z hutnictwa. Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców, jeszcze dwa lata temu plasowało się w szóstej dziesiątce miast w Polsce.
Ostrowiec ma ciekawe położenie, znajduje się pomiędzy Przedgórzem Iłżeckim oraz Pasmem Jeleniowskim w Górach Świętokrzyskich. Posiada różne zabytki związane z dawnym przemysłem, w pobliżu, w Krzemionkach, jest także rezerwat archeologiczny. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą jeszcze sprzed czterech tysięcy lat przed naszą erą, z epoki kamienia łupanego. W późniejszych czasach eksploatowano tutaj zasoby węgla oraz rudy żelaza.
Znane osoby pochodzące z Ostrowca Świętokrzyskiego
Ostrowiec to jednak nie tylko przemysł, nie brak tu również turystycznych atrakcji i znanych miejsc. Jeśli chodzi o sport, miejscowy KSZO był pierwszą w historii świętokrzyskiego, drużyną, która awansowała do piłkarskiej ekstraklasy (w 1997 roku, wówczas jeszcze pierwszej ligi). W tym klubie swoje kariery zaczynali też późniejsi reprezentanci Polski jak Andrzej Kobylański, Kamil Kosowski czy Mariusz Jop.
W Ostrowcu urodzili się też znani aktorzy, m.in. Agnieszka Warchulska, Damian Damięcki czy też znany policjant, później pisarz, publicysta i nauczyciel akademicki - Dariusz Loranty. Z tym miastem związana była także piosenkarka Mira Kubasińska, żona Tadeusza Nalepy, z którym w latach PRL-u tworzyła zespół Breakout. Nieżyjąca już artystka pochodziła z pobliskiego Bodzechowa.
Co wiesz o Ostrowcu? Sprawdź się w quzie
Co wiesz o Ostrowcu Świętokrzyskim? Sprawdź swoją wiedzę w quizie poniżej. Uwaga! Składa się z dziesięciu pytań, w każdym do wyboru są cztery możliwe odpowiedzi, ale tylko jedna jest prawidłowa.
Startujemy!
Najwyższe, górskie szczyty w województwie świętokrzyskim - zobacz galerię zdjęć poniżej.