Spis treści
Z czego słynie Skarżysko-Kamienna?
Skarżysko-Kamienna, stolica powiatu skarżyskiego, znajduje się na północy województwa świętokrzyskiego. To miasto, które liczy ponad 40 tysięcy mieszkańców, jest jednym z czterech największych w regionie. W 2023 roku świętowało 100-lecie nadania praw miejskich. Trzeba podkreślić, że rozwijać zaczęło się już na przełomie XIX i XX wieku, wraz z początkiem kolei w tym rejonie a także Odlewni Żeliwa i Emalierni "Kamienna". Kolejnym symbolem Skarżyska jest przemysł zbrojeniowy, wszak tutaj mieszczą się słynne Zakłady Metalowe "Mesko".
5 skarżyskich miejsc, które warto zobaczyć
Wiele osób nazywa Skarżysko "bramą" lub "wrotami" do Gór Świętokrzyskich, przede wszystkim z racji położenia. Najbardziej znane turystyczne atrakcje województwa mieszczą się 25-40 kilometrów dalej na południe, ale podróżując wzdłuż Kielecczyzny, np. z Warszawy, warto zatrzymać się w mieście nad Kamienną. Tu historia łączy się z kulturą i atrakcjami przyrodniczymi. Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne - być może jeszcze nie wszyscy je odkryli.
1. Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej
Polska wersja słynnej Ostrej Bramy w stolicy Litwy, mieści się zresztą przy ulicy Wileńskiej, w północnej części Skarżyska-Kamiennej. Pielgrzymują tutaj turyści z innych części Polski i nie tylko. Obecnie miejsce te ma status Bazyliki Mniejszej (uzyskało go w 2014 roku). Sanktuarium powstało dzięki pierwszemu Ordynariuszowi Diecezji Radomskiej, księdzu biskupowi Edwardowi Materskiemu, wilnianinowi z pochodzenia. Budowa zaczęła się pod koniec lat 80. minionego stulecia. Jeśli chodzi o artystyczne walory tego miejsca - na pewno wrażenie robią piękne witraże.
2. Muzeum Orła Białego
Ta instytucja jest jednym z bardziej znanych punktów na mapie Skarżyska-Kamiennej, jego kolekcja militariów wciąż zaskakuje nawet wytrawnych miłośników historii. Oprócz eksponatów z czasów II wojny światowej, takich jak czołgi czy samoloty, warto zwrócić uwagę na mniej oczywiste, związane z lokalną historią. Samo muzeum znajduje się w malowniczym osiedlu Rejów, co sprawia, że wizyta tam jest nie tylko edukacyjna, ale także relaksująca.
3. Rejów
To prawdziwy skarb dla miłośników przyrody. Nad zalewem znajdują się trasy spacerowe i rowerowe. Latem jest idealnym miejscem na relaks nad wodą, ale aktywnie można spędzić tam czas również zimą. Warto zwrócić uwagę na różnorodność fauny i flory oraz wyjątkowe formacje skalne, które można znaleźć na tamtym terenie. To świetne miejsce na rodzinny wypoczynek lub samotne wędrówki. Nowością jest rezerwat "Oczy Ziemi", który znajduje się między Rejowem a suchedniowskim Stokowcem.
4. Rzeka Kamienna
Przepływająca przez miasto, jest zresztą nierozerwalnie związana z jego historią. To dobre miejsce na odpoczynek w ciszy i spokoju, z dala od miejskiego gwaru. Warto wybrać się tam o wschodzie lub zachodzie słońca, kiedy okolice rzeki nabierają magicznego uroku. Kamienną odwiedzają także miłośnicy kajakarstwa, atrakcją jest Praosada Rydno na wschodzie Skarżyska. Okolice rzeki to dobre miejsce na piesze spacery czy wycieczki nordic walking.
5. Bernatka
To zachodnia część Skarżyska-Kamiennej. Na końcu ulicy Paryskiej znajduje się zalew, są korty tenisowe, obecnie trwa także budowa Noe Parku, który ma być jedną z większych atrakcji turystycznych w tej części województwa świętokrzyskiego.
Obiekt już powstaje, jak zapowiada inwestor, część wspomnianych atrakcji ma być dostępna dla mieszkańców i turystów jeszcze w 2025 roku, natomiast całość dwa lata później. Obecnie miejsce to jest idealne na piesze czy rowerowe wycieczki. Dla gości z zewnątrz atutem może być też położenie - z dala od miejskiego zgiełku, ale 2-3 kilometry od trasy ekspresowej S7.