Najpierw zawyły syreny alarmowe. Nie zabrakło flag, okrzyków oraz uroczystego odśpiewania hymnu państwowego.
W Kielcach upamiętnili powstańców warszawskich
W wydarzeniu wzięła udział duża liczba kielczan. Wśród nich były zarówno osoby starsze, jak i dzieci z biało-czerwonymi chorągiewkami. Tuż po wybiciu „godziny w”, rondo Giedroycia pokrył intensywny blask rac i otaczający wszystkich dym. Patriotyczne odśpiewanie hymnu pozwoliło na chwilę obywatelskiego uniesienia. W powietrzu unosił się duch polskiej historii. Organizatorami apelu byli Kieleccy Patrioci. Bezpieczeństwo uczestnikom zapewniła kielecka policja. Zaraz po zakończeniu, uczestnicy udali się na Skwer Szarych Szeregów, pod pomnik Harcerzy Poległych za Ojczyznę, by tam wziąć udział w kolejnych uroczystościach.
Oficjalne uroczystości w Kielcach
We wtorek w Kielcach o godzinie 15.45 rozpoczęła się msza święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach. Po niej uczestnicy przemaszerowali na uroczystości na Skwer Harcerski imienia Szarych Szeregów. Organizatorami uroczystości były: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, partnerami przedsięwzięcia: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych Kielce-Bukówka, 10. Świętokrzyska Brygady Obrony Terytorialnej, Świętokrzyska Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Kielce oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Kielce.
Oficjalne uroczystości wsparło Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. O godzinie 17.00 przy ulicy Sienkiewicza w okolicy hotelu Bristol pojawiła się grupa rekonstruktorów w strojach powstańczych, którzy rozdawali przechodniom ulotki Instytutu Pamięci Narodowej informujące o Powstaniu Warszawskim.
Wystawy i film ku pamięci Powstania Warszawskiego
Do 10 września na Skwerze Stefana Żeromskiego Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach prezentuje wystawę pod tytułem „Armia Krajowa”. Ponadto wystawa „Polska Walcząca” prezentowana jest w Areszcie Śledczym w Kielcach. Kolejna ekspozycja będzie dostępna w Parku im. Adama Bienia w Staszowie. Mieszkańcy tego miasta i przyjezdni będą mogli obejrzeć wystawę „Powstanie Warszawskie” przez cały sierpień.
We wtorek 1 sierpnia 2023 roku o godzinie 18.00 w Kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się też projekcja filmu Andrzeja Wajdy pod tytułem "Pierścionek z orłem w koronie".
Powstanie Warszawskie symbolem męstwa
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku. Był to zryw zbrojny zorganizowany przez Armię Krajową akcji „Burza”. Do powstania dołączyło 30 tysięcy żołnierzy AK, którzy wierzyli, że mimo znacznej przewagi wroga, okupant w końcu zostanie pokonany. Powstanie Warszawskie do dziś jest dla Polaków symbolem męstwa, nadziei i miłości do Ojczyzny. Walki trwały ponad 2 miesiące. W Powstaniu zginęło 16 tysięcy żołnierzy (część zmarła na polu walki, część uznano za zaginionych). Około 12 tysięcy żołnierzy trafiło do niewoli.