Akcja Choinka w województwie świętokrzyskim. Straż Leśna prowadzi kontrole

i

Autor: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Materiały prasowe Ten stroisz leśnicy zabrali sprawcom wycinki na terenie Nadleśnictwa Łagów.

Z regionu

Akcja "Choinka" w województwie świętokrzyskim. Straż Leśna prowadzi kontrole

2024-12-17 12:10

Do 23 grudnia Straż Leśna w całej Polsce, w tym również w województwie świętokrzyskim, prowadzi akcję „Choinka”. Jej celem jest przeciwdziałanie nielegalnej wycince choinek oraz stroiszu – gałęzi drzew iglastych, a także kłusownictwu.

Spis treści

  1. Kontrolują nie tylko lasy
  2. Stroisz, kłusownictwo i nielegalne wjazdy

Leśnicy udają się przede wszystkim na tereny szczególnie narażone na kradzieże czy wycinki, między innymi tam, gdzie rosną drzewostany jodłowe.

Kontrolują nie tylko lasy

Oprócz terenów leśnych, kontrolerzy sprawdzają także stoiska handlowe oferujące do sprzedaży naturalne choinki i stroiki. Sprzedający muszą wykazać legalność ich pochodzenia, przedstawiając asygnatę – dokument wydany przez leśników, lub inny dowód uczciwego pozyskania czy zakupu drzewek i gałęzi, w przypadku plantacji „nieleśnych”. W działaniach strażników leśnych wspierają funkcjonariusze policji i straży miejskiej.

- Akcja ma także na celu przeciwdziałanie pozostałym rodzajom szkodnictwa leśnego, takim jak bezprawny wjazd do lasu pojazdem, niszczenie przyrody czy infrastruktury turystycznej. Ma ona również uświadomić społeczeństwu, że ogołacanie drzew z gałęzi pogarsza ich kondycję, a czasem prowadzi nawet do ich obumierania - informuje Dorota Święcka z zespołu do spraw promocji i mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, która zarządza także nadleśnictwami w województwie świętokrzyskim.

Stroisz, kłusownictwo i nielegalne wjazdy

W 2023 roku podczas podobnej akcji na terenie całej Regionalnej Dyrekcji w Radomiu strażnicy leśni nie stwierdzili żadnej kradzieży choinek, ale wykryli dwa przypadki nielegalnego wyrębu drewna i cztery nielegalnego pozyskania stroiszu jodłowego. Leśnicy odnaleźli też sześć narzędzi kłusowniczych oraz odnotowali również trzy przypadki zaśmiecania lasu i 57 nielegalnych wjazdów do lasu.

Przypominamy, że w okresie przedświątecznym część nadleśnictw prowadzi sprzedaż choinek, pozyskanych z plantacji lub cięć pielęgnacyjnych - dodaje Dorota Święcka.

Więcej o przypadkach kradzieży stroiszu w lasach pisaliśmy tutaj:

Świętokrzyskie. W Nowej Słupi powstanie Centrum Edukacyjne

Najwyższe szczyty w Górach Świętokrzyskich - zobacz galerię zdjęć poniżej.

Kielce Radio ESKA Google News
QUIZ. Znasz dawne zwyczaje bożonarodzeniowe na Kielecczyźnie? Sprawdź swoją wiedzę
Pytanie 1 z 10
Na wigilijnych stołach mieszkańców Kielecczyzny wśród potraw pojawiał się tak zwany garus. Była to: